1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP KOCAELİ TOPLANTILARI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP KOCAELİ TOPLANTILARI

A+A-
CHP Kocaeli il yönetiminin seçildikten sonra başlattığı toparlanma girişimleri devam etmektedir. Bütün partilileri bir araya getirip, konuşmalarını, tartışmalarını, değerlendirmelerini sağlayarak, yeni bir başlangıç yapmak istedikleri hissini uyandırmaktadırlar. Çalışmaları, genel geçerliliğe ulaştırıp kitle hareketi niteliğine kavuşturmak için, kim tarafından, nasıl yapılıyorsa yapılsın, eleştirileri ve siyasi analizleri, kapsayıcılığa, katılımcılığa, demokratikliğe ve alternatifliğe yapılan katkı olarak algılamakta yarar vardır. Umutsuzluğa veya alınganlığa kapılmanın, iletişimsizlik ve gerilim üretebileceği, kişisel önceliklere göre davranışlar sergilenmesine sebep olabileceği, verimliliği ve gelişimi engelleyebileceği unutulmamalıdır. Daha önceki benzer girişimlerin bu kırılma noktalarını aşamadıkları için başarısız oldukları gerçeği dikkatten kaçırılmamalıdır.

HEDEFİN SOMUTLAŞTIRILMASI İHTİYACI
Yapılan toplantılar, iyi niyetli sürdürülmesine rağmen, eski alışkanlıkların aşılamasında zorlanıldığı hissi yaygındır. Katkı yapmak isteyenlerin önüne, içerisinde bulunduğumuz sorunlara yoğunlaşmayı sağlayacak, cevaplar üretilmesine yardımcı olacak, birlikte yapılabilecek bir iş koymak daha faydalı olabilir. Örneğin, konuşmak isteyenlerden, eleştirilerini yaparken, önerilerini sunarken aşamadığımız temel sorunlarımızla ilgili bir belirleme yapmaları, bir öneri sunmaları istenebilir. İçerisinde bulunduğumuz gerçeklik, CHP Kocaeli’ de neden, iki dönemdir, en etkin siyasilerini aday göstermesine rağmen yerel yönetimlere gelemiyor,  neden, genel seçimlerde Türkiye ortalamasının altında kalıyor, sorunlarına cevaplar aramaktır.

ÇÖZÜM ARAYIŞLARINA YOĞUNLAŞMAK
Temel sorunları değerlendirmeye, belirlemeler yapmaya, öneriler geliştirmeye elverişli yüzlerce birikimli siyasinin çözüm üretmeye yoğunlaşmasını sağlamak önceliklidir. Şimdiye kadar, partiyi ele geçirip, kişisel önceliklerine göre çalışmalar yapmak anlayışı sergilendiği için, bir birleriyle konuşamayan, tartışamayan insanları bir araya getirmekle yetinilmemelidir. Başlangıç çalışmalarının umutları artırmasını, dinamizm yaratmasını sağlamak için içerisinde bulunulan durumun doğru tanımlanması, yaşanan gerçeklikle örtüşen alternatif açılımlar üretmesi olmazsa olmaz önemdedir. Bir an için kabul edelim ki, davet edilenlerin tamamı katıldı, en etkinler, en tanınmışlar istedikleri konuşmaları yaptılar. Bu kapsamda olmasa bile daha önce de benzer girişimler yapıldı ve ben merkezli, dar grup etkinliğini gözetme düzeyi aşılamadı. İçerisinde bulunulan gerçekliğin doğru tanımlanması,  yapısal dönüşümlerin tamamlanması, yeniden üretimin başarılması ihtiyacı karşılanmalıdır.
İhtiyacın karşılanmasında gecikilirse, sizlerin yaptıklarını yaparak, sizin yerinize aynı başarıları bizler göstermek istiyoruz, sizleri her yerde denedik sıra bize geldi denilmek istendiği algısı oluşacaktır.

“ SESİMİZ DUYULSUN, İÇİMİZ BOŞALSIN” TOPLANTILARINA DÖNME İHTİMALİ AŞILMALIDIR
“ CHP hafızasını topluyor “ girişimi, hafızaya vurgu yapılarak, geçmiş başarıların hatırlanıp, yeniden aynı başarılara ulaşılmak istendiği izlenimi uyandırmaktadır. Amaçlanan hedef çok naif, gerçekleşmesi istenen bir öneridir. CHP’nin geçmişindeki, ve Kocaeli’ deki başarıları hatırlanarak, eksikler, yanlışlar giderilerek yeniden başarılara ulaşmak hedefi çok önemlidir. Yöneticilerin yaptığı açıklamalara göre beklenilen başarının yarısına ulaşılabildiği söylenmiştir. Dışarıdan gözlem yapanlar için ise daha önce yapılanları tekrar etme düzeyinde olduğu algısı yaygındır. Geçmiş başarıları hatırlatan geri dönüşleri sağlamak için, önceki başarıların parlatılmasına, moral motivasyonun artırılmasına önem verilmektedir. Bu ihtiyacın karşılanması önemlidir ancak, cevap aranan temel sorun, alternatiflik sağlayacak değişimin, yapılanmanın, yeniden üretimin ortaya çıkarılmasıdır. Önceki dönemlerin başarılarının o döneme ait olduğu, o günün koşullarına göre alternatif kabul edilebilirliğe ulaştığı, bugünün gerçekliğiyle örtüşen alternatifliğin ortaya çıkarılması ihtiyacının karşılanmasının temel olduğu, sürekli göz önünde bulundurulmalıdır.
 
Ankara’da tekrarlanan terör vahşetini lanetliyor, kaybettiklerimize rahmet, yaralılara şifalar diliyor, geride kalanların acılarını paylaşıyorum.
Bu yazı toplam 1020 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.