1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP iktidara hazırlanmalıdır
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP iktidara hazırlanmalıdır

A+A-
Ana muhalefet  partisi, halkı, seçmenlerimizi, üyelerimizi bu kadar beklettiğimiz yeter artık iktidar olmalıyız diyorsa şimdi karar vermelidir. 
Bu kararı, genel başkanın veya merkez yöneticilerinin vermesi yetmez. Zaten onlar her zaman, en iyi olduklarını, ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını iddia ederek bulundukları yerleri korumaktadırlar. CHP’nin muhalefete mahkumiyetini sonlandırabilecek irade, halkın, seçmenlerinin ve üyelerinin iradesidir. 
Ana muhalefet partisinin seçmenleri ve üyeleri, iktidar alternatifliğine kilitlenmeyi sağlayacak politikalar üretilmesini, evrensel sosyal demokrat siyasi partilerini kural ve kurumlarıyla yönetilmeyi istemelidirler. Seçim yenilgilerinin Türkiye’nin özellikleri nedeniyle kaçınılmaz olduğu bahanesinin gerçeği yansıtmadığını, bunların merkez kadronun fanteziler olduğunu, işlerine geldiği için bunları kullandıklarını söyleyebilmelidirler. 
CHP’ de, seçmenlerinin ve üyelerinin iktidar beklentisini yapabilirliğe dönüştürecek olanlar, partinin yapısal dönüşümünde, iktidar alternatifliğinde, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla yönetilmesinde  sorumluluk üstlenmek isteyenlerdir. 
Daha somut ifade etmek gerekirse, örgüt yönetimlerinde, komisyonlarda, belediye meclis üyeliklerinde, belediye başkanlıklarında, milletvekilliklerinde sorumluluk üstlenmek isteyen bütün üyelerin, demokratik dönüşümü, iktidar hedefine kilitlenmeyi sahiplenmeleri gerekmektedir.  
Ana muhalefet partisinde siyaset yapanlar, Türkiye’yi değiştirmek, hayatı kolaylaştırıp/özgürleştirmek, Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’ sinin inşasında sorumluluk almak istiyorlarsa, inandıkları değerlerine, yeteneklerine, çabalarına ve hedeflerine uygun tutum sergilemelidirler. 
Halkın ve üyelerin iradesini yapabilir kılarak, partiyi dönüştürmek yerine, partiye egemen olan etkinleri etkilemeyi seçer, siyaseti en kısa yoldan kariyer elde etme alanı olarak değerlendirirlerse, şimdiye kadar defalarca yapılan yöntemleri denemeye devam edeceklerdir. 
Siyasi yeterliliğe ve donanıma sahip olmalarına rağmen, bu konuda yetersizliğini, eksikliğini bildiği siyasiler tarafından yönetilmeyi içlerine sindiremeyenler, inandıkları değerlerini, kendilerine olan saygıyı ortaya koymak durumundadırlar. Seçim sonuçlarının temel veri olarak değerlendirilip, eksiklerin, yanlışların, yapılması gerekenlerin ortaya konulması gerekirken, kendi konumlarını korumak için bu çalışmaları yapmayan, geçiştiren, bahaneler uyduran yöneticilere katlanmakta güçlük çekiyorlarsa seslerini yükseltebilmelidirler. Nitelikli seçmenlerin ve üyelerin en fazla bulunduğu partiyiz diyerek evrensel değerleri kendi konumları için kullananların, değişmek, yeniden yapılanmak, evrensel sosyal demokrat siyasi partilerin kural ve kurumlarıyla yönetilmek  eksikliğini gidermemelerini hazmedemiyorlarsa kararlılıklarını göstermeleri gerekmektedir. Ana muhalefet partisini yönetenler, uygulanabilir kararlar alma yetkisini kullananlar, seçmenin, üyelerin içerisinde olduğu durumu bilmelerine, yapılması gerekenleri de yapabilecek durumda olmalarına rağmen, kendi konumlarından vazgeçemedikleri için yapılması gerekenleri yapmamaktadırlar. 
Türkiye’ nin demokratik değişim sürecinde yapılan dört seçimin sonuçlarıyla, yüzleşip, eksiklerin , yanlışların aşılmasını sağlayacak yapılanma inancını içerisinde taşımayan  yetkili kadroların, seçimlerden sonra partiyi dönüştüreceğiz  iddiları, kendilerinin bulunduğu yeri koruma kaygılarını merkeze alan anlayışla yapılacaktır. Yerel örgütler, paritinin içerisinde bulunduğu durumu doğru okuyarak, demokratik dönüşümün gerçekleştirilmesi kararlılığından vazgeçmeyerek, iktidar alternatifliğine kilitlenmeye inanarak başarılı olabilirler. Genel merkezi, halkın ve üyelerin iradesinin belirleyiciliğine, evrensel sosyal demokrat kural ve kurumlarla yönetime, iktidar alternatifliğine kilitlenen politikaların üretilmesine zorlayacak  duyarlılıkların sorumluluk üstlenmesine ihtiyaç vardır. Kocaeli örgüt seçimlerinde görev alanların karşılaşacakları, aşmak zorunda oldukları özet olarak bunlardır. 
Bu yazı toplam 585 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum