1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP demokratik kurumsal dönüşümünü başaramadığı için beklentileri karşılayamıyor
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP demokratik kurumsal dönüşümünü başaramadığı için beklentileri karşılayamıyor

A+A-

Siyasi yarışlardaki başarının temel kuralı, anlayabildiğin kadar temsil edebilmek, iyileştirebildiğin, değiştirebildiğin, geliştirebildiğin oranda da kabul görmektir. Her yarışın kazananı, kaybedeni vardır ve olağandır. Kabul edilemez olan, daha önce neden kaybedildiğini anlamaya çalışmadan, kazanmayı sağlayacak değişimi, dönüşümü, yapılanmayı sağlamadan, defalarca yenilmesine rağmen başarabileceğini hissettiremeden seçimlere katılıyor olmaktır.

 

ANA MUHALEFETİN SORUMLULUĞU

Seçimleri kaybeden, ancak kazanmaya en yakın olan ana muhalefetin olmazsa olmaz sorumluluğu, alternatiflik biriktirip, iktidara ulaşmaktır. Seçimlerden sonra kazananın nasıl kazandığını, neden kaybedildiğini, bütün yönleriyle anlamaya çalışmak ve başarılı olmak ana muhalefet sorumluluğunun olmazsa olmazıdır. Yaşanan her sorunda, çözüm bekleyen her konuda, çözüme ulaşılan alanlarda, yeterliliği, eksikliği, yanlışlığı ortaya koyabilirse, alternatiflik geliştirebilirse başarılı olacaktır.

 

DEĞİŞEN KOŞULLAR

Değişen Dünya ve Türkiye koşullarına göre ana muhalefetin, iktidar partisinin, eksiklerini, yanlışlarını, karşıtlık üzerinden vurgulayarak siyaset yapmasına ihtiyaç kalmamıştır. İktidar partisi, Türkiye’nin en önemli sorunu olan vesayet sisteminin etkisizleştirilip, çözülmesi sorunuyla mücadele edip, eksiğine, yanlışına rağmen başarılı olduğu için beşinci dönem iktidarını sürdürebilmektedir. İktidar partisinin yetemez olduğu, siyaseti normalleştirip, lidere ve merkeze bağlı belirleyici kadro hareketinden, demokratik kurumsal dönüşüme taşıyamamasıdır. Ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlik sağlanarak, vesayet sisteminin yerine en kapsamlı, en demokratik, en eşitlikçi, en çoğulcu Demokratik Hukuk Devletinin inşası bu temel eksiklik nedeniyle tamamlanamamaktadır. İçerisinde bulunduğu konumu nedeniyle iktidar partisi, yetmezlikleri aşamadığı için kendi alternatifini üreten siyaset durumundadır. Bu nedenlerle iktidar partisinin eksiklerini, yanlışlarını tekrar etmekle alternatiflik biriktirilmeyip bilinenler tekrar edilebilmektedir.

 

ANA MUHALEFETİN YETEMEZLİĞİ

Ana muhalefet partisi, aşılmış, işlevsizleşmiş, lidere ve merkeze bağlı kadro hareketi anlayışıyla siyaset yapmaya çalıştığı için kabul edilemez hale gelmektedir. Belirleyici kadro hareketi kapsamında sürdürülen siyaset nedeniyle, yerel örgüt temsilcileri merkeze bağlı parti görevlileri haline getirilmiştir. Yerel dinamizmi, temsilciliği, özgünlüğü, yapabilirliği temsil edemeyen yerel örgütler beklentileri karşılayamamaktadır. Özgün karşılığı olan siyasi farklılık geliştiremeyen, yerel sorunlar, ihtiyaçlar ve beklentiler bazında çalışmalar yapamayan, temsilcilerini üretemeyen, insiyatif kullanamayan yerel örgütler, merkezin buyruklarını yerine getiren edilgen, işlevsiz görevliler duruma getirilmiştir.

 

BELİRLEYİCİ KADRO SİYASETİNİN AŞILMIŞLIĞI

Her geçen gün daha da yoğunlaşan alternatif iktidar ihtiyacının karşılanamaması, ana muhalefet partisi üzerinde baskı oluşturmaktadır. Ana muhalefet partisi, bütün üyeleriyle, beklentisi olanlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla, her alanda, sorunlar, ihtiyaçlar, beklentiler, bazında değerlendirmeler, tartışmalar yapmak, doğal temsilcilerini üretmek zorundadır. Belirleyici kadro hareketiyle sürdürülen siyaset, demokratik özgünlüklerin oluşmasına, doğal temsilcilerin üretilmesine imkan vermemektedir. Ana muhalefet partisinin, sorunlar ve çözümler bazında çalışmaması, temsilcilerini üretememesi, aşılmış, işlevsiz hale gelmiş siyasi anlayışı nedeniyledir.

 

DEĞİŞEMEYEN ANA MUHALEFET

Değişen, gelişen Türkiye koşullarında, ana muhalefet partisinin değişmeden, demokratik kurumsal dönüşümünü tamamlamadan alternatif siyaset üretmesinin mümkün olmayacağı bütün yönleriyle açıklığa çıkmıştır. Lidere ve merkeze bağlı belirleyici kadro hareketiyle sürdürülen ana muhalefet siyasetinin, biz daha demokratik uygulamalar yapıyoruz demesinin karşılığı kalmamıştır. Demokratik kurumsal dönüşümün tamamlanarak, sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını, doğal temsilcilerinin üretilmesini sağlayacak alternatif siyaset ihtiyacı, yerel seçim sürecinde, bir defa daha yoğun olarak hissedilmekte ve karşılanamamaktadır.

Bu yazı toplam 1049 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.