1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP KOCAELİ SİYASETİNDE BELİRLEYİCİLİK
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP KOCAELİ SİYASETİNDE BELİRLEYİCİLİK

A+A-

 CHP Kocaeli siyasetinin genel gerçekliğine göre, iki önemli başarılı yerel iktidar dönemi vardır. Bu iki yerel iktidar başarılarının dönemsel düzeyde kalmasının temel sebebi, çalışmaların demokratik kurumsallığa taşınamamasıdır. Evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla, kendiliğinden işleyen demokratik mekanizmalarla siyaset yapılamadığı için, kendisini yeniden üretmesi sağlanamamış,  başarılarda sürekliliğe ulaşılamamıştır. Defalarca girilen seçimlerde gerçeklik durumuna gelmiş bu konum aşılamamışken, eski alışkanlıklar ve ben merkezli belirleyicilikler üzerinden siyasi şekillenmelerde ısrar edilmesi talihsizliktir. 

Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’sini inşa etmek sürecinin ertelenemez düzeye ulaştığı dönemde, siyasi partilerin demokrasiyi içselleştirmesi, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla yönetilmesi vazgeçilmezlik durumundadır. Türkiye’nin demokratik dönüşüm döneminde iki yılda yapılan dört seçimin sonuçları değerlendirilmeden, eksiklerin, yanlışların giderilmesini sağlayacak yapısal dönüşüm kararlılığına ulaşılmadan yapılan örgüt seçimlerinde, eski alışkanlıkların ve ben merkezli yaklaşımların önlenemeyeceği beklenebilecek gelişmeydi. Kocaeli örgüt seçimleri de büyük oranda beklenene uygun gerçekleşti. Ben merkezli belirleyiciliklerinden vazgeçmeyenler, sahip oldukları konumlarının değişmesini, dönüşmesini yeterince istemediklerinden, kendilerinden etkilenen, onları izleyen kuşak yeni bir pozisyona ulaştı. 
Yansıttıkları görünüme göre, siyaset sizlerin yaptığını yapmaksa, belirleyiciliği her koşulda mutlaklaştırmaksa, artık bunları biz daha iyi yapıyoruz. Sizlere ve eski başarılarınıza saygımız sonsuzdur. Biz de aynı başarıları yaşamak istiyoruz ve bunun için sizin yaptıklarınızı daha iyi yapmaya çalışmaktayız. Başarılarınızın sürekliliğini sağlamak için, alternatifliğe, iktidar hedefine kilitlenen politikalara, demokratik kurumsal işleyişlere kavuşmak şüphesiz daha iyidir ancak sizlerden aldığımız izlenime göre, bizim de öncelikli işimiz bunlar değildir tavrını sergilemektedirler.  Özet olarak, siyasi konumlarından, başarılarından etkilenilen siyasiler, başarılı konumlarının dönemselliğinin aşılmasını, değişen dünya ve Türkiye koşularına göre değerlendirmelerin, tartışmaların yapılmasını, yeni açılımlarla ve yapılanmalarla sürdürülebilirliğe ulaşmayı kararlılıkla ortaya koyamadıkları için, eski alışkanlıklarla ele geçirilmeye çalışılan belirleyicilik aşılamaz hale gelmiştir. 
Ana muhalefet partisinin yüklenmesi gereken sorumluluğu yönüyle değerlendirirsek, alternatifliğin sağlanamamasının neden olduğu sorunlar, sadece eski başarılı siyasilerin, etkin siyasi kadroların, yönetimlerin, siyasete ilgi duyanların sorunu değil hepimizin sorunudur. Sorun, eksikliklerimizle, yanlışlarımızla yüzleşememektedir. Sorun, demokratikliği, eşitliği, özgürlüğü, çoğulculuğu dilimizden düşürmeyip, siyasi işleyişimizi, politika üretimini değiştirememektedir. Sorun, eski alışkanlıklarla, hameset ve hitabetle seçmeni ikna edebileceğimizi sanıp, kendimizi kandırmaktadır. Dünyayı ve ülkemizi değiştirme tutkumuzu öne çıkarıp, bu değerler için canlarını verenleri kutsayıp, anarak, ağıtlar yakarak içlenirken, siyaseti dönüştürememektedir temel sorun.  

Daha fazla gecikmeden, sorunlarımızla yüzleşebilirsek, etkilediklerimizin, örnek olduklarımızın, aynı yanlışlara sürüklenmesini önleyebiliriz. Gelecek kaygısını daha yoğun 
yaşamaları nedeniyle, eski siyasilerden etkilenenler, değişime, dönüşüme, alternatifliğe, iktidar hedefinin koşullarına hızla uyum sağlayıp, çalışarak, üreterek, yarışarak, başararak, kendilerini en verimli gerçekleştirebileceklerdir. 

Yeni kuşaklar, geleceğin daha iyi yönetilmesi ihtiyacını daha yoğun hissedenler daha fazla ziyan edilmemelidir. Halkın ve üyelerin iradesinin belirleyiciliğini vazgeçilmez  hale getirebilirsek, çalışmaların, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla yapılmasını sağlayabilirsek, sorunlarımızın çüzümünde, beklentilerimizin gerçekleşmesinde kararlılık gösterebilirsek, geleceğimizin sahipleri, Demokratik Türkiye’ nin inşasını sahiplenebileceklerdir.
Bu yazı toplam 651 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.