1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP DEMOKRATİK DÖNÜŞÜMÜNÜ TAMAMLAMALIDIR
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP DEMOKRATİK DÖNÜŞÜMÜNÜ TAMAMLAMALIDIR

A+A-

Karşılaştığımız her önemli olayda cevap aradığımız temel sorun benzerdir. Neden, yaşamımızı, çalışmamızı, yarışmamızı, başarmamızı kolaylaştıracak, özgürleştirecek, geliştirecek yönetim sistemi kuramıyoruz sorunu ortak sorunumuzdur. Temel sorunumuzun, kendimize yakın bulduğumuz, desteklediğimiz parti tarafından sürekli gündemde tutulması, cevaplar üretilmesi, yapabilir kılınması ise ortak sorunumuza bağlı özel sorunumuzdur. CHP’ nin mevcut genel başkanı, ortak sorunumuzu, kendisine yakın bulanlar için özel olan sorunun çözülmesini istemektedir ve bunun için elinden geleni yapabilecek durumdadır. Genel başkanın sahip olduğu nitelikler sonradan öğrenmeyle oluşmadığı, bütün gelişim tarihimiz süresince çözemediğimiz sorunlarımızın içerisinden geldiği, sorunlarımızla ilgili özgün hikayeleri olduğu, mağduriyetler yaşadığı için de sahicidir. Şimdiye kadar yapmış olduğu, MYK değişiklikleri, parti meclisini oluşturma çabaları, milletvekili tercihleri, tüzük değişiklikleri ve söylemleri bunun göstergesidir. 

DEMOKRATİK DEĞİŞİMİN YÖNETİLEMEME NEDENLERİ 
Yapılan demokratik dönüşüm girişimlerinin yeterli olmaması irdelendiğinde, sorumluluk üstlenen kadroların yeterli mücadele birikimine ve kararlılığına sahip olamaması, siyaset yapma alışkanlıklarının aşılamaması öne çıkmaktadır. Bir önceki genel başkan yaklaşık 18 yıl etkin sorumluluk yüklenmiş, bu dönemde, barajın altında kalmak da dahil, karşılaşılabilecek her türlü olumsuzlukla karşılaşılmıştır. Eski genel başkanın siyaset yapma tarzı olan, ben merkezli liderlik anlayışı, demokrasi dışı uygulamalarla partiyi kontrol altında tutması, alternatifliği, iktidara gelmeyi, devletin merkezde olduğu sistemin durumunu gözeterek sağlamaya çalışması, vb.alışkanlıklar halen aşılamamıştır. Partiyi kontrol altında tutmak için uygulamalarını müzakere ettirmeyen, tek belirleyici olan, seçim sonuçlarının değerlendirilmesini sağlamayan, parti içi muhalefeti etkisizleştirip yok eden yönetim anlayışı çok uzun sürmüştür. Bu uzun dönemde, milletvekili olmak, sorumluluklar yüklenmek genel başkanın anlayışını gözetmekle, karşı olmamakla sağlanabiliyordu. Örgüt içi yarışlar, mücadeleler, merkezin mutlaklığı gözetilerek yapılabildiği için yeterince demokrasi mücadelesi, alternatif politika geliştirme pratikleri biriktirilemedi.

DEMOKRATİKLEŞMEYİ YÖNETECEK KADROLARIN DURUMU
Çok uzun süren, lider tahakkümünü aşamayan siyaset yapma alışkanlıkları, demokrasi mücadelesi veren kadroların gelişmesini, alternatif politikalar üretme pratiklerinin çoğalmasını engellemiştir. Mevcut genel başkan da dahil olmak üzere, halen sorumluluk yüklenmiş kadroların önemli çoğunluğu eski genel başkanın siyaset yapma anlayışını kabullendiği için bulunduğu yere gelebilmiştir. Başka bir ifade ile, partinin demokratik dönüşümünü, alternatif politikalar üretmesini sağlayacak kadroların büyük çoğunluğu, demokrasi dışı uygulamalara, ben merkezli siyasi alışkanlıklara katlanarak pozisyon kazanabilmiş kadrodur. Bunun en önemli sonuçları geçtiğimiz seçimlerde ve daha sonraki örgüt seçimlerinde yaşanmıştır. Genel başkanın değişim ve demokratikleşme söylemlerine, tüzük değişikliği yapılmış olmasına rağmen, demokratik dönüşüm kararlılığı ve uygun yönetim anlayışı sergilenememiştir. Önemli çoğunlukta merkez kadrolar, milletvekilleri, diğer örgüt sorumluları, demokratik dönüşüm kararlılığı ile çalışmadığı için, demokratik dönüşümün tamamlanmasını sağlayacak, uygulama, izleme, yönlendirme, kurumsal işleyişe ulaşma mekanizmaları oluşturulamamıştır. Bunlar ve benzer sebeplerle CHP’ nin önemli kadrolarındaki belirsizlik, ne aşağıdan yukarıya değişim mücadelesinin başarılı olmasına, ne de yukarıdan aşağıya inisiyatiflerle demokratikleşmenin sağlanmasına yetmemiştir. CHP dışındaki siyasi parti işleyişlerinin benzerlikler göstermesi, önceliklerin ve demokratik işleyişlerin iderin ve merkezin belirleyiciliğine göre sürdürülmesi, özendirici ve etkileyici sinerji oluşumunu engellediği için de, dış dinamiklerin katkısı çok sınırlı kalmıştır. Bütün bu nedenlerle ana muhalefet partisi demokratik yapılanmasını tamamlamak durumundadır.
Bu yazı toplam 727 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.