1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP ile ılımlı MHP ile sıkıntılı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP ile ılımlı MHP ile sıkıntılı

A+A-
7 Haziran seçimleri öncesindeki dönemde sık sık ülkemdeki demokrasi kültürü ve hoşgörü eksikliğine dayalı karamsarlıklar, ruh dünyamda isyanlar yaşamış; “Bu ülkenin vatandaşı olacağıma, keşke bir İskandinav ülkesinin, bir Orta Avrupa ülkesinin vatandaşı olarak doğsaydım” diye kendi kendime söylendiğim olmuştur. 
Ancak, 7 Haziran’dan buyana hem bu ülkenin çok gerekli anlarda çok isabetli kararlar veren bütün insanlarına; hem de bu ülkenin siyasetçilerine çok büyük güven ve sempati duymaya başladım. 
Türkiye vatandaşın seçimde çizdiği yol sayesinde demokrasiyi, hoşgörü kültürünü öğreniyor. Seçim döneminde birbirlerine söylemedik söz bırakmayan, aylarca yıllarca birbirleri ile göz teması kurmamaya, yan yana gelmemeye, el sıkışmamaya özen gösteren siyasetçiler, şimdi  “Ülkeyi birlikte yönetmek” paydası altında buluşup medeni insanlar gibi konuşmaya başladılar. 
Bu bile çok önemli kazanımdır ve benim bu ülkenin geleceğine olan umudum her geçen gün biraz daha artmaktadır.
………..
Öncelikle Ahmet Davutoğlu’nu çok takdir ediyorum. Her türlü egodan kendisini sıyırmış, her daim pozitif olmaya, her daim olumlu ve yapıcı gözükmeye özen gösteren, üstelik toplumun önüne çıktığında doğruları anlatan, pozitif bir insan.
Cumhurbaşkanı’ndan 63 ncü hükümeti kurma görevini alan Davutoğlu, birinci tur  görüşmelerini tamamladı.  Şu an için gözüken tablo AKP-CHP hükümeti formülünün, AKP-MHP formülünden daha önde olduğudur. 
CHP, Başbakan’ı parti genel merkezinde ağırladı. Birinci tur görüşmede “Pazarlık konularına girmektense yöntem üzerinde anlaşalım” diyen Davutoğlu’nu belli ki kırmadı. Kemal Kılıçdaroğlu, 1 saat 40 dakikalık görüşmede Cumhurbaşkanına olan itirazlarını hiç gündeme getirmedi, saygıda kusur etmedi. Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesinin ilk turu sonunda, bundan sonra devam edecek pazarlığın yol haritası üzerinde uzlaşma sağlandığı ve bu görüşmeleri yürütecek parti temsilcilerinin belirlendiği anlaşılıyor. 
MHP’nin tavrı biraz daha farklı oldu. Bahçeli’yi de kutlamak gerek. Parti genel merkezi yerine TBMM’deki makamında ağırladığı Davutoğlu’na, “Biz hükümette değil, muhalefette olmak istiyoruz. Siz CHP veya HDP ile koalisyon kurun” tezini dümdüz söyledi. 
Davutoğlu’nun CHP ile olan görüşmesinde olduğu gibi, MHP ile olan görüşmesinin de 1 saat 40 dakika kadar sürmesine özel önem verdiğini düşünüyorum. Yoksa belli ki aslında Davutoğlu-Bahçeli görüşmesi, ilk yarım saatin sonunda bitmişti. 
………
Türkiye’nin 63 ncü hükümeti Meclis’te çoğunluğa dayalı bir koalisyon şeklinde kurup kurmayacağı, bayram ertesi yapılacak görüşmelerle ortaya çıkacak. Davutoğlu hala ve ısrarla “Hükümet kurulana kadar bütün partilere eşit mesafedeyiz” sözünü tekrarlayarak centilmenlik çizgisindeki yerini koruyor. Aslında 7 Haziran’dan buyana AKP ile MHP, çok önemli iki konuda birbirlerine yakın oldular. Önce TBMM Başkanı seçilirken, MHP, AKP’nin adayına destek verdi. Daha sonra RTÜK’teki boş üyelikler belirlenirken, AKP, MHP adayını destekledi, HDP’nin RTÜK’e koymak istediği aday, CHP’nin desteğine rağmen elendi. 
