1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP bize hakaret etti
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP bize hakaret etti

A+A-
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, düzgün, dürüst bir siyasi lider olarak görüyor ve takdir ediyorum. Ülkenin içinden geçtiği koşullar dikkate alındığında, elinden geldiğince iyi muhalefet yaptığını da düşünüyorum. Ama son günlerde Kılıçdaroğlu ve partisinin diğer üst yöneticileri ekranlara çıkıp; 
“-Biz  gerçek demokrasiyi uygulayan  tek siyasi partiyiz.. 41 ilde adaylarımızı ön seçimle belirledik. Gerçek demokrasi budur. Diğer partilerin hiç biri ön seçim yapmadı, sadece biz yaptık”  mealinden demokrasi nutku atmıyorlar mı, işte o zaman bir Kocaelili olarak kendime ve hemşerilerime küfür ediliyormuş gibi algılıyorum. 
……….
Biliyorum, bu yazı en az 2-3 gün gecikti. Gündem çok yoğundu, başka konular öne geçti. CHP, geçen pazar günü 41 ilde resmi, hakim nezaretinde ön seçim yaptı. Hiçbir yerde olay, hiçbir yerde şaibe yok. Ön seçimler şölen havasında geçti. Ön seçim yapılan 41 ilde, CHP üyeleri gerçek anlamda demokrasi dersi verdiler. CHP’nin ön seçimlerinde aslında toplumun değişim istek ve talebi çok açık biçimde ortaya çıktı. 
Kılıçdaroğlu, 2011 genel seçimlerinde partisinin aday listelerini hazırlarken önemli hatalar yapmıştı. Yeni isimleri siyasete kazandırmak istedi. Aslında hak etmeyen bazı insanları kolundan tuttu, siyasete çekti, aday yaptı, milletvekili seçtirdi. Sonra bunların bir kısmı, CHP liderini arkasından hançerledi, ihanet etti. 
Kılıçdaroğlu, 7 Haziran 2015 seçimlerine daha iddialı giriyor. Üstelik daha deneyimli. Artık,  sütten ağzı yandığı için yoğurdu üfleyerek yiyor. Partisinin 41 ilde adaylarını resmi ön seçimle belirlemesine karar verdi. Başka bazı illerde de resmi olmayan ön seçim, örgüt bünyesinde eğilim yoklamaları yapılmasına hükmetti. Ama aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu az sayıda ilde, aday listesini doğrudan kendisi belirleme kararı aldı. Mutlaka bu kararında, kendince haklı gerekçeler vardı.  Ama, Kocaeli’ye yanlış yapıldı. Kocaeli’ye hakaret edildi. Üstelik bu hakaret, sadece Kocaeli’deki CHP üyelerine, aday adaylarına,  bu kentte CHP’ye oy verenlere yapılmış bir hakaret değildir. Kocaeli’de CHP ön seçim yapsaydı, bütün diğer siyasi partiler de kendilerine çeki düzen vermek, aday listelerini belirlerken biraz daha titizlik göstermek zorunda kalırlardı. 
………..
CHP’nin 29 Mart’ta bizim kentimizde de resmi ön seçim yapması demek, bu kentin ekonomisine, bu kentin esnafına büyük katkı sağlamak demekti. Eski bir dostum var. Geçen gün ziyarete geldi. 29 Mart’ta Bursa’da CHP’nin ön seçiminde, aday adaylarından birinin siyasi danışmanlığını yapmış. İşi bu. Çok eskilerden tanıdığı Bursa’daki CHP’li aday adayını kıramamış. Ön seçimden önce 15 gün Bursa’da kaldığını, arkadaşı için çalıştığını anlattı. Ön seçimin getirdiği hareketlilikle Bursa’da esnafın nasıl kazandığını, nasıl yüzünün güldüğünü anlattı. Yerel gazeteler, matbaa işi yapanlar, lokantalar, konfeksiyoncular, taksiciler, kafeler, pastaneler, şekerciler, İskender kebapçılar. Bursa’da bütün esnaflar, CHP’ye duacı olmuşlar. Sadece Bursa’da değil.. CHP’nin ön seçim yaptığı 41 ilin tamamında aynı tablo yaşandı. Herkes, CHP’yi konuştu, CHP’nin prestiji yükseldi. Aday adayları birbirlerini kötüleyemedi. Yine Bursa’daki ön seçimi takip eden arkadaşım anlattı:
“- Bursa’dan 18 milletvekili seçiliyor. Parti üyelerinin listelerde en az 9, en çok 18 ismi işaretlemesi gerekiyordu. 9’ar kişilik anahtar listeler yapılmış. Onlarca anahtar liste vardı. Kendilerini güçlü gören aday adayları yaptıkları anahtar listelere kendi isimlerinden sonra zayıf gördüklerini yazmışlar. Bursa’da mahallelerde, sokaklarda bile partililer anahtar liste yapmıştı. Çok politize olan parti üyeleri dışında genellikle seçmenler ortalama 12-14 isim işaretlediler. Sandıktan sürpriz çıktı. Favori görülenler elendi,  hiç adı geçmeyenler öne çıktı.”
