1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP’ DE ÖNLENEMEYEN DEĞİŞİM BASKISI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’ DE ÖNLENEMEYEN DEĞİŞİM BASKISI

A+A-

Toplumsal dinamikleri içselleştirip yapabilirliğe taşıyamayan siyasetin, değişim baskısı ile karşılaşacağı bilinen gerçekliktir. CHP, toplumsal dinamiklerle bütünleşemediği, yapısal demokratik dönüşümünü başaramadığı için halkın iradesiyle ortaya çıkan kabul edilemezlik baskısıyla karşı karşıya kaldı. CHP genel başkanının, yapılabilecek her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olması alternatifliğin sağlanmasına yetmedi. 

YEREL SEÇİMLER VE SÜRDÜRÜLEN SİYASET
CHP’nin sorumlularını ne yapacağını bilemez hale getiren 9 ay sonra yapılacak yerel yönetim seçimleridir. Yerel yönetim seçimlerinde başarısız olmama sorumluluğunun baskısı aşılamamaktadır. CHP lideri ve merkez yönetimin partiyi % 25’ lik desteğe ulaşan önemli bir konuma taşıdığı gerçektir. Bu başarı, daha önceki genel başkanın, vesayet sisteminin belirleyiciliğini gözeten siyaset anlayışı belirli oranda aşılarak sağlanmıştı. Ulaşılan başarı, liderin ve merkezin belirleyici olduğu, parti içe dengelerin gözetilmesiyle, nisbi demokratik uygulamalarla sürdürülen siyasi konum olarak sürdürülmektedir.

DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜ SİYASETİN TEMSİLİ
Türkiye değişmiş, gelişmiş, ana muhalefet konumunun işlevi ve sorumluluğu da değişmiştir. Ana muhalefet partisinden beklenilen sorumluluk alternatiflik sağlaması, oluşan iktidar ihtiyacını karşılamasıdır. CHP siyasetinin değişen ve gelişen Türkiye şartlarına göre alternatiflik sağlaması için demokratik dönüştürücü siyaseti temsil etmesine ihtiyaç vardır. Demokratik dönüştürücü siyaset temsil edilebilirse, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlik sağlanacak, Demokratik Hukuk Devletinin inşası tamamlanabilecektir. CHP lideri çok fedakar olmasına rağmen, demokratik dönüştürücü siyasetin temsilini sağlayacak yapısal demokratik dönüşümün tamamlanmasına yetmemektedir. 

ADALET YÜRÜYÜŞÜ
Sürdürülen siyasetin yetersiz olduğu en açık haliyle adalet yürüyüşünde ortaya çıktı. Genel başkanın, hayata tutunma mücadelesinde, kendisini en verimli gerçekleştirme çabasında biriktirdikleriyle başlattığı yürüyüş halkın kendisi olma haliyle özdeşleşip kitleselleşmiş ve toplumsal muhalefetin desteğine ulaşmıştı. CHP lideri ve merkez yönetimi bu kabul edilebilirliği demokratik dönüştürücü siyasetin temsiline taşımak yerine kendi konumlarının sürdürülmesi için değerlendirebildi. 

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI
CHP Üst yönetimi Cumhurbaşkanlığı adaylığının alternatifliği sağlaması için çaba gösterdi ancak sürdürdükleri siyaseti aşabilecek durumda değillerdi. Aşamadıkları parti içi dengelere bağlı siyaset nedeniyle, parti içi muhalefetin liderini Cumhurbaşkanı adayı olarak belirlemek zorunda kaldılar. Belirlenen Cumhurbaşkanı adayı, halkın kendisi olma özelliklerini büyük bir enerji ve kararlılıkla sergileyerek, CHP’ ye verilen desteği 8 puan yukarıya taşıdı. Demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edemeyen, CHP’nin yapısal demokratik dönüşümünü hedefleyemeyen, sadece halkın kendisi gibi olma özelliklerinin yansıtılmasıyla ulaşılan başarı alternatiflik ihtiyacını karşılayamasa da toplumsal baskıya dönüştü. Adalet yürüyüşünde ortaya çıkan ancak değerlendirilemeyen konum bu defa Cumhurbaşkanı adayının benzer çabasının kabul edilebilirliği ile CHP siyasetinin değişmesini zorunlu hale getirdi.

DEMOKRATİK DEĞİŞİM İHTİYACI 
CHP değişmek,  yapısal demokratik dönüşümünü tamamlamak zorundadır. Son seçimlerde, referandum oylamasında, adalet yürüyüşünde, 24 haziran seçimlerinde ortaya çıkan gerçeklik baskı yaratan yoğunluğa ulaşmıştır. CHP’ nin demokratik yapısal dönüşüm kararı alarak, demokratik dönüştürücü siyaseti temsil etme çalışmalarını başlatmasından başka seçeneği bulunmamaktadır. Yapısal demokratik dönüşüm çalışmalarıyla birlikte yürütülecek yerel  yönetim çalışmaları, alternatifliğin demokratik katılımcı çalışmalarla  inşa edilmesini sağlayacağı için önemli farklılıklar yaratacaktır . Sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını temsil eden, yapabilirliğe taşıyan üyelik yapılanması, partideki  temsilciliği, sorumluluğu halkın kendisi olma özellikleriyle bütünleştirecektir. Evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla sürdürülecek siyasi işleyiş ise, birlikte çalışmak, üretmek, yarışmak, başarmak anlayışını kurumlaştırarak daha iyi bir gelecek umudunu hissettirecektir.

Bu yazı toplam 1025 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum