1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP KOCAELİ İLÇELERİ SEÇİMLERİNİN YANSITTIKLARI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP KOCAELİ İLÇELERİ SEÇİMLERİNİN YANSITTIKLARI

A+A-

Hızlandırılmış, geçiştirme özellikleri ağır basan, CHP Kocaeli İlçe örgütleri seçimleri tamamlandı. Kongrelerde, yorgunluğun, bıkkınlığın, umutsuzluğun yoğun olarak hissedileceği tahmin ediliyordu, beklendiği gibi oldu. Kocaeli siyasetinin aşılması için önüne koyması gereken temel sorununun, Kocaeli’ nin özgünlüğü olduğu, Türkiye’ nin önündeki dinamik farklılığının yeterince ortaya konulamamasının temel eksiklik olduğu ortaya çıktı. CHP’ nin alternatifsizliğinin, yüzeysel hamaset temennileriyle  aşılmaya çalışılacağının devam edeceği izlenimi umutsuzlukları artırdı. 

Gelecek vadetmeyen, karamsarlığa yol açan bu durum, İzmit kongresinin basit bir analiziyle görülebilir. İzmit Kongresi yaklaşık dört saat gecikmeli toplanabildi. Kongreyi yönetmek üzere Ankara’ dan gelen Sn. Milletvekili, haklı olarak bu durumu dile getirdi. Kongrede, yapılan tartışmalarla, değerlendirmelerle, hedef belirlemeleriyle, içerisinde bulunulan durumun kavrandığı, aşılmasına yoğunlaşıldığı ortaya konulabilseydi, kongre yönetimi işgüzarlığına başvurulması aşılmış olurdu. Ankara’dan kongreyi yönetmek üzere çok erken saatlerde yola çıkma fedakarlığını gösteren milletvekiline, gösterdiğiniz sorumluluğa uygun, duyarlılık sergileyemedik, özür dileriz. 
Kocaeli’ de farklı bir özgünlük yaşanmaktadır. Türkiye’ nin önünde dinamiklere sahip olan bölgemizin ortaya koymaya çalıştığı duyarlılık, CHP’nin alternatif olamamasını, yapısal ve yönetimsel dönüşümünü, yeniden yapılanmasını kavrayıp, prototip olarak geliştirmeye çalışan sorumluluktur. Genel kurul çalışmalarında, yönetmek durumunda kalacağınız konum, bu sorumluluğun, bu yoğunluğun, bu farklılığın olabildiğince tartışılıp, değerlendirilmesine, yardımcı olabilmektir. CHP Kocaeli siyasetinin aşmak üzere önüne koymaya çalıştığı sorunlarla ilgili çalışmalarınız varsa veya katkı yapmak istiyorsanız hazırız ve bekliyoruz. Kocaeli siyaseti için yapacağınız iş, İzmit kongresini yönetmeye çalışmaktan ibaretse, Kocaeli’ de bu işi yapabilecek yüzlerce parti üyemiz bulunmaktadır, zahmet ettiniz denilebilirdi. Hissettirilmesi, sergilenmesi gereken bu durum yapısal bir tavırdır. Sözle söylenmez. Yazılı olarak da sunulmaz. Yapılan tartışmaların düzeyiyle, değerlendirmelerin derinliği ve kapsamıyla, hedeflerin alternatifliği ile yaşanır ve hissettirilir. Genel olarak yaşanan bu durumun temel sebebi, genel merkezin tutumudur. Genel merkez, kendi konumunu koruyamama endişesi taşıdığı için, alternatif olunamamasını, başarısızlığı, seçim sonuçları verileriyle değerlendirmeyi göze alamamış, yapısal sorunların tartışılıp aşılmasının önünü tıkamıştır. CHP evrensel sosyal demokrasinin kendiliğinden işleyen demokratik mekanizmalarıyla yönetiliyor olsaydı, seçim değerlendirmeleri, yanlışlar, eksikler, değişim, kendiliğinden işleyen, demokratik, kurumsal mekanizmalarla yapılabilecekti. Lidere ve merkeze bağlı parti olduğu için yapılması gerekenler ancak genel merkezin inisiyatifiyle gerçekleşebilmektedir. Başarısız olmanın, alternatif olamamanın temel nedeni olan,  eski alışkanlıklarla ve sağlıksız üye yapısıyla yapılacak örgüt seçimlerinin, bıkkınlığı, ilgisizliği yansıtacağı bilinmesine rağmen tercih edilmiştir. Başarısızlığa neden olan sorunlarla yüzleşilmeden, seçim sonuçları verileriyle, sorunları, eğilimleri, beklentileri, öncelikleri belirleyip uygun politikalara yönelmeden, örgütsel işleyişin ve çalışmaların evrensel  demokrasinin kural ve kurumlarıyla sürdürülmesini sağlamadan, düşülen durumdan kurtulmak mümkün değildir.  Kendisini dönüştüremeyen ana muhalefet partisinden, Türkiye’ nin demokratik dönüşümünde, inisiyatif yüklenmesi, alternatiflik biriktirmesi beklenememektedir. 
CHP’yi,  kendi iç sorunlarına kilitleyenlerin, ben merkezli statik alışkanlıklarda ısrar edenlerin,  alternatifliği,  iktidara gelmeyi engelleyenlerin oluşturduğu, bıkkınlık, isteksizlik, umutsuzluk, yeni yönetimlerin aşması gereken temel sorunlardır.  
Bu yazı toplam 638 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.