Burada da öyle olacaktı. Merkez yoklaması yöntemi nedeniyle, ortalıkta şaşkın tavuk gibi dolaşan, ne yapacağını bilmeyen, her gittikleri yerde kendi partilerinin diğer aday adaylarını kötüleyen CHP’li aday adayları yerine, ön seçime asılan, partisine, ideolojisine toz kondurmayan, bir yerlerden icazet değil, sadece kendi partisinin üyelerinden oy bekleyen aday adaylarımız olacaktı. 
Elbette kanıtlayamam. Ama çok eminim. Nasıl Denizli’de Adnan Keskin, Ankara’da Önder Sav boyunun ölçüsünü aldıysa, Kocaeli’de de parti genel merkezinin çok korktuğu Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya gibi isimler bu ön seçimde silinip giderlerdi. 
Siyaset yapanların, bu halka güvenmesi lazım. Eğer CHP Genel Başkanı gerçekten “Sirmen ve Erenkaya korkusu” nedeniyle bu kenti harcamış, ön seçim yaptırmamışsa, bugün ortaya çıkan tabloya göre büyük yanlış yapmıştır. Kocaeli’de ön seçim yapılsaydı, katılım oranı Türkiye genelindeki yüzde 60’ın çok üzerinde olurdu. Hurşit Güneş, uzak ara listenin birinci sırasına otururdu. Diğer iki milletvekili kaybeder-belki Akar ilk 10 isim arasına girerdi- çok yeni, çok sürpriz isimler ilk 5’te yer alırdı. Ön seçim yapılan bütün illerde aynı tablo yaşandı. CHP üyeleri listelerin zirvesine kadın aday adaylarını taşıdı. Bizim ilimizde de tablo değişmezdi. Mevcut kadın aday adayları içinde parti üyesinin en çok takdir ettiği 3 isim 
11 kişilik listede yer alır, biri mutlaka seçilecek, biri çok çalışırsa seçilecek yerde bulunurdu. 
CHP Genel Başkanı, Kocaeli’yi böyle bir demokrasi şöleninden mahrum etti. 41 ilde ön seçim yaparken, Türkiye’nin 41 numaralı ilinde partinin de, partilinin de, halkın da boynunu büktü. 
Hadi ön seçim yapamadınız, merkez yoklamasına gidilen yolda doğru dürüst örgütsel faaliyet yürütülüyor olsa yine içim yanmaz. Geçenlerde sözde iki PM üyesi gönderildi, nabız tutulmak istendi. Bunu bile yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Şimdi, genel başkanın yapıp önümüze koyacağı listeyi bekliyoruz. Civciv mi çıkacak, kuş mu çıkacak göreceğiz. 
CHP 7 Haziran’da mevcut 3’ün üzerine çıkabilirse, söylediğim ve yazdığım her şey için özür dileyeceğim. Ama mevcut 3’ün bile altına inerse, bu tablonun tek sorumlusunun bu kenti küçümseyen, bu kente ön seçimi çok gören parti yönetimi olacağını da her yerde avaz avaz bağıracağım. 
Kılıçdaroğlu çıksın televizyonlara, emeklilere 2 maaş ikramiye, yoksullara aile sigortası anlatsın. Ama sakın ola, “Biz 41 ilde ön seçim yaptık. Biz demokrasiye inanan, savunan tek partiyiz” demesin. Bu sözleri bana gerçekten ağır küfür gibi geliyor.
Bu yazı toplam 508 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum