1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP KOCAELİ İL KONGRESİNDEN YANSIYANLAR
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP KOCAELİ İL KONGRESİNDEN YANSIYANLAR

A+A-

CHP Kocaeli kongreleri tamamlandı. Kongrelerde, eski alışkanlıklar büyük oranda belirleyici oldu. CHP’ ye oy veren, iktidara gelmesini isteyen duyarlı insanların karamsarlığını azaltacak görünümler ortaya çıkarılamadı.  Demokratikleşmeye, adalete, eşitliğe en fazla ihtiyaç duyulan dönemde Kocaeli gibi Türkiye’nin önünde dinamiklere sahip kentte alternatifliğin hissedilememesi, kongrelerde sorumluluk yüklenenleri daha fazla sıkıntılı duruma getirdi. CHP siyaseti, partiyi ele geçirmek isteyenlerle, siyaseten gelinebilecek yerleri elde etmeye çalışmak için sürdürülmesi nedeniyle, halk, üyeler haksızlığa uğradıklarını hissetmektedirler. Sorunların çözülmesini, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını sağlayacak çalışmalar yapılamadığı, doğal etkin temsilcilerin üretilmesi sağlanamadığı için partinin bütün enerjisi içe dönük yer arayışları çekişmelerine dönüştü.

CHP İLÇE KONGRELERİNDE ORTAYA ÇIKANLAR

Kocaeli ilçe kongreleri, diğer kentlerde yapılanlara paralel olarak, büyük oranda eski alışkanlıklarla yapıldı. İl delegelerinin belirlenmesi, partiyi ele geçirme yaklaşımlarını yansıttı.  İlçe kongrelerinden yansıyanlarla il kongresinde alternatiflik görünümünün hissedilmesinin sağlayamayacağı belli olmuştu. Siyasi etkinler ortaya çıkan bu görünümü aşma kararlılığı sergilemek yerine, kendi konumlarını, siyasi kariyerlerini merkeze aldıkları için beklenilenlerin yaşanması önlenemedi.

KOCAELİ İL KONGRESİNDE YAŞANANLAR

Dinamizmin oluşturulamamasını, karamsarlığı aşmak için il kongresinin iki adayla yapılması  zorlaması yeterli olamadı.  İkinci aday olarak ortaya çıkarılan “ Kocaeli demokrasi girişimi “ sözcüsünün adaylığı, adalet, demokrasi, eşitlik anlayışını temel alan çalışmaları nedeniyle, tepki düzeyli göreceli canlılık katabildi. Demokratik dönüştürücü siyaset alanını sahiplenemeyen, sorunların çözülmesi, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasının yerine partinin ele geçirilmesine odaklanan siyaset tarzının ben merkezciliği bütün açıklığıyla sergilendi. Kontrol altına alınan,  partinin ele geçirilmesi işlevini yerine getirmeleri için konumlanan delegelere, bütün tartışmalara, gerginliğe rağmen, kendi iradelerini yansıtmaları imkanı verilmedi. Halka, seçmenlere, duyarlı üyelere ve delegelere, Kocaeli örgüt seçimlerinin, demokratik dönüşümü merkeze alan yaklaşımlarla yapılamayacağı, siyasi etkinlere tabi olunması gerektiği hatırlatılmış oldu.  

TAMAMLANAN KONGRELERİN YANSITTIKLARI

CHP’ nin Kocaeli yerelinde yaşadıkları benzer şekilde bütün illerde yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Bilhassa İstanbul’ dan yansıyanlar, demokratik dönüştürücü siyaset alanının temsil edilmesi yönüyle belirleyici niteliktedir. İstanbul ilçe kongrelerinden ve yapılan büyük kent kongrelerinden yansıyanlar, toplumsal beklentilerin karşılanmasına yetilemeyeceği endişesini çoğaltıyor. Partiyi ele geçirmek anlayışını yansıtan, siyaseten gelinebilecek yerleri hedefleyen eski siyasi alışkanlıkların defalarca denenmesine rağmen tekrarlanması karamsarlığı artırdı. Bu durumdan rahatsız olan genel başkanın çırpınışları duyarlı bir temenni düzeyine indirgenmiş oldu.

 KURULTAY  HAZIRLIKLARI

Türkiye’ nin demokratik dönüşüm döneminde yapılacak seçimleri yönetecek CHP merkez yönetimi, tamamlanan kongrelerden yansıyanlarla yapılacak. CHP Genel Başkanı, partisinin demokratik dönüştürücü siyaset alanını sahiplenecek değişime taşınmasını sağlayamasa da, adalet yürüyüşünde bu konumun aşılabileceğini sergilemişti. Hayata tutunma mücadelesinde, kendisini en verimli gerçekleştirme çabasında biriktirdiklerini yansıtarak, kitleselleşebilmeye, toplumsal muhalefetin desteğine ulaşabilmişti.  Ana muhalefet partisinin adalet yürüyüşünde sergilediği kabul edilebilirlik, demokratik dönüştürücü siyaset alanı olarak içselleştirilemediği için örgüt seçimleri eski alışkanlıklarla yapıldı ve adalet yürüyüşünde ortaya çıkanlar, partiyi ele geçirmeye çalışanlarca araçsallaştırılabildi.

CHP SİYASETİNİN GİZLENMESİ ÇABALARI

CHP Kongrelerinden yansıyanların, belirsizliğe, karamsarlığa neden olabilmesini önlemek için  değerlendirmelerin açıkça  yapılmaması istenebilmektedir. CHP, kendisiyle yüzleşmesini, değişip, dönüşmesini, alternatif olmayı şimdiye kadar başaramadığı için yapılan gizlemelerden, perdelemelerden partinin etkinlerinin yararlandığı açıktır. Partiyi ele geçirme alışkanlıklarının açıklanmasını istemeyenlerin, partinin demokratik dönüştürücü yapılanmasını engelledikleri halde tartışılmamasını istemeleri haksızlıktır. Seçim sürecine girildi, iktidar partisi sıkıştı, iktidara gelmek için eksiklerimizi, yanlışlarımızı gizleyelim, eksik veya fazla, yanlış veya doğru öne çıkanlara, partiyi ele geçirenlere ses çıkarmayalım vb. yaklaşımlar şimdiye kadar güvensizliği artırmaktan, muhalefete mahkum olmaktan başka işe yaramamıştır.  
 

Bu yazı toplam 1511 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum