1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP çok ayıp etti
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP çok ayıp etti

A+A-
İlimizde CHP camiası, 7 Haziran seçimlerinde, CHP’ye oy vermeye hazırlanan insanlar, pazar günü gelen haberle büyük bir şok ve şaşkınlık yaşıyorlar. 
Doğrusu, CHP Genel Merkezi’nin 7 Haziran seçimleri için ilimizdeki aday listesini 29 Mart’ta hakim nezaretinde yapılacak resmi ön seçimle belirleyeceğine inananlardan biriydim. 
CHP Genel Merkezi, 81 ilin tamamında adaylarını merkez yoklaması ile belirleme kararı alsa,  Kocaeli’de tepki göstermek çok anlamlı olmayabilirdi. Ama CHP, 41 ilde hakim nezaretinde ön seçim kararı aldı. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya; hatta Düzce, Konya, Isparta, Karabük, Trabzon, Yozgat’ta adaylar 29 Mart’ta resmi ön seçimle belirlenecek.
10 ilde (aralarında Adana, Bursa,  Kayseri, Mersin, Tekirdağ, Zonguldak var) eğilim yoklaması (resmi olmayan ön seçim)  yapılacak.
İçinde Kocaeli’nin de bulunduğu 30 ilde ise, CHP yöneticileri Ankara’da toplanacak, önlerine aday adaylarının isimlerini koyup, 11 kişiyi sıraya dizecekler.. Sonra bize, bu kentin halkına, “İşte sizin için uygun gördüğümüz milletvekili adayları bunlardır. Haydi gelin, çağdaş, laik Türkiye için, demokrasi için bu adaylara oy verin” diyecekler.
………..
CHP’nin Kocaeli’ye yönelik bu kararının izahı yoktur. Merkez yoklaması kararı alınan 30 ili inceleyin.  CHP’nin gözden çıkarttığı, hiç şansının bulunmadığı illerdir. Bizi, o illerle,  Sakarya ile aynı kefeye koydular.. 
Aslında isyanım, bu kararı alan CHP Genel Merkezine, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na değil. Demek ki bu kent, bu kentteki CHP’liler bu muameleye müstehak. 
Pazar günü Ankara’da CHP Genel Merkezinde saat 09.00’da partinin MYK’sı toplandı. MYK’den tavsiye kararları çıktı.  İddia ediyorum, Kocaeli’de  “Merkez yoklaması” konusunda MYK kararının çıktığını ilk öğrenenlerden biriyim. Saat 10.30 sıralarında MYK’dan bu yönde tavsiye kararının çıktığı bilgisi bana geldi. Haberi internete bile koydurmadım.  Çünkü inanmadım.  Saat 11.00’de asıl nihai kararın alınacağı Parti Meclisi toplantısı başlayacaktı. Birileri müdahale eder, ağırlık koyar, gerekirse kendisini ortaya koyar, Parti Meclisi’nde bu kararı değiştirir diye bekledim. Bazı illerin milletvekilleri, örgüt yöneticileri parti genel merkezinde Genel Başkanın önüne yatmışlar, Parti Meclisi üyelerinin yakalarına yapışmışlar. MYK’dan çıkan tavsiye kararını PM’de değiştirmişler. 
Bizden ortalıkta kimse yok. Daha PM’den karar çıkmadan, il başkanı görüşünü soran gazetecilere, “Partimizin genel merkezi ne yaparsa doğru yapar. Bize de uymak yakışır” diyebiliyor. 
Sözüm ona, ilimizde CHP’de bugün için yetkili ve etkili olan herkes, bu seçim döneminde ön seçim-üstelik resmi ön seçim-istiyordu. Ama belli ki kimse samimi değilmiş. Şimdi hepsi, “Ben ön seçim için çok çaba harcadım. Ama bunda da hayır var. Parti genel merkezinin de bir bildiği var demektir” diyorlar.
Yazıktır, günahtır. Bu kenti, bu kentteki CHP potansiyelini yok saydılar.
……..
