1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP GENEL BAŞKANI ÇIRPINIYOR
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP GENEL BAŞKANI ÇIRPINIYOR

A+A-

CHP Genel Başkanı, demokratik değişimi sağlayarak alternatif hale gelmek için bütün enerjisini ortaya koyuyor. Her toplantıda, başlayan il kongrelerinde, eksikleri, yanlışları, aşılması gerekenleri, yapılacakları, açıkça ortaya koymaya çalışıyor. Delegeliklerle partiyi  ele geçirmeyi alışkanlık haline getiren  siyasetin aşılmasına çalışıyor. Delegeleri ele geçiren yaklaşımın, delegelerin yarısıyla kongreler yapmasını içine sinmediğini hissettiriyor. Delegelere hükmederek, çarşaf liste uygulanmasının yapılmamasını kabullenemiyor. Hamasetle, popülist yaklaşımlarla, yapılan gizlemeleri, perdelemeleri açıkça deşifre ediyor. Adalet yürüyüşünde sergilenen, halkın kendisi olmak, hayata tutunmak kararlılığının siyasete yansıtılmasını istiyor. Kapsayıcılığı, çatışmasızlığı, adaleti, demokratikliği, eşitliği merkeze almak anlayışıyla siyaset yapılmasını, alternatifliğin kabul edilebilirliğe taşınmasını sağlamaya çalışıyor. Genel başkanın çırpınışını hisseden halk ve seçmenler de, üyelerden, delegelerden, yöneticilerden, bu çabanın karşılıksız bırakılmamasını bekliyor.

ALTERNATİFLİK ARAYIŞLARI

Statik hale gelen, kendisini tekrar eden, gelinecek yerleri ele geçirmeye özgülenen siyasi alışkanlıkların aşılmasıyla nelerin sağlanacağı biliniyordu. Adalet yürüyüşünde ortaya çıkan, halkın kendisi gibi olmaya, hayata tutunma mücadelesinin yansıtılmasına ihtiyaç vardı. Bunun için adalet, demokrasi, eşitlik anlayışının merkeze alınması sağlanabilmeliydi. Başlayan örgüt seçimleri, daha önceki deneyimler ve birikimlerle yeniden yapılanma kapsamında değerlendirilebilirdi.  Sandık çevresi çalışma alanı kapsamında şimdiye kadar yapılan bütün oylamalar temel alınarak değerlendirilir, sorunları, ihtiyaçları, beklentileri, temsilcileriyle bütünleşmiş olarak belirlenebilirdi. Halkla birlikte çözüm arayışları yeniden değerlendirilip, her yerleşim yerinin, sorunları, ihtiyaçları, beklentileri, kaynakları, fırsatları, eksikleri temsilcileriyle ve sandık çevresi sorumluluklarıyla sahiplenilebilirdi. Yapılan çalışmaları yansıtan, kongrelerde alternatiflik görünürlüğe taşınabilirdi.

CHP’NİN DEMOKRATİK  DÖNÜŞTÜRÜCÜ  SİYASETİ  TEMSİLİ ETTİĞİ DÖNEM

CHP,  halkın iradesinin temel alındığı demokratik dönüştürücü siyaseti, en yüksek kabul görmüşlüğe 1970-  1980 dönemde ulaştırabilmişti. 12. Mart.1971 darbesinin halka karşı yapıldığını açıklayıp, demokratik dönüşüm mücadelenin sürdürüldüğü bu dönemde en yüksek halk desteği sağlanabilmişti. Demokratik dönüştürücü siyaset olarak kabul gören misyonunu, halkın iradesinin yapabilirliği temelinde, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla, sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını sağlayacak sürdürülebilirliğe taşımayı başarmadan sonlandırıldı.

 12 Eylül.1980 darbesiyle kadroları ve demokratik mücadeleye taşımaya çalıştığı toplumcu siyasi eğilimlerle birlikte müdahaleye uğradı. İdamlar,  tutuklamalar, hapisler, baskılar, yıldırmalar, vb. uygulamalarla siyaset yapamayacak hale getirildi.  12.Eylül darbesi, milliyetçi, muhafazakar bütün siyasi eğilimlerin kurumsal işleyişlerini ve siyasi birikimlerini ortadan kaldırdı.

12 EYLÜL SONRASININ SİYASETİ

Her darbe sonrasında sergilenen, kontrollü nisbi demokratik ortamda, baskı, denetim, kontrol sürdürüldüğü için sosyal demokrat siyasetin yeniden, demokratik dönüştürücü işlevini  yerine getirmesi sağlanamadı. İnanç ibadet, kılık, kıyafet, gelenek, görenek gibi muhafazakar değerlere sahip insanların, sorunları, ihtiyaç ve beklentileri yoğunlaşıp bu mücadeleyi sürdüren siyasetin  birinci parti konumuna gelmesi, vesayet sistemini endişeye sürükledi. Türkiye’nin ve dünyanın koşulları nedeniyle, baskı ve  yönlendirmelerle post modern darbe olarak tanımlanan müdahalede( 28.Şubat 1997 ) bulundu. Müdahale yapılmış olmasına rağmen vesayet sisteminin sürdürülemez hale geldiği ortaya çıktı.   

VESAYET SİSTEMİNİN ÇÖZÜLMESİ

Vesayet sisteminin aşılmasına karşı, halkın sorunlarının çözümü, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanması için her siyasi anlayış, her farklılık kendi alanında pek çok mücadeleler verdi ve bedeller ödedi. Mücadelelerde önemli kazanımlar elde edilmesine, birikimler sağlanmasına rağmen çözülmesi iktidar partisince sağlanabildi. Türkiye siyaseti, vesayet sistemini, eksiklerle, yanlışlarla çözebilmiş olsa da siyasi sürdürülebilirliği, evrensel demokrasinin kurul ve kurumlarıyla karşılayabilecek hale getiremedi. Bu nedenlerle, Demokratik Hukuk Devletinin inşasında ortaya çıkan sorunların aşılamasında zorlanılmaktadır.

CHP KOCAELİ SİYASETİNDE DEMOKRASİ GİRİŞİMİ

CHP Kocaeli siyasetinin tıkandığı, statikliğe sürüklendiği dönemde, “ Kocaeli demokrasi girişimi “  sözcüsü, il başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Adalet, demokrasi, eşitlik kapsamında değerlendirmeler yapan, çözüm önerileri geliştirmeye çalışan duyarlılığın önemli katkılar sağlayabilme ihtimali ortaya çıkmıştır. CHP Kocaeli siyasetinin açmazlarıyla yüzleşebilmesi,  kendisini yeniden üretebilmesi için fırsatı olarak değerlendirilmelidir.

 Yeni yılın, sağlık , mutluluk ve barış  getirmesini  dilerim.

Bu yazı toplam 1285 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.