1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP KOCAELİ’DE ALTERNATİFLİĞİ HİSSETTİREMİYOR
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP KOCAELİ’DE ALTERNATİFLİĞİ HİSSETTİREMİYOR

A+A-

CHP, örgüt seçimlerini eski alışkanlıklarıyla tamamlamaya çalışıyor. Alternatifliği, iktidara gelmek hedefini merkeze alamadığı için  sorunların çözümüne, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasına özgülenen çalışmalarda yeterince başarılı olamıyor. Üyeliği, delegeliği, örgüt yönetimlerini yeniden yapılandıramadığı, işlevsel hale getiremediği  için eski alışkanlıklarını tekrar ediyor. CHP en kuvvetli olduğu İzmit’ in köylerinde ve 52 mahallenin yarısına yakınında delegelerini  mevcut yönetimlerin belirlemeleriyle yaptı. Diğer yarının, yarıdan fazlasında da yeterince ilgi olmadığı için istediği delegelikleri oluşturdu. Yedi, sekiz mahallede delege seçimleri yarışları olsa da, siyaseten etkin yerde bulunanların etkilemeleri, ittifaklar vb. yaklaşımlarla ilçe yönetimini ve il delegelerini seçecek delegelikleri oluşturdu.

ESKİ ALIŞKANLIKLARIN ÜRETTİĞİ SONUÇ

Sorunların çözümüne, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasına özgülenen temsili konumu sağlayamayan delegeliklerle örgüt seçimleri yapılmaya çalışıldı. Siyaseten etkin olanların belirleyiciliğiyle oluşturulan delegeliklere rağmen, ilçe yönetimlerinin belirlenmesinde delegelere insiyatif tanınmadı. Uygulanması esas olan, sorumluluk almak isteyenlerin, tek, tek oylanarak belirleneceği çarşaf liste uygulaması yapılamadı. Blok liste uygulamalarıyla, ilçe yönetimleri, il delegelikleri siyasi etkinlerin tercihine göre şekillendirildi. Eski alışkanlıklarla yapılan İzmit örgüt seçimlerinde 417 delegenin oy kullanma hakkı olmasına rağmen seçimlere yaklaşık, 125 delege katılmadı. Oy kullanan delegelerin 73  boş liste verdi. Geçerli oy kullanımlarında önemli oranda çizikler olduğu görüldü. İzmit ilçe yönetimi yaklaşık 213 delegenin oyu ile belirlenmiş oldu.

SORUMLULUK YÜKLENENLERİN VE ADAY ADAYLARININ DURUMU

CHP örgüt seçimlerini partinin bütün yetkilileri, kanaat önderleri, üyeleri, aday adayları, duyarlı seçmenler izliyor ve  biliyor.  Yetkililer ve aday adayları,  siyaseten gelinecek yerlerdeki hedefleri nedeniyle, demokratik yeniden yapılanma, alternatiflik ve iktidar hedefi yönünde kararlılık sergileyemeyip,  yanlışlıklarla mücadele etmemektedirler. Muhalefete mahkum olan, kendisini tekrar eden, iktidara gelinmemesine neden olan  eski  siyasi işleyişleri sürdürerek, dengeler arayarak, ittifaklar sağlayarak kendilerine yer bulmaya çalışmaktadırlar.

YENİ İKTİDAR İHTİYACININ SAHİPLENİLEMEMESİ

İktidar partisi yıprandı. Güvenlikçi, popülist politikalara sürüklenen konumunu aşamadığı için yeni iktidar ihtiyacını besleyen siyasi kaynağa dönüştü. İktidar partisinin eksiklerini, yanlışlarını öne çıkarmaya çalışarak iktidara gelme görünümü sergilemeye ihtiyaç kalmadı. İktidar partisi, eksikleriyle, yanlışlarıyla, sürüklendiği politik açmazlarla, alternatifini besleyen konuma sürüklendi. İktidar partisinin karşılamakta zorlandığı siyaset alanını kapsayacak, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını sağlayacak alternatifliğe ihtiyaç bulunmaktadır.

ALTERNATİFLİK SAĞLAYACAK SİYASET ALANI

Adalet yürüyüşü, her türlü riske açık ortamda başarıldı. Tahrikler, baskılar, engellemeler etkisizleştirilip, aşılabildiği için başarıyla sonuçlandırılabilmişti. Adalet, demokrasi, eşitlik ihtiyacı merkeze alınabildiği için sürdürülebilmiş, kitleselleşme, toplumsal muhalefetin katılımı sağlanabilmişti. Bu başarılı yaşanmışlık, siyaset alanı olarak değerlendirilemedi, siyasi işleyiş bu siyaset alanını kapsayacak, temsil edecek, yapabilirliğe taşıyacak, alternatiflik sağlayacak yaklaşımlarla sürdürülemedi.

YENİ  İKTİDAR  İHTİYACINI KARŞILAYACAK FARKLILIKLAR

Kocaeli İzmit özelinde örneklik sağlayacak uygulama yapılabilseydi, muhtemelen şunlar olabilirdi. İzmit mahalle ve köyleri, bir birine yakınlığına, sorunlarının, ihtiyaçlarının, beklentilerinin benzerliğine göre yaklaşık  8-10 çalışma alanları olarak değerlendirilebilirdi. Her çalışma alanında katılımlı saha çalışmalarıyla, sorunların, ihtiyaçların, beklentilerin belirlenmesi ve çözümler geliştirilmesi çalışmaları yapılabilirdi. İl ve ilçe yönetimleri çalışmalarda, en geniş, en objektif, en verimli katılımların sağlanmasına yoğunlaşabilirdi. Her alanda, sorumluların ve temsilcilerin üretilmesi sağlanabilirdi. Sorunların, ihtiyaçların, beklentilerin içesinden geldikleri,  halkın kendisi oldukları için kabul edilebilirlikleri tartışmasız olabilecekti. Kongreler, doğal temsilcilerin katılımı ve katkılarıyla yapılacağı için çok yoğun ve etkili olabilirdi. Yapılan çalışmalar katılımcı demokrasinin kural ve kurumlarıyla, sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını sağlamak temelinde yürütüleceği için, aday olmak isteyenler, sorumluluk yüklenecekler, daha fazla yoğunlaşarak,  yeteneklerini ve verimliliklerini  sergileyerek  kendilerine en uygun yerleri  bulabileceklerdi. İktidar partisinin alternatifini besleyen siyasi kaynağa dönüştüğü dönemde, alternatifliğin doğal temsilcisi ana muhalefet partisi iktidara gelme hedefini kabul edilebilirliğe taşıyabilirdi. 

Bu yazı toplam 1217 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.