1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP ETKİNLİKLERİ VE DEĞİŞİM
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP ETKİNLİKLERİ VE DEĞİŞİM

A+A-

Yerel seçimlerin üzerinden beş ay geçti. Yerel seçimlerde halkın yansıttığı iradenin kabul edilebilirliğini sağlayacak siyasi yaklaşımlar görünür olmaya başladı. CHP’nin, iktidar partisinin kendi önceliklerini merkeze alan, halkın temsilcisi özelliklerinden uzaklaşıp parti görevlileri haline dönüşen adaylarına oranla daha demokratik, daha kapsayıcı potansiyel taşıyan halkın kendisi gibi olan adaylarıyla ulaştığı başarının kabul edilebilirliği sürdürülebiliyor. İktidar partisinin hakim siyaset konumunu sürdürme endişesi, güvenlikçi ve dışlayıcı yaklaşımlarla korunmaya çalışıldığı için tartışmalı halini devam ettiriyor.

DEMOKRATİK KURUMSAL DÖNÜŞÜMÜN CHP’DEN BEKLENMESİ

CHP’nin halkın kendisi gibi olan adaylarının, daha kapsayıcı, daha eşitlikçi, daha demokratik, daha çoğulcu özgünlüğe yakın kabul edilmesi, nispi de olsa, göreceli de kalsa uygulamaya çalıştığı demokratik alışkanlıkları nedeniyledir. Demokratik kapsayıcılık yönüyle ortaya çıkan, kabul gören farklılığın demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınması Türkiye’nin içerisinde bulunduğu demokratik dönüştürücü siyaset alanının temsiline ulaşabilmesi beklenmektedir. Vesayet sisteminin yerine Demokratik Hukuk Devletinin inşası demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşmış siyasetle sağlanabileceği için CHP bu sorumluluğu yerine getirmekle karşı karşıyadır.

CHP DEĞİŞİMİNİN KURUMLAŞMASI

CHP değişim yaklaşımlarını, yerel yönetimlerde görünür ve kabul edilebilir hale getirmeye çalışıyor. Yerel seçimlerden sonra yaşanan beş aylık sürede, parti genel merkezinin etkin kontrolü, desteği ile sürdürülen yaklaşımlar dikkate değer bulunmaktadır. Bu eğilimlerin demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınması beklentisi yükselme eğilimini sürdürmektedir. CHP Etkinliklerinde yansıtılan ve kabul gören duyarlılıkların, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınarak parti çalışmalarıyla kamuoyuna yansıtılması ihtiyacı bulunuyor. Danışma, bilgilendirme, öneri geliştirme vb. toplantıların ve çalışmaların bu ihtiyaçların karşılanmasına özgülenmesi sağlanabilmelidir.

DANIŞMA TOPLANTILARININ İŞLEVİNİN DEĞİŞMESİ

CHP’nin parti tüzüğüne göre uygulamaya çalıştığı, esnek yaklaşımlarla, genişletilmiş veya katılımı ve katkısı belirlenmiş partililerle yaptığı danışma toplantıları ortaya çıkan ihtiyaçların karşılanması yönüyle işlevsel hale getirilmelidir. İktidar partisinin giderek daha fazla içe kapandığı, kurucularıyla dahi tartışıp, değerlendirip dönüştüremediği siyasetinin, hatalarını, eksiklerini, yanlışlarını dikkat çekici vurgularla hamaset ve hitabetlerle aktarmaya çalışmak yeterli gelmemektedir. Danışma toplantılarının ve diğer çalışmaların, ihtiyaç duyulan dönemlerde, kendiliğinden yapılması zorunlu hale gelen işlevsel/kurumsal organizasyonlara dönüştürülmesi başarılmalıdır. Yapılan veya yapılacak toplantıların, ortaya çıkan ihtiyaçları karşılayabilmesi için ise konu başlıkları kapsamında görüş, öneri, tartışma ve değerlendirmelere açılabilmesine ihtiyaç vardır. 

 

Bu yazı toplam 894 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.