1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP, GENEL GEÇERLİ SİYASİ TANIMA UYMALIDIR
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP, GENEL GEÇERLİ SİYASİ TANIMA UYMALIDIR

A+A-

Siyasetin, sorunları çözmek, beklentileri yönetmek için yapıldığı bilinmektedir.
Gelişmiş demokratik ülkelerde olduğu gibi ülkemizde yapılan siyasetin amacı da sorunları çözmek, beklentileri yönetmek için yapılmaktadır. Yaşanan fark, gelişmiş ülkelerin düzeyine bir an önce çıkmak için, siyasilerin kendi anlayışlarını merkeze almaları, demokratik kural ve kurumları kendi önceliklerine göre uygulamaya çalışmalarıdır. Bu durumu siyasi partilerimiz üzerinden değerlendirmeye çalışırsak, tek başına iktidar olamama, alternatifliğe ulaşamama sorununu veya merkez sağ parti konumuna ulaşılmasına, tek başına iktidara gelinmesine rağmen anlayışını mutlaklaştırmaya çalışması nedeniyle kendisini tüketen siyasi parti örneklerinde görebiliriz. “ Siyaset, halkın iradesi temelinde, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla, sorunların çözülmesi, beklentilerin yönetilmesi için yapılan çalışmalardır..” tanımının siyasetin, değişen, gelişen, başarıyı sürdürülebilir kılan konumuna göre değerlendirilmesine ihtiyaç vardır. Bu tanım, programın, tüzüğün, yönetmeliklerin vb. temel bütün kurumsal işleyişlerde belirleyici hale getirilirse, halkın ve üyelerinin adına temsil yetkisi kullananlar, uygulanabilir kararlar alanlar, her aşamada, her konumda, hesap sorulabilir durumda olacaklardır. 


HALKIN İRADESİNİN VAZGEÇİLMEZLİĞİ
Halkın iradesinin temel olması, bütün çalışmalarda, yönetimlerde, politikalarda,  halkın sorunlarının, eğilimlerinin, beklentilerinin belirleyici olmasının sağlanmasıyla mümkün olabilmektedir. Parti yönetimlerinin üyelerin ve seçmenlerin iradesiyle belirlenmesi, seçim sonuçlarının bütün yönleriyle değerlendirilip halkın gösterdiği tercihe uygun değişikliklerin yapılması bu temel anlayışla sağlanabilmektedir. Halkın, özgürlüğü, yapabilirliği, değişimi, gelişimi vb. sorumluluklar, bütün çalışmalarda, bütün yönetimlerde halkın iradesine göre gerçekleştirilmek durumundadır. Seçim sonuçlarını değerlendirmemek, uygun değişimi, dönüşümü yapmamak, liderin ve merkezin tercihine göre yönetim sergilemek bu anlayışa göre mümkün olamayacaktır. Gelişmiş demokratik ülkelerdeki değişiklerin, halkın iradesine göre şekillenip, sarsıntısız, doğal değişim ve gelişim dinamiklerine göre gerçekleştirilebilmesi bu temel kurala uyulmasıyla sağlanmaktadır.


EVRENSEL DEMOKRASİNİN KURAL VE KURUMLARI
Halkın, özgürlüğünü, değişimini, gelişimini sağlayıp, mutluluğunu çoğaltmak için, insanlığın/ bireyin bütün kazanımlarının toplamını yansıtan evrensel demokrasinin kural ve kurumlarına uyum olmazsa olmazlık düzeyinde olmalıdır. İnsanlığın, değişimini, gelişimini, özgürleşmesini sağlayan kural ve kurumların içselleştirilip, vazgeçilmez kılınması göreceli, ben merkezli, kişisel, grupsal çıkarların aşılmasının teminatıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişim sürecinde, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarının içselleştirilmesi, değişimin, gelişimin, özgürleşmenin en verimli düzeye çıkarılması belirleyici önemdedir. Sorunların çözümünde, beklentilerin karşılanmasında karşılaşılan eksiklerin, hataların, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla aşılması, gelişimin, değişimin, başarının temelidir.


SORUNLARI ÇÖZMEK, BEKLENTİLERİ YÖNETMEK 
Halkın iradesinin belirleyiciliğinde, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla, sorunları çözmek, beklentileri yönetmek, bu yaklaşımı sürdürmekle mümkün olabilmektedir. Bu temel anlayış kapsamında istenilen her yetki, yapılan her çalışma, sürdürülen yönetim, halkın yapabilirliğini sağlamak için yapılmaktadır. Güvenlik, sağlık, verimlilik, çatışmasızlık, özgürlük, eşitlik, değişim, gelişim, sorunların çözülmesi, beklentilerin yönetilmesi, halkın iradesinin belirleyici olduğu, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarının vazgeçilmez kılındığı yaklaşımla sürdürülebilirliğe kavuşabilmektedir. İnsanın, yaşamında, gelişiminde, başarılarında olduğu gibi, siyasi çalışmalarda da, doğal olanı, doğru olanı, insanın özüne, özgürlüğüne, değişimine, gelişimine, kendisini en verimli gerçekleştirmesine hizmet eden yaklaşımı sürdürmek, genel geçerli siyasi tanımın uygulanmasına bağlı olmaktadır. 

Bu yazı toplam 1339 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.