1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP de hazırlasın, görelim
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP de hazırlasın, görelim

A+A-
1 NİSAN ŞAKALARI  
Bugün 1 Nisan Dünya Şaka günü.. Aşağıda kafama göre,  1 Nisan şakalarına uygun birkaç müjdeyi sizler için yazdım. Düşünsenize, bütün bunlar şaka değil de gerçek olsa, hayat ne güzel olurdu.
x- PKK silah bırakıp, çekilme kararı aldı. 
x- Bütün emeklilere ay sonunda 1.000’er TL banka promosyonu kesinleşti. 
x- Cumhurbaşkanı, artık kendisini eleştirenlere kızıp bağırmayacağını açıkladı. 
x- İzmit şehir merkezinde otopark ücretsiz oldu. 
x- Büyükşehir Belediyesi, şehri çok sıkıntıya sokacağı, pek de işe yaramayacağı için Tramvay projesinden vaz geçti. Teleferik ve monoray yapacak. 
x-Bakan Fikri Işık, son 3 yılda Birlikspor için sanayicilerden toplanan paraların yarısının Kocaelispor’a aktarılmasını istedi. 
x-Kocaelispor’a Koç destek olacak.
x-Hyundai ve Posco’nun ortağı Kibar, basketbola yatırım yapacak. 
x-Sabancı, kadın ve erkek voleybol takımları kuracak. 
X- Yarından itibaren Haydarpaşa-Arifiye banliyö treni çalışacak. 
x- Sekapark’ta bir kafeye yazın buz gibi bira satma izni verilecek. 
x- Outlet’in arkasındaki alanda İzmit için yeni Barlar Sokağı yapılacak.
x-Vali ile fırıncılar anlaştı. Ekmek fiyatı 1 TL’ye düşecek.
x- Bakan Çelik açıkladı: Etin kilo fiyatı 30 TL’yi geçmeyecek. 

*Yahya Kaptan ne zaman toparlanır
Gazetenin yeni binasından çıkıp, Alikahya’daki eve gitmek için; ya da tam tersine evden çıkıp, gazeteye gelmek için 3 farklı alternatif yolum var. “Daha ne istiyorsun” diyeceksiniz. Evet, üç farklı yolumun olması güzel.. Üç yolun da farklı özellikleri var. Çok soğuk kış sabahlarında işe gelirken canım çorba istiyorsa seçtiğim güzergah, sabah börek istiyorsam seçtiğim güzergah, evde kahvaltı yapmış da doğruca gazeteye gideceksem farklı güzergah var. 
Ama biliyor musunuz, aylardır bu üç güzergahta da yol çalışması, tıkanıklık var. 
En kötüsü, tramvay yolu çalışması nedeniyle Yahya Kaptan içinden geçen güzergah. Uzun süredir trafik çok karmaşık olduğu için buradan gitmiyordum. Çarşamba günü işten erken saatte çıkınca, “Bu saatte yol boştur. Yahya Kaptan’dan geçeyim de bir göreyim “ dedim. 
Arasta Park çevresi perişan.. Batı yönünden Yahya Kaptan’a giremiyorsunuz. Aylardır böyle. Tramvay yolunun eni ne olacak. 3 metre 5 metre. Kocaman caddeler olduğu gibi kazılmış. Ne yapılıyor anlamak mümkün değil. Arasta Park çevresindeki alt yapı inşaatının başlamasının üzerinden en az 6 ay geçti. Büyükşehir, “Yahya Kaptan’da rayları döşüyoruz. Çalışma batıya doğu ilerliyor” açıklaması yapmıştı. Ama Yahya Kaptan bölgesinde Tramvay yolu için ilk kazılan bölgeler hala darmadağınık. Bu iş ne zaman biter de Yahya Kaptan normale döner hiç bilemiyorum.
Daha kötüsü ne biliyor musunuz?.. Bu işin Yahya Kaptan bölümü bu kadar uzun sürerse, şehir merkezine gelindiğinde neler olacak?.. Düşünün İnönü Caddesi kazılmış, Şahabettin Bilgisu Caddesi kazılmış. Kazılan yer 8-10 ayda bitmiyor, kapanmıyor. Ne yapacak bu şehir?..Tramvay müteahhidinin artık hiç değilse  ilk kazdığı bölge olan Yahya Kaptan’daki  inşaatı bitirmiş olması gerekmez mi?.
Diyeceksiniz ki, 3 farklı güzergahtan bahsettin. Biri Yahya Kaptan da, ötekiler hangisi.
İkincisi, M.Alipaşa’dan, Yenişehir’den geçip, Kandıra sapağındaki göbekten dönerek gitmek. Burası da kazıldı. Bitti, ne zaman açılır bilmem.
Üçüncüsü, D-100’den gitmek. Hala Symbol önündeki köprülü kavşağın altında ve daha sonra Alikahya’ya giriş sapağında çalışma bitmedi. Bu şehrin yöneticilerini, “İş yapılmıyor” diye eleştirmeye kimsenin hakkı yok. Ama bu şehirde başlayan iş bir türlü bitmiyor. Asıl büyük sıkıntı ve bu şehrin asıl büyük sorunu budur. 

