1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP DEĞİŞMELİDİR
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP DEĞİŞMELİDİR

A+A-

CHP Demokratik Türkiye hayalinin oluşmasını, o heyecanın hissedilmesini sağlayamıyor. Eksikliği duyulan bu ihtiyacın karşılanmasını sağlayacak yapısal demokratik dönüşümü, tartışmaya, inşa etmeye cesareti yok.  CHP’ deki siyaseti kurgulayanlar, karar vericiler, kötü niyetli oldukları için veya bilgi, beceri eksiklikleri nedeniyle oluşan beklentileri yönetemiyor değiller. Ulaştıkları, sahiplendikleri, alışkanlık haline getirdikleri, standartlarını, yaşam tarzlarını korumak kaygılarını aşamıyorlar. Bu nedenlerle de kendilerini, anlayışlarını, alışkanlıklarını merkeze alan, kendisini tekrar eden siyaseti sergiliyorlar.

SİYASETİN FARKLILIĞI

İnsanlık, dünya ülkelerinin deneyimleri her konuda olduğu gibi siyasette de pek çok şeyi bilinir duruma getirdi. Siyaset de, çok fazla bilinen ve bilinmeyeni barındırır. Her ülke siyasetinin dinamikleri, sorunları ve çözüm yöntemleri benzerliklere ve farklılıklara sahiptir. Siyaset bu farklılıklar ve benzerlikler kabul edilerek, tartışılarak, analizler ve sentezler yapılarak, halkın iradesinin yapabilirliği temelinde, demokratik kural ve kurumlarla sürdürülebilmektedir. Siyasi çalışmaların, kadroların, liderlerin farklılığı, halkın iradesinin temsiliyle, ihtiyaçların karşılanmasıyla, sorunların çözülmesiyle, beklentilerinin yönetilmesiyle, dinamizmin, heyecanın hissettirilmesiyle kabul edilebilirliğe taşınmaktadır. Siyaset, bu çok karmaşık, çok bilinmeyenli, çok zor, bu nedenlerle de çok anlamlı ve değerli sorumluluğun yerine getirilmesini sağladığı için daha çok bir şeydir.

DEĞİŞEN  KOŞULLAR

İktidar partisi, eksiklerine, hatalarına rağmen sürdürülemez hale gelen vesayet sistemini etkisizleştirip, çözülmesini sağlayabilmişti. Yetemezliklere sürüklenmesi vesayet sisteminin yerine inşa edilecek Demokratik Hukuk Devletinin inşasında ortaya çıkmıştı. CHP sürdürülemezliği açığa çıkan vesayet sisteminin çözülmesini sahiplenemediği için Demokratik Türkiye’nin inşasına yönelik dinamikleri içselleştirip, alternatifliğe taşıyamadı. İktidar partisinin yanlışlarını, hatalarını, eksiklerini öne çıkararak, karşıtlık üzerinden kendi konumunu korumaya çalıştı. Seçimler, halk oylamaları, başarısızlığın nedenlerini bütün yönleriyle ortaya çıkarmasına rağmen, alternatifliğe, iktidar hedefine yoğunlaşan siyaset gözetilmediği için değişim başarılamadı.

İKTİDARIN VE İKTİDAR HEDEFİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

Türkiye değişti. Yaşama, üretme, tüketme, yarışma, başarma dinamikleri de değişti. Değişim, gelişim, üretim, tüketim, ihtiyaçların karşılanması, sorunların çözülmesi vazgeçilmez hale geldi. İktidarların sürdürülebilirliği, kendilerini de aşabilecek dinamikleri içselleştirebilmelerine, kendilerini yeniden üretebilmelerine, yanlışlardan, hatalardan geri dönüşler yapabilmelerine bağlı hale geldi. Anlayışını, kadrolarını merkeze alan yaklaşımların durumu, her seçimde, her oylamada bu gerçekliği yansıtıyor. Uyarıları, ihtiyaçları, dinamizmi doğru değerlendirip, gerekli değişime, çalışmaya, işleyişe kavuşamayan siyasi partilerin başarılı olamayacakları defalarca denendi. İktidarın ve iktidar hedefinin sürdürülebilirliğinin, değişimle, demokrasiyle, evrensel kural ve kurumlarla sağlanacağı vazgeçilmez gerçeklik haline geldi.

 DEMOKRATİK DEĞİŞİM İHTİYACI

Türkiye, yukarıdan aşağıya kurgulanıp, uygulanmaya çalışılan zorlamalarla, baskılarla yönetilebilecek konumu aştı. Sahip olduğu dinamiklerle, birikimi ve deneyimiyle, gelişmiş dünya ülkeleriyle yarışır, onların standartlarını içselleştirmeye yoğunlaşır hale geldi. Sahip olunan dinamizm ve heyecan sahiplenilerek sorunlar ortadan kaldırılabileceği, başarıların kazanılabileceği döneme girildi. Başarıları, konumu ne olursa olsun, dinamizmi, beklentileri içselleştiremeyen, engellerin aşılmasına, sorunların çözülmesine yoğunlaşamayan siyasi organizasyonların sürdürülemez hale geleceği ortaya çıktı. İktidar partisinin başarılarını, anlayışını, kadrolarını merkeze alma eğilimi göstererek, çoğunlukçu yaklaşımlar sergileyerek  başarılı olmaya çalışması alternatifinin olmaması nedeniyledir. Daha kapsayıcı, daha demokratik, daha dinamik, daha evrensel anlayışları besleyen, alternatifliği zorlayan konuma sürüklenen iktidar partisinin aşılabilmesi ana muhalefet partisinin değişmesine bağlı hale geldi.

 

Bu yazı toplam 1866 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.