1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP’ de yeni arayışlar
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’ de yeni arayışlar

A+A-

 CHP’nin siyasi işleyiş sistemi, halkın, seçmenin ve üyelerinin  iradesinin belirleyiciliği temeline oturtulamamıştır. Bu nedenle partideki çalışmalar, üretmek, yarışmak, başarmak anlayışına dayandırılamamakta, partinin işleyişi, evrensel demokrasinin kural ve kurumları ekseninde, kendiliğinden işleyen demokratik mekanizmalarla sürdürülememektedir. Bunun sonucunda kaçınılmaz olarak  çalışmalar, yüklenilen sorumluluklar, sürekli gelişen, değişen, görev ve sorumluluklar haline gelememekte, başarısızlıklardan kurtulunamamaktadır.

CHP’ nin çalışmaları, işleyişi, sorumlulukları, halkın sorunlarının içerisinden, sorunlara çözümler üretmek, beklentileri karşılamak anlayışına dayanmalıdır. Çalışmaların, sorunlar ve beklentiler temelinde yapılabilmesi için, üyelerin çalışmalara katılması, üye iradesinin seçmen ve halkın iradesiyle bütünleştirilerek belirleyici hale getirilmesi sağlanabilmelidir.

Partideki çalışmaların, üretmek, yarışmak, başarmak temeline oturtulabilmesi için üye kayıt sistemi yeniden yapılandırılmalıdlır.

Üye kayıtlarının bireyin özgür iradesiyle yapılması, halkın yaşadığı sorunların içerisinden gelinmesinin gözetilmesi temel olmak durumundadır.

CHP’ nin mevcut üye kayıt ve çalışma sistemi, parti yönetimlerinde etkin olmak, yönetimleri ele geçirerek, siyasi üst görevler ve sorumluluklar için avantaj sağlamak anlayışı üzerinde şekillenmiştir. Mevcut durumuyla üyeler, sadece seçimlerde oy verecek, destek olacak gönüllüler konumundadır. Bu yapılanmanın yansıması olarak yönetimlerdeki sorumlular, haftada bir yaptıkları toplantı ve açıklamalarla, kendilerine yakın üyelerden oluşturdukları komisyonların etkinlikleriyle başarılı olmaya çalışmaktadırlar. Üyelerle ilişkileri geliştirmek, çalışmalara katmak, yaşanan sorunları ve beklentilerı birinci elden algılayıp alternatiflik geliştirmek için yapılması gereken danışma toplantıları ya hiç yapılmamakta veya yönetimin isteği kapsamında daraltılarak, yapmış olmak için yapılmaktadır.

Üyelerin katılımını, çalışmalarını, gelişimini, sorumluluk almasını sağlayacak bütün mekanizmalar, önceden belirlenen ve üyelerce onaylanan kararlar çerçevesinde, programlanıp, kendiliğinden işleyen takvim ve yönetim yaklaşımıyla uygulanması gerekmektedir. CHP’ nin eksikleri ve nasıl giderileceği üyeleri tarafından bilindiği gibi, seçmen ve halkın duyarlı kesimleri tarafından da bilinmektedir. Değiştirilememesinin sebebi, eski siyasi alışkanlıklarla sahip olunan siyasi konumlar ve oluşan  beklentilerdir.

 

Bu yazı toplam 478 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.