Birinci tur görüşmeler sonrasında AKP-CHP ortaklığının, AKP-MHP ortaklığına göre daha yakın olduğu izlenimi ortaya çıksa da, hala  iki seçeneğin gerçekleşme şansını eşit görenlerdenim. 
…………..
Parlamenter sistemde olmaması gerekir. Ama bizim ülkemizdeki fiili sistemde bu işlere Cumhurbaşkanı da çok karışıyor. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli, Davutoğlu ile ilk tur görüşmede  “Cumhurbaşkanı” konusundaki çekincelerini masaya koymayarak centilmenlik gösterdiler. Zaten Davutoğlu’nun “Beni Cumhurbaşkanı görevlendirdi. Bu görüşmelerde Cumhurbaşkanı’na itiraz etmek, bu görüşmeleri yapan, hükümet kurmakla görevli kişi olarak beni yok saymaktır” sözü çok mantıklıdır. 7 Haziran öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan yanlışlar yaptı. Çok fazla ve çok açık biçimde taraf oldu. Cumhurbaşkanının bu tutumunun ve parlamenter sistem içinden çıkan hükümete ne kadar müdahil olacağı konusunun tartışılması kaçınılmazdır. Ama zaman şimdi değildir. Yeni hükümetin kurulması aşamasındaki öncelik, “Ülkenin önündeki önemli sorunları birlikte nasıl çözeriz” konusu üzerinde tartışmak olmalıdır. 
Ancak Cumhurbaşkanı hala, “Bakın ben buradayım. her şeye karışırım” dercesine müdahil olmaya devam ediyor. Son olarak “Köprü, yeni havaalanı gibi büyük yatırımları durdurmak isteyen, karşısında beni bulur. Bunlar benim garantim altındadır” dedi. 
Oysa koalisyon kurulurken, partilerden biri “Ben birkaç yıl emeklilerin refah seviyesini yükseltmek istiyorum. Kaynakların bir kısmının ikramiye veya zam olarak emeklilere aktarılmasını, büyük ve pahalı yatırımların biraz ötelenmesini istiyorum” diyebilir. Bu tez doğru veya yanlıştır, o tarafı başka. 
Ama neye öncelik verileceği,  nelerin biraz arka plana bırakılacağı konusundaki karar, hükümetin ve hükümeti kuracak partilerin yetki alanı içinde kalmalıdır. 
………..
Elbette ve doğal olarak; Meclis’teki 4 siyasi parti de bu aşamadaki pozisyonunu belirlerken giderek daha büyük olasılık haline gelen “Erken seçim” konusunda da pozisyon alıyorlar. AKP ile MHP’nin tabanı birbirine çok yakın. AKP’ye kızıp vazgeçen seçmenin MHP’ye; MHP’ye kızıp vazgeçen seçmenin AKP’ye oy vereceği de bilinen bir gerçek. Bu nedenle AKP-MHP koalisyonu daha zor gözüküyor. AKP ile CHP’nin seçmen tabanı ise birbirine uzak. Birine kızanın diğerine gitmesi olasılığı zayıf. Bu nedenle ve birinci tur görüşmelerinden çıkan tabloya bakarak barometrelerde AKP-ÇHP koalisyonu ihtimalinin yükseldiğini görüyoruz. Ama hala işin çok başındayız. AKP-MHP, HDP destekli AKP hükümeti formülleri de en azından matematik olarak ortadadır.
Şimdilik, Türkiye siyasetinin bu yeni gelişen diyalog ve hoşgörü, karşılıklı anlayış ortamı içine girmiş olmasının tadını doya doya çıkartalım. Türkiye çok uzun yıllar sonra bir Bayram’a siyasetin bahar havasında giriyor. Bunun kıymetini bilelim.
Bu yazı toplam 349 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.