1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP, İYİ PARTİ İŞ BİRLİĞİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP, İYİ PARTİ İŞ BİRLİĞİ

A+A-

24 Haziran seçimlerinde muhalefet partileri tarafından oluşturulan millet ittifakı başarılı olamamıştı. Alternatiflik ihtiyacının karşılanması için oluşturulan ittifak ne ana muhalefet partisine, ne iyi partiye, ne saadet partisine yeterince katkı sağlayamadı. Alternatif iktidar ihtiyacının karşılanmasını hedefleyen siyasi partiler, seçim sonuçları verileri üzerinden Türkiye gerçekliğiyle yüzleşip, yapısal demokratik dönüşümlerini tamamlamak yerine 24 Haziran seçimlerinde başarısız olan belirleyici kadro hareketlerini korumak eğilimlerini sürdürdükleri için yeniden benzer alışkanlıklarını tekrarlıyorlar.

İYİ PARTİ’NİN OLUŞUMU

Küreselleşen dünyanın sürdürülebilirliğini sağlayacak mekanizmaların yeterli olmaması bütün dünyada içe kapanık, milliyetçi, popülist eğilimlerin ortaya çıkmasına neden olmuştu. Bu eğilim Türkiye’yi de etkisine aldı ve iktidar partisi tarafından değerlendirilmeye başlandı. Yükselen eğilimden MHP’nin yeterince yararlanamaması, parti içi değişim arayışlarını ortaya çıkardı. MHP Siyaseti daha kapsayıcı, daha demokratik, daha eşitlikçi değişimle, iktidar partisinin yerini almayı hedefleyemediği için belirleyici kadro siyasetini korumaya yoğunlaştı ve değişim isteyenleri dışarıya itti. Belirleyici kadro hareketiyle sürdürdüğü siyasetini korumak daha etkin hale getirmek için önce ana muhalefet partisiyle işbirliği yaptı. Başarılı olamayınca bu defa iktidar partisine destek vererek, iktidar partisi siyasetinin güvenlikçi, milliyetçi, içe kapanık yaklaşımlarla sürdürülmesinde belirleyici olmaya başladı. Çoğunlukçu yaklaşımlarla, İktidar partisinin baskın siyaset konumuna katkı verebildiği için hem kendisinin hem de iktidar partisinin belirleyici kadro siyasetinin sürdürülebilirliğini sağlanabilmektedir. MHP’nin hedefleyemediği, iktidar partisinin yerini alabilme yaklaşımı parti dışına itilenler tarafından denenmesiyle iyi parti oluşumu ortaya çıktı. Başlangıçta toplumsal muhalefeti, halkın önemli kesimini heyecanlandıran yönelim, siyaset anlayışı, politikaları, demokratik kurumsal örgütlenme yaklaşımlarıyla iktidar alternatifi kapsamında konumlanamadı. Bu nedenlerle heyecan uyandıran oluşum 24 Haziran seçimlerinde beklentileri karşılayamadı.  Alternatif siyaseti temsil edebilmekten daha çok içerisinden çıktığı MHP siyasetinin yerini almaya çalışan görünüm sergileyebildi. 

BİRLİKTELİK YAKLAŞIMLARI

Toplumun sorunlarının çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasını sağlayacak siyasi birlikteliklerin, ayrı, ayrı veya toplamlarından daha çok etki yapması, heyecan uyandırması, sinerji yaratması, olmazsa olmazdır. 24 Haziran seçimlerinde millet ittifakı ile denenen, ana muhalefet partisinin defalarca denemesine rağmen başaramadığı alternatifliğin iyi partinin etkisiyle karşılanmaya çalışılmasıydı. Millet ittifakında yer alan siyasi partiler ve cumhur ittifakının bileşenleri belirleyici kadro siyaseti anlayışıyla siyaset yaptıkları için demokratik dönüşüm dönemi Türkiye’ sinin beklentileri karşılanamıyordu. İktidar partisi çoğunlukçu göreceli başarılarını koruyabilmek için MHP ile işbirliğini sürdürmektedir. Ana muhalefet partisi ise değiştiremediği, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşıyamadığı siyasetini iyi parti ve diğer muhalefet partilerinden sağlayacağı destekle korumaya çalışmaktadır. 

BELİRLENEN ADAYLARIN KABUL EDİLEBİLİRLİĞİ

Cumhur ittifakı kapsamında sağlanan birlikteliği aşacak siyaset ortaya konulamadığı için göreceli başarıların ortaya çıkmasını sağlayacak aday belirlemeleri yapılabilmektedir. Yerel yönetim seçimlerinde iktidar partisinin demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamaması hatasına halkın yapacağı uyarının cumhur ittifakı içerisinde kalarak MHP ye yönelimle şekillenebileceği ihtimali kuvvetlenmektedir. Ana muhalefet siyasetinin demokratik kurumsal dönüşümünü başaramayan hatası ise muhalefet partileri arasında kabul edilebilir, işbirliği, birliktelik oluşturamama görünümlerine neden olmaktadır.

Bu yazı toplam 977 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum