1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP KONGRELERİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP KONGRELERİ

A+A-

CHP İlçe kongreleri hızla tamamlanıyor. Yapılan ilçe kongreleri eski alışkanlıklarla  yapılmasına rağmen 2019 seçimlerinin önemi hissettirilmeye çalışılıyor. İlçe dinamiklerini kapsayan yaklaşımlarla, kitleselliğin, toplumsal muhalefetin temsilinin gözetilmesini, alternatifliğin geliştirilmesini sağlayacak eksiklerin yeterince karşılanamadığı gözlemleniyor. Türkiye’ nin içerisinde bulunduğu

Demokratik Hukuk Devletinin inşasında aşılamayan sorunlar yaşanmaya başlanmıştı. Güçlenen ve tayin edici siyasete dönüşen iktidar partisi siyasetinin alternatifliğine, normalleşmeye, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla sağlanacak sürdürülebilirliğe  ihtiyaç duyulmaktaydı. Son seçimlerde, referandum oylamasında, adalet yürüyüşünde görülebilen siyaset alanının doldurulması alternatifliğe taşınması her kongrenin vazgeçilmez gündemi olmalı ve buna uygun yaklaşımlar sergilenebilmelidir.

YENİ  İKTİDAR İHTİYACINI OLUŞTURAN DEĞERLER

Türkiye siyasetinin demokratik dönüşümünü tamamlayamaması nedeniyle, karşıtlığı, gerilimi, kamplaşmayı, içe kapanmaları, popülist güvenlikçi alışkanlıklar aşılamamış, belirsizlikler çoğalmıştı. Kendi içine kapanma, kamplaşma eğilimleri hayatın her alanında etkili olduğu için umutsuzluk genel görünüm haline ulaştı. Kamuoyu araştırmalarında, toplumu bir arada tutan, biz yapan değerlerin sahiplenilip kurumsal yapabilirliğe taşınamaması endişesi çok büyük oranlara ulaştığı  görülmektedir. Adalet, güven, ahlak, huzur, eşitlik, saygı vb. iyi niyeti, hoşgörüyü, uzlaşmayı, birlikteliği vb. değerlerin toplumun çok büyük kesimince öncelikli hale gelmesine rağmen siyasi olarak sahiplenilememesi, yeni iktidar ihtiyacını oluşturmaktadır.

İKTİDAR PARTİSİNİN HAZIRLIKLARI

İktidar partisi, dördüncü dönemini sürdürdüğü iktidarı nedeniyle, yıprandığını, yetmezliklere sürüklendiğini görmektedir.  Yenilenirken, kendisini yeniden üretmeye çalışırken kendi anlayışını merkeze aldığı  için ulaştığı güce yaslanma eğilimini aşamıyor. Toplumun önceliklerinin değiştiğini hissetmesine, bu değişimi karşılayacak yenileşme arayışlarına yoğunlaştırmasına rağmen, öncelik haline gelen değerlerin evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla sürdürülebilirliğe taşınması ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalmaktadır.

ANA MUHALEFET PARTİSİ VE YENİ İKTİDAR İHTİYACI

Ana muhalefet partisi, yeni iktidar ihtiyacını karşılamayı sağlayacak  siyaset alanını doldurabilme heyecanını  en yoğun şekilde adalet yürüyüşünde hissetti. Siyasi kurumsal işleyişi ile karşılayamadığı, kitleselleşmeyi, toplumsal muhalefetin katılımını, adalet yürüyüşünde sağlayabilmişti.  Adalet yürüyüşünün ortaya çıkardığı siyaset alanı  evrensel kural ve kurumlarla yönetilemediği için alternatiflik geliştirilememektedir.  Adalet yürüyüşü, toplumun ortak değerleriyle örtüşen, çatışmayı, gerilimi, huzursuzluğu, adaletsizliği aşan eğilimler sergilenebildiği için başarılmıştı. İçerisine sürüklenilen dönemin aşılmasını  sağlayacak alternatiflik  kabul edilebilirliğe taşıyamadığı, toplumsal yapabilirlik oluşturulamadığı için beklenilen etkiye ulaşılamamaktadır. 

 2019 SEÇİMLERİ HAZIRLIKLARI

Bütün siyasi partiler şimdiye kadar görülmemiş yoğunlukta 2019 seçimlerine hazırlanıyor. Siyasi partilerin 2019 seçimlerini çok erken başlatması kendi siyasi iradelerinden daha çok, oluşan yeni iktidar ihtiyacının karşılanması baskısıdır. Siyasi partiler toplumun büyük çoğunluğunun önceliği haline gelen değerlerin sahiplenilmesini, yapabilirliğe taşınmasını sağlayacak, demokratik, eşitlikçi, evrensel dönüşümlerini tamamlayamadıkları için belirsizlikler azaltılamamaktadır.  Türkiye’ nin demokratik dönüşüm döneminin inşasında çok önemli olacak 2019 seçimlerinin, eski siyasi alışkanlıkların merkeze alındığı anlayışlarla karşılanmaya çalışılması aşılamamaktadır. Siyasi partilerdeki hazırlık ve arayışların, halkın önceliklerinin, ihtiyaçlarının, beklentilerinin karşılanmasını sağlayacak heyecanı oluşturamaması, eski alışkanlıklar üzerinden  yapılan siyasetler nedeniyledir.

ADALET, DEMOKRASİ, EŞİTLİK  PLATFORMU İHTİYACI

İktidar partisine ve ana muhalefet partisine  oy verenlerin en fazla tartıştığı, güvenlikçi, popülist politikalara sürüklenme halinin aşılamamasıdır. Türkiye’ nin içerisinde bulunduğu durumun, normalleşmesinin, iyileşmesinin, sürdürülebilirliğe ulaşmasının sağlanabilmesi, adalet, demokrasi, eşitlik platformunun oluşturulmasına, kabul edilebilirliğe taşınmasına bağlıdır. İktidar partisi ve ana muhalefet partisi bu ihtiyacı hissetmiş olmalarına rağmen siyasi alışkanlıklarını değiştiremedikleri  için yeterli beklenti oluşturamamaktadırlar. Doldurulamayan, eksikliği giderilemeyen siyaset alanı seçimler sürecinde daha çok netleşeceği için 2019 seçimleri,  hiç beklenmedik pek çok girişimin yapılacağı dönemin yaşanmasıyla tamamlanabilecek özellikleri barındırmaktadır.

 

 

Bu yazı toplam 1142 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.