• BIST 108.392
  • Altın 143,183
  • Dolar 3,5328
  • Euro 4,1224
  • Kocaeli 19 °C

CHP KURULTAYI VE TEKRARLAR

Mustafa OKÇU
Son iki senede dört seçim başarısızlığı bulunsa da, seçim değerlendirmeleri yapılmamış, eksikler yanlışlar giderilmemiş olsa da, yeniden yapılanmayı sağlayacak demokratik kurumsallığa kavuşulamasa da, kurultay yapısal dönüşümü kolaylaştıracak anlayışla yapılamasa da, iyi niyetli genel başkanın başka çaresi kalmadığından şaşırtıcı değişim kararlılığı gösterebileceği sanılıyordu. Yedi haziran seçimlerinde halkın verdiği mesajın doğru algılanamayıp, bir kasım seçimlerinde neden alternatifliğe ulaşılamadığının açıklanması, gerekenlerin yapılmasına kilitlenilmesi zorunluluk durumundaydı. 2019 ‘ da yapılacak, Cumhurbaşkanlığı, genel seçimler ve yerel seçimlerde alternatifliğe ulaşmayı sağlayacak dönüşümün ortaya konulmasından başka hiç bir söylemin heyecan uyandırmayacağı biliniyordu. Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’ si anlayışının sahiplenilmesi ve inşası için inisiyatif alınması kararlılığının sergilenmesiyle coşkuya ulaşılabilecekti. Evrensel sosyal demokrat partiye dönüşüme kilitlenilmesini sağlayacak programa ve projelerin açıklanmasıyla da oluşan karamsarlık umuda yönelebilecekti. Olmadı, yapılamadı.

İDDİALARIN YETERLİ OLMADIĞI  BİLİNİYORDU
Bir siyasi partinin varoluş nedeninin, iktidara gelerek, halkın iradesinin yapabilirliği temelinde, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla, soruları çözmek, beklentileri gerçekleştirmek olduğu bilinmektedir. Yapılan her seçim, her türlü halk oylaması, siyasi partilerin başarılarını, başarısızlıklarını ortaya koyan temel pratiklerdir. Bu temel gerçeklikler kapsamında değerlendirilmeyen, kendisini yeniden üretemeyen, hiç bir anlayışın yönetebilirliğini sürdürmesi mümkün değildir. Yeniden seçilen genel başkan, daha önce söylediklerini, kuvvetli vurgularla yeniden tekrar etti. Kendisinden önceki genel başkanlar da benzer tutumlar sergilemişlerdi. Hatta bir önceki genel başkan, benim söylediklerim mutlak doğrudur, uygulanabilmesi için, başka adaylar çıkmasın, başka kadrolara yer verilmesin diye zorlaştırmalar da yapmıştı. Benzer yaklaşımlarla altmış beş yıl tek başına iktidar olunamadan geçirildi. Babalarımız iktidar yüzü görmeden öldüler, bizler de yaşlandık, tek başımıza iktidar olma umudumuzu koruyamaz olduk.
YENİDEN LİDERİN VE MERKEZİN GÜÇLENDİRİLMESİ HAMLELERİ
CHP’ de, liderin ve merkez kadronun inisiyatifiyle gerçekleştirileceği taahhüt edilen yenileşme, değişim, iktidara gelme vaatleri şimdiye kadar yapılanların benzeriydi. Yeniden tekrarlanması, değişimin, alternatifliğin, beklentiyi, zorunluluk düzeyine taşıyıp baskı oluşturması nedeniyle yapıldı. Lider ve Merkez kadro her türlü ihtiyacın, beklentinin karşılanmasının merkezine kendisini konumlandırarak değişimi, alternatifliği sağlayabileceğini yeniden taahhüt etmiş oldu. İlçe ve il kongrelerinin eski alışkanlıklarla ve hızlandırılmış olarak yapılması, kurultayın bu işlevsizlik üzerinden gerçekleştirilmesi yaklaşımı nelerin yapılıp, yapılamayacağını ortaya koyan gerçekliktir. Bu durum halk tarafından, CHP seçmeni ve üyeleri tarafından bilindiği için yapılan tekrarlar heyecan yaratmadı. CHP şimdiye kadar yaptığı 53 kurultayda, liderin ve merkezin inisiyatifiyle güçlenmeyi, alternatif olmayı, iktidara gelmeyi tartıştı, uyguladı ancak başarılı olamadı. CHP’nin liderleri, bütün merkez kadroları, kendilerinin güçlenmesiyle, mutlak yetkiler kullanmasıyla ulaşılabilecek başarıları kurguladılar, çaba sarf ettiler ve bu anlayış en az elli üç defa denenmiş oldu.  CHP’ den, seçmeninin, üyelerinin, halkın beklentisi evrensel kurul ve kurumlar bütünlüğünde örneklikler ortaya koyarak, eşitlikçi, özgürlükçü, çoğulcu demokratik anlayışların sürdürülebilirliğini sağlayacak alternatifliktir. CHP’nin bünyesinde biriktirdiği, sosyolojik, kültürel, etik birikim bu konumun geliştirilip, dönüştürülüp iktidara taşınmasını zorunlu kılmaktadır. CHP kendisini tekrar ederek, daha önceki uygulamaların benzerlerini taklit ederek, alternatif olamayacağı pozisyonu yeniden denemeye sürüklenmektedir. Bu konumun vakit geçirmeden anlaşılmasına ve aşılmasına çalışılmasından başka seçenek kalmamıştır.
Bu yazı toplam 394 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKAN MARKALARIMIZ
  • TUANA EVLERİ 3. ETAP
  • TUANA EVLERİ 2. ETAP'TA YÜZDE 5 İNDİRİM
  • ROMATEM Kocaeli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37