1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP’ DE YENİDEN BEN MERKEZLİ HAMLE
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’ DE YENİDEN BEN MERKEZLİ HAMLE

A+A-

Ankara’ da yaşanan vahşet, yoğunlaşarak süren terör, toplumu dayanılmaz acılara süreklemektedir. Suriye’ den kaynaklanan uluslararası gerilim ve mülteci sorunu, ekonomik sıkıntılar vb. sorunlar  bütün siyasi partileri ve özellikle ana muhalefet partisini alternatif çözümler üretmeye zorlamaktadır. Böyle bir dönemde bir televizyon programında  tesbitlerde bulunan, açıklamalar yapan, CHP’ nin eski genel başkanının çözüm önerileri sunması yerinde olurdu. Eski genel başkanın, en kritik dönemde, sorunlara yönelik pozisyonları da kullanarak, kendisine alan yaratmaya çalışması düşündürücüdür. Şimdiye kadar defalarca görüldüğü gibi, eski genel başkan bir defa daha siyasetin merkezine kendisini oturtmuştur. CHP’ nin 1999 seçimleri sonrasında baraj altında kalmasını takiben gerçekleştirdiği aşağıdan yukarıya yeniden yapılanma çalışmalarını yok etmesi, partiyi demokrasi dışı uygulamalara zorlaması bunun en açık göstergesiydi. Genel başkanlıktan istifası sonrasında parti politikalarında, parti yönetiminde etkin olmak için partiyi kurultaylara zorlama hamleleri ise bilinen yakın örneklerdir. 7. Haziran seçimleri sonuçlarının ilk saatlerinde, sonuçların partinin yetkili kurullarında müzakere edilmesine katkı vermek yerine, siyasi gündemin merkezine kendisini oturmaya çalışması yine ben merkezli girişimdir. Söz konusu televizyon programında gazetecilerin zorlamasına rağmen önerilerini sunmaması, sadece, tespitlerini ve hataları öne çıkarması yine bilinen özelliklerinin yansımasıdır. 

BEN MERKEZLİ SİYASİ  ANLAYIŞLARIN  AŞILMIŞLIĞI

Ben merkezli, demokrasi dışı yaklaşımların, Türkiye siyasetine yaptığı tahribatlar bütün siyasi organizasyonlarda, belirli dönemlerde yaşanmış ve toplum tarafından aşılmıştır. Türkiye’ de yapılan yerel veya genel bütün seçimlerin analizlerinde ben merkezli, demokrasi dışı yaklaşımların halk tarafından kabul görmediği, ancak imkansızlık durumunda geçici süreli kabul edilmek durumunda kalındığı bilinen gerçekliktir. Bunun en yakın örneği, 7 haziran seçimleridir.Türkiye’ deki bütün siyasi parti bünyelerinde görülebilen aşılması zorunluluk haline gelen ben merkezli yaklaşımların, kurumsal gelişimi, değişimi, sürekliliği, demokratikliği engellediği bilindiği için, demokratik yapılanmalar zorunluluk durumuna gelmiştir.

ESKİ GENEL   BAŞKANDAN  BEKLENİLEN

Eski genel başkandan beklenilen, evrensel sosyal demokrat parti işleyişine kavuşturulmayan CHP’yi önerileriyle birlikte değerlendirmesidir. CHP’ yi karizmatik lider partisine dönüştürmenin, tek belirleyiciliği mutlaklaştırmak için demokrasi dışı kuralları uygulamanın nelere mal olduğunu açıklanabilirdi. Alternatif olmayı, iktidara gelmeyi, devlet merkezli sistemin konjonktürel durumuna göre belirleyen siyaset

Anlayışının yaptığı tahribatları, çözüm önerileriyle değerlendirebilirdi.

ESKİ  GENEL  BAŞKANA SÖYLENEMEYEN

Eski genel başkanın yürüttüğü siyasi çalışmalar bilinmektedir.  Eski genel başkana, sizin siyasi anlayışınıza göre siyaset yapma dönemi kapanmıştır denmelidir. Yaptığınız çalışmalar, günahıyla, sevabıyla, siyasi tarihimizde yerini alacaktır. Yapılması gereken, CHP’ nin alternatif olmasını, iktidara gelmesini sağlayacak siyasi işleyişe kavuşmasıdır. Bu konuda katkı yapılmak isteniyorsa, genel başkanlık döneminizdeki uygulanların, evrensel sosyal demokrat uygulamalarla karşılaştırmalı olarak sunulmasıdır. Eski alışkanlıkların aşılması için çözüm önerileriyle birlikte, demokratik kural ve kurumlarla, alternatif politikalarla birlikte değerlendirilmesi daha doğrudur.

BEN MERKEZLİ  ANLAYIŞLARI AŞMA KARARLILIĞI

Yapısal dönüşümü  engelleyen siyasi alışkanlıkların, ben merkezli, statükocu, demokrasi dışı alışkanlıklar olduğu gerçektir. Yapısal demoratik dönüşümü başarmak için yapılan değişiklerin uygulanabilirliğinin sağlanması gerekmektedir. Hedeflenen her değişim ve gelişim için ,uygulama, izleme, yönlendirme, kurumsal dönüşüme kavuşma mekanizmaları oluşturulup çalıştırılamadığı için en kritik anlarda ben merkezli yaklaşımlara zemin hazırlanmaktadır.

 

Bu yazı toplam 817 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.