1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP İSTANBUL İL BAŞKANI DEĞİŞİMİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP İSTANBUL İL BAŞKANI DEĞİŞİMİ

A+A-

Türkiye’nin demokratik dönüştürücü siyasete en fazla ihtiyaç duyduğu dönemde, İstanbul il başkanlığında yaşanan değişim, beklenmedik tepkilere neden oldu. Ortaya çıkan değişim CHP bünyesinde yeterince değerlendirilip, sindirilemeden, İktidar partisi, İstanbul’ a ve siyasete yapacaklarını hissetmiş olmalı ki, etkisizleştirme girişimlerine başladı. CHP’nin içerisinden veya dışarıdan bütün siyasi eğilimleri açığa çıkaran beklenmedik refleksler, il başkanına olan ilgiyi daha fazla yoğunlaştırdı. İl başkanının, aydın, özgürlükçü kültürü, doğal yaşam ve ifade tarzı,  siyasi duruşu bütün yönleriyle sergilenip, değerlendirilmeye başlandı.

İSTANBUL İL BAŞKANLIĞINDAKİ DEĞİŞİM

İstanbul il kongresinde, delegeler üzerinden yapılan siyaset anlayışının en yoğunu yaşandı. Buna rağmen değişimin gerçekleşmesine, kontrol altında tutulmaya çalışılan delegelerin kabullenemediği statiklik neden oldu. Bütün illerde olduğu gibi, İstanbul’da da, delegeleri kontrol etmek, delegeler üzerinden ilçe ve il yönetimlerini ele geçirmek anlayışı sergilendi. İlçe kongrelerinin büyük çoğunluğu delegelerin yarısının katılımıyla, boş oylarla yapılan protestolarla, gerilim ve tartışmalarla tamamlanabildi. Alternatifliğe ulaşmayı sağlayacak, sorunların çözümünün, ihtiyaçların ve beklentilerin karşılanmasının kendi temsilcileriyle yapabilirliğe taşınması, demokratik dönüşüm başarılamadığı için sergilenemedi. Delegeler üzerinden parti yönetimlerini ele geçirmek anlayışının en yoğun baskısına rağmen il başkanının, özgürlükçü, demokratik duyarlılığı merkeze alma eğilimi tepkilere neden olsa da farklı bir heyecana da sebep oldu.

DEĞİŞİMİN YÖNETİLMESİ

Özgürlükçü, demokratik, evrensel, doğal yaşam tarzını, siyasi kararlılık olarak yansıtabilme izlenimi uyandıran il başkanının, İstanbul’ da değişimi yönetmesine imkan tanınmayacağı, tahmin edilebilen gerçekliktir. CHP siyasetinde, İstanbul’ un ağırlığı ve önemi nedeniyle, delegeler üzerinden siyaset yapanlar, siyasi konumlarını sürdürebilmek için etkisizleştirme, kontrol altına alma, perdeleme, pazarlığa zorlama vb. bilinen yöntemleri uygulamaya çalışacaklardır. Adalet yürüyüşünün kitleselleşmesini, toplumsal muhalefeti temsil edebilmesini kendi konumlarını sürdürebilmek için parti etkinliği düzeyine indirgeyebilen etkinlerin aşılmasında imkansızlıklarla karşılaşılacağı açıktır.

DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜ SİYASET HEDEFİNİN VAZGEÇİLMEZLİĞİ

İl başkanı, CHP’nin siyaset yapıcıları tarafından, aydın, özgürlükçü duyarlılığı ve demokrasi şehidi kayınpederinin toplumdaki etkisi nedeniyle parti meclisine taşınmıştı. Değişimin sembolü haline gelmekte olan il başkanı, özgünlüğünü ve siyasi duruşunu, parti meclisinde sürdürebildiği için il başkanlığı değişiminde en etkin sorumluluğu yüklendiğini yansıtabildi. Özgünlüğünün ve kararlılığının üzerindeki baskıların aşılabilmesi için demokratik dönüştürücü siyaset alanını sahiplenmesine ihtiyaç vardır. Demokratik dönüştürücü siyasete duyarlı dinamiklerin etkisi ve katkısı yoğunlaşarak sürse bile, CHP içindeki dengelerin aşılması için uzun ve kararlı yapısal demokratik dönüşüm mücadelesinin verilmesinin kaçınılmaz olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

HALKIN YAPABİLİRLİĞİ

Demokratik dönüştürücü siyasetin yapabilirliğini sağlayacak yegane güç, çatışmasızlığın, barışın, uzlaşmanın, demokrasinin, özgürlüğün, eşitliğin, evrenselliğin, vazgeçilmez  kurumsallıkla yerine getirilmesini  isteyen halktır. İstanbul gibi Türkiye siyasetinde belirleyici olabilecek kentte, demokratik dönüşümün, kabul edilebilirliğe taşıyabilmesi halkın, katılımı, katkısı, desteğiyle sağlanabilecektir. İstanbul’ da kabul edilebilir hale getirilecek bu yaklaşım, CHP siyasetinin yapısal dönüşümünün önündeki engellerin aşılmasını sağlayacaktır. Demokratik dönüştürücü siyaset alanının temsiline ulaşmak için halkın yapabilirliği temel alınarak, sorunların çözümünün, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasının, kendi temsilcileriyle sağlanabileceği vazgeçilmez kararlılık olarak sergilenebilmelidir.

DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜ SİYASETİN BELİRLEYİCİLİĞİ

Türkiye’nin gerçeği haline gelen, halkın kabulü olarak yansıyan, “ Türkiye, İstanbul’dan yönetilir, Ankara’dan idare edilir “ anlayışı, siyasetin de gerçekliğidir.  Demokratik dönüştürücü siyasetin, İstanbul’ da belirleyici hale gelmesi, yapabilirliğe taşınması bütün Türkiye siyasetini etkileyecektir. Türkiye’ deki siyasi alışkanlıkların değişmesi, demokratikleşmesi, evrenselleşmesi için kendiliğindenliği, kitleselleşmeyi, toplumsal muhalefetin temsilini merkeze alan yaklaşımlar sergilenmelidir. Sorunların çözülmesi, ihtiyaçların ve beklentilerin karşılanması anlayışıyla, kendi temsilcilerinin yetkilendirilmesini sağlayan demokratik kurumsal işleyiş ihtiyacı karşılanabilmelidir.  CHP İstanbul il başkanı özgünlüğünde görünürlüğe ulaşan ve kabul edilebilirlikle selamlaşan duyarlılığın,  ilçelerin ve büyük şehir adaylarının üretilmesinde ve seçilmesinde sergilenmesi, demokratik dönüştürücü siyasetin temsili için belirleyici önemdedir.

Bu yazı toplam 1897 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.