1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP-İYİ Parti ittifakı ve Kocaeli siyaseti
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP-İYİ Parti ittifakı ve Kocaeli siyaseti

A+A-

Sürpriz miydi, hayır… 31 Mart yeril seçimleri gündeme geldiğinden beri Kocaeli de ittifak pazarlıkları içinde yer alıyordu. Sonunda resmen açıklandı. CHP Kocaeli Büyükşehir’de aday çıkartmayacak. İYİ Parti’nin adayını destekleyecek.

Bu durumda, henüz resmen açıklanmasa da çok büyük olasılıkla MHP de aday çıkartmayacak, AK Parti adayı Büyükakın’ı destekleyecek.

Türkiye’de siyasetin belli amaçlar doğrultusunda uzlaşabilir, ittifaklar yapabilir hale gelmesi, demokrasimiz ve demokrasi kültürümüz için sevindiricidir. Zaten cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte Türkiye’de siyaset tamamen iki kutuplu hale geldi.

Ancak, yerel seçimlerdeki bu tür ittifaklar, ortaya çok bilinmeyenli denklemler çıkartmaktadır. Bu denklemlerin en sağlıklı ve doğru şekilde çözülebilmesi için de siyaset mühendisliğine çok ihtiyaç duyulacağı kesindir.

CHP’Lİ SEÇMEN HAKLI

İYİ Parti ile yapılan ittifak sonrası, CHP’nin ilimizdeki eskiden çeşitli kademelerde görev yapmış (örgüt yöneticisi, milletvekili, belediye başkanı, belediye meclis üyesi vs.) gibi kişilerin bağırıp çağırmasını doğru bulmuyorum.

Ama 2 milyonluk bu kentte yaşayan, oranları seçimden seçime değişmekle birlikte % 20 ile 40 arasında gidip gelen sosyal demokrat seçmenler için bu durumu hazmetmenin kolay olmadığını kabul ediyorum.

Düşünün, Kocaeli’de doğmuş, büyümüş, yaşamış bir sosyal demokrat seçmen. Bu kentte Leyla Atakan, Erol Köse, Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya yönetimlerini görmüş, yaşamış. Hoş bunların nesli tükendi ama hala birkaç bir kişi bulabilirsiniz.

O seçmenin yerine kendinizi koyun. 15 yıl devam eden AK Parti yerel yönetiminin ardından 1 Nisan’dan sonra yeniden bir sosyal demokrat başkanla yaşamak isteğine saygı duymanız gerekir. Çoluk çocuğunun, torunlarının sosyal demokrat, CHP’li bir belediye başkanının yönettiği kentte yaşamasını istemek gibi bir hakkı da son derece doğaldır. İşte, Kılıçdaroğlu ile Akşener’in çatıdaki anlaşması, ilimizdeki bu seçmenin bütün hayallerini ortadan kaldırdı.

AK Parti-MHP Cumhur ittifakı, nasıl ülkede bütün muhalefeti silip süpürmeyi hedefliyorsa; CHP-İYİ Parti arasındaki Millet ittifakı da aynı şekilde AK Parti’yi artık indirmenin hesaplarını yapıyor.

Siyasette bunlar normal. Ama ilimizdeki sosyal demokrat seçmenin de onuru kırılıyor. Varsayalım ki, Cumhur ittifakı ilimizde MHP’li bir aday çıkartsa, bunu AK Parti desteklese; CHP’nin de kenti İYİ Parti’li bir adaya teslim etmesi makul karşılanabilir.

Ama son seçimlerde 3 milletvekili çıkartmış, geçmişte yıllarca bu kenti yönetmiş bir parti, aynı seçimde sadece 1 milletvekili çıkartan partiye haklarını ve adaylarını devrediyor. Bunu hazmetmek ve içine sindirmek, kuşkusuz CHP’li seçmen için kolay olmayacaktır. Ama 31 Mart’a kadar tabandaki ittifakın da büyük ölçüde gerçekleşeceğine inanıyorum.

KİM KİMDEN DAHA FAZLA ALIR

İttifakların kesinleşmesinin ardından oturup hesap yaptığımızda önümüze çok net gerçekler çıkıyor. Eldeki verilere göre, AK Parti-MHP ittifakının oyu yüzde 70’e vurabilir. CHP-İYİ Parti ittifakının oyları ise, her şeyi üst üste koyun, yüzde 30’larda dolaşır. Burada ittifaklar arasındaki geçiş önem kazanıyor. Eğer seçime CHP adayı ile gidilseydi, bu aday kim olursa olsun, sağ seçmenden oy alması çok zor olacak ve seçim kaybedilecekti. Şimdi İYİ Parti’nin çıkartacağı adayın, AK Parti-MHP seçmeninin içinden ne kadar pay alacağı önemli.