*Türel var, bizim Başkan neden yok?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletlerin “Nükleer tehlikeler” konulu dünya zirvesine katılmak üzere ABD’de bulunuyor.
Kim ne derse desin.. Cumhurbaşkanı’nın ABD’deki temasları gayet güzel gidiyor. Birleşmiş Milletler’deki zirvede konuşma hakkı verilen 4 dünya liderinden biri oldu. ABD’de dev şirketlerin yöneticileri ile bir araya geldi. Türkiye’nin terör konusunda müttefiki ABD’den neler beklediğini, Başkan Obama dahil herkese gayet güzel anlattı.
Cumhurbaşkanı, yarın Maryland eyaletinde Türkiye’nin yaptırdığı, içinde cami, kütüphane, dinlenme tesisleri, hatta Türk Hamımı bulunan çok güzel bir külliyenin açılışına katılacak. Malum, Maryland eyaleti Kocaeli’nin kardeşi. Birkaç yıl önce, Başkan Karaosmanoğlu ile birlikte Maryland’e ben de gitmiştim. O seyahatte, Kocaeli’den 22 kişiydik.  Ben ve Başkan Karaosmanoğlu dışındakilerin büyük bölümü- aralarında iki milletvekili de vardı- Maryland’den günü birlik Pensilvanya’ya geçip, Fethullah Gülen’i ziyaret de etmişlerdi. 
Maryland-Kocaeli kardeşliği konusunda daha sonra bir ilerleme hiç duymadım. ABD’nin en küçük ama en şirin eyaletlerinden biri. Cumhurbaşkanı, Kocaeli’nin kardeş eyaletinde cami-külliye açılışı yapacak. ABD’ye giden heyette, Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel var. Neden bizim Başkan Karaosmanoğlu yok?.
Cumhurbaşkanı mı davet etmedi, yoksa davet geldi de Başkan mı buradaki işle nedeniyle gitmedi, doğrusu merak ettim. 
CHP de hazırlasın, görelim
Şu sıralar ülkenin mevcut gündemlerinin hepsi yapay. Asıl konu, yeni anayasa ve Başkanlık sistemi. 
AK Parti bu konuda kararlı.  1 Kasım seçimleri sonrası, yeni Anayasa’nın bütün partilerin uzlaşması ile yapılmasına yönelik girişim gerçekleşti. Ama olmadı. AK Parti, şimdi kendi başına yeni Anayasa taslağını hazırlıyor. Bunun içinde Başkanlık sistemine geçiş de var. Geçen gün, AK Parti’nin yeni Anayasa hazırlama komisyonunda bulunan eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in bir televizyon röportajını izledim.
Çiçek, bazı şeyleri çok güzel anlattı. Elbette AK Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok istediği Başkanlık Sistemini savunuyor. Yeni Anayasa taslağının odağında da bu konu bulunacak. Ama Anayasa değişikliği Başkanlık sisteminden ibaret değil. Seçim kanunları, siyasi partilerle ilgili düzenlemeler de değişecek. Örneğin, seçim barajı kalkacak veya düşürülecek. Milletvekili ve Belediye Başkanı adaşlarının belirlenmesinde parti genel merkezlerinin sınırsız yetkileri törpülenecek. 
Türkiye’nin yeni bir Anayasa’ya ihtiyacı var. Bunun içinde Başkanlık sistemi olur, olmaz bu ayrı bir konu. Türkiye’nin bu Anayasa ile yoluna devam edemeyeceğini herkes biliyor. Zaten 1 Kasım seçimleri öncesinde bütün siyasi partiler de halka bu konuda söz vermişlerdi.
Artık belli oldu ki, yeni Anayasa Meclis’te uzlaşma ile yapılamayacak. AK Parti oturdu, kendi Anayasa’sını hazırlıyor. Başkanlık sistemine geçilip, geçilmeyeceğine eninde sonunda referandumda halk karar verecek. Diğer konular var. Özgürlüklerle ilgili konular. Seçim kanunları, siyasi partilerdeki aşırı Genel Merkez yetkisi. Yargı ile ilgili konular.
Şimdi CHP de oturup bir Anayasa taslağı metni hazırlamaya karar vermiş. İşte işin doğrusu bu olmalı. Madem siyasi partiler bir araya gelip, ortak bir metin üzerinde uzlaşamıyor, madem AK Parti bunun üzerine kendi Anayasası’nı yazmaya başladı; diğerleri de yapmalı. CHP de bir taslak hazırlasın. MHP de bir taslak hazırlasın. Hepsi milletin önüne gelsin. Belki farklı farklı hazırlanan taslaklarda ortak konular yer alacak. Meclis, bunları referanduma gerek kalmadan geçirir, Türkiye rahatlar. Başkanlık sistemine takılıp kalmak, muhalefet açısından olumlu bir tavır değil. Başkanlık sistemi, öyle ya da böyle, bu dönem veya 4 yıl sonra nasıl olsa milletin önüne gelecek. Buna millet karar verir. Ama değer konular var. Türkiye’nin bunları, daha fazla vakit kaybetmeden halletmesi gerekiyor.

*1.5 milyon TL tahsil edildi mi?
İzmit, şubat ayında çok ciddi bir “Parkomat” tartışması yaşadı.
8 Şubat tarihinde Büyükşehir Belediyesi bir açıklama yaptı, İzmit ve Derince’de cadde ve sokaklardaki otopark işini yürüten Parkotomat firmasının sözleşmesini iptal ettiğini açıkladı. Büyükşehir Belediyesi,  firmanın 10 aydır ihale sözleşmesindeki kira bedelini ödemediğini belirtiyordu. 
Parkomat sisteminde, firmanın Büyükşehir’e aylık 150 bin TL civarında kira ödemesi gerekiyor. Yani, 10 ay hiç kira ödemediği belirtilen firmanın 1.5 milyon TL borcu birikmişti. Büyükşehir’in alacağı kentin alacağı. Yani, hepimizin alacağı.
Parkomat işi karıştı. Firma mahkemeye gitti, “Yürütmeyi durdurma kararı” aldı. Bir süre daha otopark parası toplamaya devam etti. Ancak daha sonra mahkeme bu kararı bozdu, Büyükşehir’e paranın ödenmesi gerektiğine hükmetti. Parkotomat A.Ş. firması,  Parkomat uygulamasını bıraktı. Büyükşehir’in Belde A.Ş.’si yerine geçti. 
Şimdi merakım şudur: Büyükşehir firmadan 1.5 milyon TL’lik alacağını tahsil etmiş midir?.. Ya da bu paranın tahsilatı için yasal ve kanuni bir süreç başlatmış mıdır?. 1.5 milyon TL az para değil. Bu şehirde arabasını cadde kenarına koyan insanlardan çatır çatır para alınmıştı. Bu paralar birilerinin cebinde mi kaldı?.. Merak ediyorum.

*Elinde telefonla oynayarak 
yürüyene para cezası 
Konu, ABD’nin bazı eyaletlerinde gündeme gelmiş. Ellerinde cep telefonu ile oynayarak, cep telefonundan mesaj atarak yürüyenlere, 50 Dolar ceza kesilmesi öngörülüyor. 
Aslında bütün dünyanın bu konuyu tartışması lazım. Ülkemizde de herkesin elinde cep telefonu var. Bir de bugünden itibaren akıllı telefonlara ulaşmak, bu telefonlarla internette dolaşmak daha hızlı ve kolay hali gelecek. Sokaktaki insanların büyük bölümünün kulağında kulaklık var. Cep telefonu kulaklığı.. Kendi kendilerine konuşur gibi yürüyorlar. Hadi, bu konuşan insanların en azından başı yukarıda. Çevrelerini görebiliyorlar. Ama onların da kulakları tıkalı. Araba korna çalsa duymuyorlar.
Diğeri daha tehlikeli. İnsanlar ellerindeki cep telefonuna adeta gömülmüş. Bir yandan yürüyor, ama bir yandan da ellerindeki telefonla oynuyorlar. Önlerini görmüyorlar. Mesaj yazıyor, ya da internetten film izliyorlar. Yürüyüş yolunda bu nedenle çok sık insanlar çarpışır hale geldiler. Daha kötüsü trafik için risk yaratıyorlar.
Herkes evinde, iş yerinde istediği kadar cep telefonu ile oynayabilir. Ama elde cep telefonu ile yürümek, hem bunu yapan insanın hayatını riske adıyor, hem toplumu tehlikeye sokuyor. Bir kural konulmasında yarar var.
Bu yazı toplam 916 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.