1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP BAYKAL SİYASETİYLE YÜZLEŞMELİDİR
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP BAYKAL SİYASETİYLE YÜZLEŞMELİDİR

A+A-

Referandum çalışmalarında önemli performans sergileyen eski genel başkan, Sn. Deniz Baykal,  gördüğü ilgi ve  sonuçların bir birine yakın olması nedeniyle beklenen ve bilinen alışkanlıklarını sergilemeye başladı.   Kendisinin genel başkan olmadığı konumları kabul edilebilir bulmayan bu nedenle de  partiyi olağanüstü kongrelere sürükleyen alışkanlıklarını hatırlattı.    

BAYKAL, EN BİRİKİMLİ, EN ETKİLİ LİDERLERDENDİR
Baykal, donanımı ve birikimiyle, teorik ve pratik deneyimleriyle siyasi liderlerin en önde gelenlerindendir. Lider olunmaz, lider doğulur anlayışını yansıtan, en karizmatik, ben merkezli lider özelliklerine sahiptir.

BAYKAL  OTORİTER  LİDERDİ
Baykal, donanımını, birikimini, partiyi ele geçirmek için kullandı.  Yetkilerini  mutlaklaştırma eğilimleri sergiledi.  CHP siyasetinin  kendi kurgusuna göre  sürdürülmesi için  çalıştı. Partiyi ele geçirme hedefini, hiçbir koşulda ertelemedi.. Seçim sonuçlarını kendi konumuna göre değerlendirirdi.  Genel başkanlığını korumak için  adaylıkları, olağanüstü kurultayların toplanmasını zorlaştırdı.  Partiyi kontrol altına almak değişikliklerini, katılımları sınırlayıp, güvenlik güçleriyle önlemler alarak gerçekleştirdi. Parti üyeliklerinin, parti yöneticilerinin, delegelerin kendi anlayışına uygun olmasını gözetti. 1999 Genel seçimlerinde barajın altında kalınınca istifa etti. İstifasından sonra partiye sahip çıkanlarla, 18 aylık dönemde yapılan ve kabul gören demokratik yapılanma çalışmalarının tamamlanması aşamasında, yeniden partiyi ele geçirerek, çalışmaların tamamını yok saydı. Ben merkezli otoriter yaklaşımlarını sürdürerek  toplam 18 yıl genel başkanlık yaptı . Partideki sorumlulukların, demokrasi dışı, ele geçirmeye yönelik pragmatik yaklaşımlarla elde edilmesinin zeminini oluşturdu.

BAYKAL , DEMOKRATİK KURAL VE KURUMLARI  ARAÇ OLARAK KULLANDI
Seçim sonuçlarını üyelerle, sivil toplumla, halk değerlendirme çalışmalarını yapmadı. Başarısızlıkları kendisinin dışındaki l nedenlere bağlama alışkanlığı vardı.  Toplumun bilinç durumunu, inanç, gelenek, görenek durumunu kendi başarısızlıklarını örtmek için kullanırdı. Kendisine yaramayan her konjonktürel durumu olumsuzluğun gerekçesi olarak gösterirdi. Demokratik kural ve kurumları, evrensel değerleri araçsallaştırmakta ustaydı. Hamaset ve hitabeti siyasetin esası haline getirdi.

BAYKAL VESAYET  SİSTEMİNİ  KABULLENMİŞTİ
Darbelerle şekillenen, devletin merkezde olduğu, nisbi demokratik sistemden zarar görmüş olmasına, benimsememesine rağmen,  iktidara gelinmesini vesayet sisteminin onayına tabi olduğuna inandığı için vesayet sistemini kabullenmişti. Halkın iradesinin yapabilirliğini temel almadığı, demokratik kural ve kurumlarla sürdürülecek  siyasi işleyişi sağlamadığı için, vesayet sistemi sürdürülemez hale gelmesine rağmen gözetmekten vazgeçmedi.

BAYKAL  SİYASETİNİN  TOPLUMDAKİ  KARŞILIĞI 
Baykal, siyasi birikimi, deneyimi olmasına rağmen, toplumun onaylamadığı demokrasi dışı tutum ve davranışları nedeniyle destek görmedi. Vesayet sistemini kabullenmeyip demokratik mücadeleyi sahiplenen  CHP ‘ liler tarafından, inanç, ibadet, kılık, kıyafet, farklılıkların özgürlüğünü talep eden toplumsal muhalefet tarafından kabul edilmesi  ihtimali bulunmamaktadır. Baykal’ ın sergilediği siyaset tarzı, verdiği mücadeleler, Demokratik Türkiye’ nin sahiplenilmesi için yeterli değildir.  Baykal’ ın siyasetteki yerinin, anlayışının aşılmış olmasına, karşılığının bulunmamasına  rağmen hala siyasi gündemi meşgul eden durumu CHP tarafından değerlendirilip, temsil ettiği siyasi çizgi ile yüzleşme sağlanmalıdır.

DEMOKRATİK  DÖNÜŞÜMÜN  KARŞILIĞI  VARDIR
Oluşan belirsizliklerin birlikteliği,  beklentileri, Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’ sinin inşasını zorunlu hale getirmiştir. Bu ihtiyacın karşılanmasını sağlayacak ana muhalefet partisi, demokratik yapısal dönüşümünü tamamlamak durumundadır. Ne, Baykal ve takipçilerinin ben merkezli, karizmatik lider anlayışı, ne de Muharrem İnce ve benzerlerinin, ben daha iyiyim, hazırcevabım, daha pragmatik ve kurnazım, cesaretli ve kararlıyım tarzı bireysel  özellikleriyle alternatiflik ihtiyacının karşılanma şansı yoktur.

DEMOKRATİK  TÜRKİYE’ NİN  İNŞASINA  YOĞUNLAŞILMALIDIR
Toplumun yarısının oluşturduğu birlikteliği, eski Türkiye’ nin geri getirilmesi ihtiyacı oluşturmamıştır. Eski Türkiye demokratik değildi, çoğulcu değildi, farklılıkları zenginlik olarak kucaklamıyordu, inancına, ibadetine, kılık, kıyafetine, geleneğine, göreneğine bağlı insanlara özgürlük sağlamıyordu. Eski Türkiye’ de,  Darbelerle şekillenmiş, devletin merkezde olduğu, nisbi demokratik vesayet sistemi hakimdi. İktidar partisi, sürdürülemez hale gelen bu sistemle mücadele ettiği için, eksiklerine, hatalarına, yanlışlarına rağmen desteklenir durumdadır. İktidar partisinin yetemediği, yönetmekte zorlandığı, Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’ sinin inşasıdır. Kendi anlayışını, kendi kadrolarını merkeze aldığı, çoğunlukçu yaklaşımlarla, genel geçerli baskın eğilimleri gözetmediği için, Demokratik Türkiye’ yi inşa etmeye yetmemektedir. Toplumun yarıya çok yakını referandumda bu nedenlerle hayır dedi.

İHTİYAÇ  DUYULAN  LİDERLİK, DEMOKRATİK , DÜNÜŞTÜRÜCÜ LİDERLİKTİR
Demokratik Hukuk Devletinin, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla, halkın baskın eğilimiyle, çoğulcu, eşitlikçi, özgürlükçü yaklaşımlar inşa edilmesi ihtiyacı karşılanacaktır. Bu ihtiyacın karşılanmasına yoğunlaşacak, Demokratik Türkiye’ yi sahiplenecek, belirsizliklerin oluşturduğu birlikteliği alternatifliğe taşıyacak siyasi liderlik, demokratik, dönüştürücü liderliktir. 

Bu yazı toplam 2146 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.