İYİ Parti’nin çıkartacağı Büyükşehir adayı, gidip HDP seçmeninden açıkça oy isteyemeyecek. Buna karşın, Saadet Partisi tabanından daha fazla oy alması mümkün olabilir. Mevcut yapıya rağmen hala Saadet ve HDP de Büyükşehir’de aday çıkartabilirler. Ama sanırım bu “Dostlar alışverişte görsün” kabilinden olacaktır.

MECLİSLER ÇOK ÖNEMLİ

İttifaklarla ilgili ilçe yapılandırmaları henüz muamma. Cumhur İttifakında AK Parti’nin MHP’ye bırakacağı ilçe olacak mı, göreceğiz. Millet ittifakında Körfez, Kandıra, Başiskele’nin İYİ Parti’ye bırakılacağı konuşuluyor ki, bu da mantıklı bir formül. CHP ise, İzmit, Gebze ve Gölcük için çok asılacaktır.

Bu durumda belediye meclisi listeleri de çok önem kazanacak. İlimizde il genel meclisi yok. 31 Mart’ta Kocaeli’deki seçmen, muhtar, Büyükşehir Başkanı, İlçe Belediye Başkanı ve ilçe belediye meclisi için oy kullanacak. Sanıyorum pek çok seçmen farklı partiler için mührü vuracaktır.

Sonuçta, Büyükşehir Belediye Meclisi tablosunun nasıl olacağı çok önemli. Bazı bölgelerde belediye başkanı şu ittifaktan, belediye meclisi çoğunluğu bu ittifaktan oluşabilir. Her aday, her ilçede belediye meclisi listelerini hazırlarken ince eleyip, sık dokumak zorunda kalacaktır.

ORTALIK ÇABUK YATIŞIR

CHP’de bir süre daha tepki seslerinin yükselmesi doğaldır. Ama İYİ Parti’nin belirleyeceği Büyükşehir adayına, CHP’nin belirleyeceği İzmit adayına göre, bu tepkiler giderek hafifler diye tahmin ediyorum. İttifak kararı ile CHP’li üç milletvekilinin ve il örgütünün üzerinden büyük bir yük kalktı. CHP zaten tek başına seçim alamazdı. Çünkü ortalıktaki Büyükşehir aday adayları yetersizdi. Şimdi İYİ Parti adayı kazanırsa, “Biz kazandırdık” diyecekler. Kaybederse, “Biz kaybetmedik, onlar kaybetti” diyecekler.

31 Mart sonrası ilimizde yeni bir siyasi dönem başlayacak. CHP’nin tepeden tırnağa yenileceğini umuyorum. Meral Akşener’in Büyükşehir adayı için kendi memleketinde çok büyük çaba göstereceğini öngörüyorum. İttifaklı seçim, daha renkli seçim olacaktır. Ancak bu tablo altında, AK Parti adayı Büyükakın’ın şansının azalmak yerine attığını da düşünüyorum.

BBP’de kongreler dönemi

Büyük Birlik Partisi (BBP) İl Başkanı Eyüp Arıcan ile il yönetim kurulu üyeleri Remzi Kaya ve Davut Eşe, ziyarete geldiler. BBP, Kocaeli siyasetinde ince hesaplar yapılırken dikkate alınması gereken bir siyasi oluşum. Türkiye’de Sivas’tan sonra en çok oy aldıkları vilayet burası.

İlimizde BBP’yi uzun yıllar sırtlayan Serhat Duyar, artık elini ayağını çekmiş. Anladığım kadarıyla, mevcut teşkilatla da hiçbir bağı yok. BBP yöneticileri, olağanüstü kongre döneminden geçtiklerini anlattılar. 29 Aralık’ta yenilenmiş ilçe delegeleri ile Fuar alanında Leyla Atakan kültür merkezinde olağanüstü il kongresi yapacaklar. Mevcut Başkan Eyüp Arıcan, “Demokratik kongre yapacağız. Umarım başka arkadaşlar da aday çıkarlar” dedi.

BBP şimdilik ilimizde13 belediyede de aday çıkartmak kararında. Ancak genel merkezin kararını bekliyorlar. Cumhur ittifakı içinde yer alırlarsa, Başkan adayı çıkartmayacak ama AK Parti listelerinde Belediye Meclisi üyeliği talep edecekler.

Yani yerel seçimlere gidilirken, hesapların içinde BBP’nin de bulunması gerektiğini hatırlatmak istedim.

yorum-foto-013.jpg

BBP İl Başkanı Eyüp Arıcan (sağ başta), il yönetim kurulu üyeleri Remzi Kaya ve Davut Eşe birlikte.

DUVAR YAZISI

İttifak moda ya;

Kocaeli-Trabzon

ittifak yapsın. Bugün

bize 3 puan versinler.

Bu yazı toplam 4300 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum