1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP İZMİT KONGRESİ VE ALTERNATİFLİK
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP İZMİT KONGRESİ VE ALTERNATİFLİK

A+A-

Başlayan Kocaeli ilçe kongreleri eski siyasi alışkanlıklarla yapılmak zorunda kalındığı için her ilçenin özgünlüğünün değerlendirilip yansıtıldığı kongreler olabilmesi çok zordur. Eski siyasi alışkanlıklarla oluşan merkez kadroların eğilimlerinin ve nispi demokratikliğin gözetilmeye çalışıldığı görünümlerin oluşması muhtemeldir. Eski siyasi alışkanlıklar aşılıp, yeniden üretim başarılamadığı için adalet yürüyüşünün sağladığı, kendiliğindenlik, kitleselleşme, toplumsal muhalefetle bütünleşme alternatifliğe taşınamamıştı. Kendisini tekrar eden alışkanlıklara rağmen Kocaeli/İzmit özgünlüğünü daha önce başardığı farklılıklarını yeniden ortaya çıkarabilmesi beklenmektedir.

İZMİT’ İN ÖZGÜNLÜĞÜ
Kocaeli ilçelerinin her birinin farklı, doğallığı, demografikliği, coğrafi, ekonomik, kültürel vb. özellikleri bulunmaktadır. Merkez ilçe konumundaki İzmit’ in farklılığı ve özgünlüğü, Kocaeli dinamizminin yaşandığı en yoğun yerleşim yeri olmasındandır. Sanayileşmenin çok yoğun ve hızlı olması, Kocaeli’ yi bir anda sanayi toplumunun sorunları ve ihtiyaçlarıyla karşı karşıya getirmiş, kentleşme ihtiyacı öncelikle İzmit merkez ilçede hissedilmişti. Dinamizmi, değişimi, gelişimi, yarışmayı, başarmayı temsil eden gelişmiş insan gücünün merkez ilçede yoğunlaşması, yapısal dönüşümlerin yoğun olarak merkez ilçede ortaya çıkmasına neden oldu. Kocaeli batıdaki illerin içerisinde İktidar partisine en çok destek veren il olmasına rağmen, en fazla İzmit merkez ilçede zorlanması bu özgünlüğünün ve farklılığının göstergesidir.

CHP’NİN İZMİT ÖZGÜNLÜĞÜNDEKİ YERİ
CHP’nin Kocaeli’ deki yerel kadroları, İzmit’ in kentli yaşam alanlarına ve hizmetlerine ulaşmasını, Leyla Atakan/ Erol Köse dönemlerinde sağlamıştı. Çok fazla göç alarak çoğalan kentli yaşamın tıkandığı, katlanılamaz olduğu dönemin sorunlarının çözümünü, açılımlarını ise Sefa Sirmen/Hikmet Erenkaya dönemlerinde başarmıştı.  İzmit merkez ilçede yoğunlaşan yapısal dönüşüm ihtiyacı CHP Kocaeli yerel liderleri ve kadrolarıyla yapabilirliğe taşındığı gerçeklik durumundadır. Yaşadığımız dönemin sorunlarının, ihtiyaç ve beklentilerinin, hizmet alanlarından, yatırımlardan daha çok, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla sağlanacak sürdürülebilirliğin sağlanamadığından kaynaklandığı açığa çıkmış durumdadır. Yerel alternatifliğin, genel alternatifliği etkileyecek, tetikleyecek, örneklik sağlayacak anlayışla kavranması ve yapabilirliğe taşınması bu nedenlerle önemlidir.

İZMİT ÖZGÜNLÜĞÜ VE ALTERNATİFLİK
İzmit’ in yapısal değişim ve dönüşüm dönemlerini yapabilirliğe taşıyan CHP’nin yerel liderleri ve kadroları önemli oranda hayattadır ve aktiftir. Başarıyla tamamlanan her iki dönemin sorunları, ihtiyaçları, beklentileri, dinamizmi farklı olduğu için farklı anlayışlarla ve farklı yerel kadrolarla başarılmıştır. Benzerliklerle, farklılıklarla, dinamizmle, ihtiyaçlarla, beklentilerle, sorunlarla ilgili pek çok karşılaştırma, tartışma, değerlendirme ve üretim yapmak mümkündür. İçerisinde bulunduğumuz dönemde eksikliği hissedilen, karşılanması beklenen değişim ve dönüşüm, kentin sorunlarının, ihtiyaçlarının, beklentilerinin evrensel demokrasinin katılımcı kural ve kurumlarıyla sürdürülebilirliğe taşınmasıdır. Kentli yaşam tarzının ulaştığı farklılık, yaşadığı sorunların çözümünde, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasında, bireysel katılımı, katkıyı ve temsili, olmazsa olmaz hale getirdiği için katılımcı demokrasinin kural ve kurumlarıyla sürdürülebilirliğin sağlanacağı yönetimlere ihtiyaç duyulmaktadır.

DEMOKRATİK DÖNÜŞÜM İHTİYACININ KAPSAMI
Kentli yaşam tarzının gelişmiş ülkeler düzeyine ulaşması, kentlerin çevrelerinde yaşama ve kente tutunmaya çalışanların değişip, gelişmesi, merkezi yönetimve yerel yönetimlerde evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla sürdürülebilecek demokratik dönüşümü olmazsa olmaz hale getirmiştir. Vesayet sisteminin çözülmesi ile ortaya çıkan Demokratik Hukuk Devletinin inşasının karşılanabilmesi için demokratik dönüşümü merkeze alan siyasi işleyişe ihtiyaç duyulmaktadır. İktidar partisi başarılarına yaslandığı, kendi anlayışını merkeze almaya yöneldiği için demokratik dönüşüm ihtiyacını karşılamaya yetmemektedir. Ana muhalefet partisi ise değişen Türkiye’yi sahiplenip, siyasi işleyişini demokratikleştiremediği için alternatifliğe ulaşamamaktadır. İzmit özgünlüğünde ortaya çıkan bütün gerçekliğin tartışılmasını, değerlendirilmesini, ihtiyaçların karşılanabilecek hale gelinmesinin önemi buralarda aranmalıdır.

KATILIMCI DEMOKRATİK YEREL YÖNETİM DÖNEMİ
İzmit yerelinde ihtiyaç duyulan, katılımcı, demokratik, yerel yönetim yaklaşımının sergilenmesi, yeni iktidar ihtiyacını gerçekleştirecek siyaset alanının belirginleşmesine örneklik sağlayacak önemdedir. İzmit’ in yapısal dönüşüm dönemlerinde başarılı olan liderlerinin, kadrolarının, kanaat önderlerinin, konumlarından ve etkinlik sağlama yönelimlerinden arınmış olarak, tartışabilmesi, değerlendirmeler yapabilmesi, öneriler geliştirilmesine katılımı sağlanarak alternatiflik oluşturulmalıdır
 

Bu yazı toplam 1340 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.