Tabii, genel merkezin haklı olduğu taraflar da var. 30 Mart yerel seçimleri öncesi resmi olmasa da ön seçim kararı alındı. Örgüt, yüzüne gözüne bulaştırdı.12 ilçede adaylar ön seçimle belirlendi,  12’inin 1’inde bile seçim kazanılamadı.  2009 seçimlerine göre, CHP’nin meclis üyesi sayısı bile azaldı. 
Parti genel merkezi de, “Siz her şeyi yüzünüze gözünüze bulaştırıyorsunuz. Ön seçimi hak etmiyorsunuz” dedi. 
Şimdi, Kocaeli’deki CHP’nin aday listesi nasıl belirlenecek?.. Bir ve ikinci sıraya, Genel Başkan’a en yakın olan, Genel Başkan’ın en çok sevdiği iki kişi yerleşecek. Üçüncü sıra  “Hem Gebzeli, hem doğulu, Hadi mümkünse bir de Alevi kökenli olsun” mantığıyla belirlenecek. Dördüncü sıraya hadi bir kadın bulalım olacak. Beşinci sıraya da, “Seçim yaklaşırken gaza gelebilecek, seçilebileceği ümidiyle bol keseden para harcayacak bir Hacı Ağa konulacak. 
Yeniden milletvekili olmasını çok istediğim Hurşit Güneş ile Yalçın Kuşkan, keşke gidip başka illerden aday gösterilseler. Mevcut üç milletvekilinden ikisi, yeniden aday listesinde ilk 5 sıra içinde yer alırsa, ben CHP’ye neden oy vereyim. Bu kentteki pek çok sosyal demokrat görüşlü insan için, artık alternatif de var. Elbette Kemal Kılıçdaroğlu’nun tombaladan çıkartıp siyasete soktuğu, sonra partisine ihanet edip yeni parti kuranların değirmenine su taşıyamayız. Ama gerçekten sol çizgide siyaset yapan HDP var. Yenilenen Vatan Partisi(eski İşçi Partisi) var. Belki TKP’li, ÖDP’li, EMEP’li bir sol ittifak çıkabilir. Bu kentteki adaylarını Merkez Yoklaması ile belirleyen bir partiye neden oy verelim?
…………
CHP çok karışacak. Göreceksiniz, 7 Haziran’da çok oy kaybedecek. 30 Mart’taki oylarını da arayacak.  Bu kararla 3 milletvekilliği zora girmiştir. İkiyi zor bulacak. 
Onurlu CHP’lilere sesleniyorum. Yarın aday adaylığı için başvurular başlıyor. Merkez Yoklamasına tepki gösterin, aday adayı olmayın. Keşke bu kentte CHP’den bir tane bile aday adayı çıkmasa. Parti genel merkezi, Ankara’dan 11 kişi bulup, sıralasın, göndersin. 
Ya da 7 Haziran itibariyle, CHP’nin ilimizdeki bütün üyelikleri iptal edilsin. 27 bin civarında üye var. Parti, bunlara güvenmiyor. Bu üyeleri “Sirmen’in veya Erenkaya’nın adamı” görüyor. Bu büyük bir hakarettir. Üyelikleri silsinler, 7 Haziran’dan sonra yeni baştan üye kaydetsinler. Nasıl olsa, bir daha 2019’a kadar yerel-genel seçim yok. Hiç değilse, 4 yıl sonra belki yeni üyelerle ön seçimi göze alabilirler. 
……….
Dün Sefa Sirmen’le görüşme imkanı da buldum. Çok öfkeli. Kişisel bir mesele değil. Parti için öfkeli. Hatta, “Ön seçime engel bensem, partiden istifa edeyim. CHP ön seçim yapsın” noktasına gelmiş. CHP; bu kente karşı, 27 bin üyesine karşı gösterdiği büyük güvensizliğin, yaptığı büyük ayıbın faturasını çok ağır ödeyecektir. Eminim, merkez yoklaması kararına neden olanların da,  7 Haziran itibariyle, bu kentte siyasi hayatı bitecektir.
Bu yazı toplam 966 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
8 Yorum