1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP DELEGE SEÇİMLERİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP DELEGE SEÇİMLERİ

A+A-

Siyasetle gelinebilecek yerlere gelebilmek için, partiyi ele geçirmeye yarayan siyasi işleyişlerle örgüt seçimlerinin tamamlanmaya çalışması istenmeyen görünümlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu anlayışı yansıtan siyasi eğilimler şimdiye kadar çok fazla denendi. Genel başkanlık, milletvekilliği, belediye başkanlığı, örgüt yöneticiliği, parti meclisi üyeliği, belediye meclisi üyeliği vb. pek çok siyasi sorumluluk bu anlayışı yansıtan yaklaşımlarla sürdürüldü. Bu anlayışla yüklenilen sorumluluklarla bazı önemli başarılar da sergilenebildi. Bütün bunlara rağmen, alternatif olunamadı. Tek başına iktidara gelinemedi. Gelişmiş demokratik ülkeler arasındaki yere ulaşılmasını sağlayacak, değişim, dönüşüm, dinamizm oluşturulup kabul edilebilirliğe taşınamadı.

ESKİ ALIŞKANLIKLAR
Yapısal demokratik yapılanma tamamlanmadan, eski alışkanlıklarla yapılacak siyasi çalışmaların yeterli olmayacağı biliniyordu. Siyasi çalışmalarla elde edilebilecek yerlere ulaşmayı sağlayan çalışmalar partiyi ele geçirmeyi merkeze alan yaklaşımlarla sürdürülürse alternatif olunamayacağı da gerçekti.  Türkiye’nin değişen ve katlanılamaz hale gelen sorunlarının siyasi iradenin yapabilirliğiyle çözülmesi ihtiyacı iyice yoğunlaşıp, toplumsal baskıyı da artırmıştı. Adalet yürüyüşüne bu yoğunlaşma ve baskı sebep olmuştu. Adalet yürüyüşünün başarısını, eski alışkanlıklar değil,  genel başkanın hayata tutunma ve kendisini gerçekleştirme mücadelesindeki yaklaşımları sağlayabilmişti. Bütün bilinenlere rağmen örgüt seçimleri böyle bir dönemde eski alışkanlıklarla yapılmaya çalışılınca bilinen, beklenilen görünümler ortaya çıktı.

ÜYELERİN KONUMU VE DELEGE SEÇİMLERİ
Üyeler, yaşadıkları yerlerdeki sorunların, ihtiyaçların, beklentilerin temsilcisi olmak, üretilen çözümlerde etkili olmak, kabul edilebilirliğe taşımak gibi çalışmalarla yapılmadıkları için siyasi etkinlere yardımcı olmak işlevini yerine getirmektedirler. Bağımlı, edilgen üye konumunu aşan, bilinçli, sorunların, ihtiyaçların, beklentilerin temsilciliğini hedefleyen üyelerin oranı az olmamasına rağmen, şimdiye kadar siyasi işleyişin değişmesini sağlayacak mücadelede başarılı olamamışlardır.

İlçe örgüt yöneticilerini seçecek mahalle delegeleri, mahallelerde oturan üyelerle yapılmaktadır. Yeterli üye olmadığı için veya katılım sağlanamadığı için seçim yapılamayan mahalle ve köy delegelerinin oranı, seçim yapılabilecek mahallelerdeki delegelerin oranına yakındır. Seçim yapılacak mahallerde delege oluşturmak çalışmalarına yoğunlaşıp çoğunluğa ulaşılarak örgüt yönetimleri ele geçirilebilmektedir.

ALTERNATİFLİĞİN, İKTİDAR HEDEFİNİN MERKEZE ALINAMAMASI
Siyasetle gelinebilecek yerlerin ele geçirilmesini sağlayan çalışmalar, kapsayıcılığı, demokratikliği, evrenselliği, eşitlikçiliği, alternatifliği, iktidar hedefini temel almayan yaklaşımlarla yapıldığı için başarılı olunamamaktadır. Yapılan çalışmalarda, alternatiflik  sağlayabilecek, kapsayıcılığa ulaşılacak yöntemlerin uygulanması yerine, örgütte etkin olan siyasilerin  kazanımları merkeze alınmaktadır. Siyasi etkinlerin merkeze alınmasına yardımcı olmayan bütün çalışmaların yok sayılması, yaptırılmamaya çalışılması,  etkisizleştirilmesi bu nedenlerledir. Geniş katılımlı toplantılar, sorunların belirlenmesi çalışmaları, ihtiyaç ve beklentilerin temsilcilerinin üretilmesi çalışmaları,  vb. çalışmalar ya hiç yapılmaz veya kontrollü, siyasi etkinlere zarar vermeyecek yaklaşımlarla yapılır. Toplantılarda, konuşmaların, konuşmacıların sınırlanması, etkisizleştirilmesi de bu nedenlerledir. 

HALKI DIŞARIDA BIRAKILAN YAKLAŞIMLAR
Partiyi ele geçirmek için, en etkili ve en önemli sorumlulukları elde etmek anlayışıyla yapılan siyasi çalışmalarla başarılı olunamayacağı defalarca denenmiştir.   Bu siyasi yaklaşımlarla, tek başına iktidara gelinmeyi sağlayacak güvenilirlik, alternatiflik biriktirilememektedir. Kendisini merkeze alan, bunu sağlamak için her şeyi araç olarak kullanan yaklaşımlar değil halkı, kendi partisindeki önemli çoğunluğu dahi dışarıda bıraktığı için kabul edilebilirliğe ulaşılamamaktadır. Türkiye’nin alternatifliğe en fazla ihtiyaç duyduğu dönemi,  kendilerinin bir yerlere gelebilmesi fırsatı olarak değerlendiren yansımalar, hem CHP seçmenlerinde, hem de toplumsal muhalefette umutsuzluğa neden olmaktadır.

ÇARESİZLİĞİN YOĞUNLUĞU
Sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını sağlayacak çalışmalar yapılmadan, doğal, kabul edilebilir temsilcilikler üretilmeden,  sorumluların, adayların, demokratik yarışlarla belirlenmesi sağlanamadan başarılı olunamayacağı gerçektir.  Parti içindeki diğer adayları, siyaset yapanları etkisizleştirmeye harcanan, gücün, enerjinin, yeteneklerin, birikimin, yaratıcılığın sergilenmesiyle  oluşturulan adaylıklar çaresizliğin en yoğun hissedilmesinden başka bir şeye yaramamaktadır. Aşılamayan çaresizlik sonrasında tekrarlandığı şekliyle, eksik de olsa demokrasi uygulanmış, adaylar ortaya çıkmıştır diyebilmenin yeterli olmayabileceği hissedilmelidir.

Bu yazı toplam 1194 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.