1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP listesi iş yapar
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP listesi iş yapar

A+A-
Hiç kuşkusuz, ilimizde CHP’li gözüküp de, bu aday listesi açıklandığında etekleri zil çalıp, oynayanlar vardır. Ben pazartesi gecesi listeyi öğrendiğimde ilk anda çok üzüldüm. CHP Kocaeli Listesinin 1 nci sırasına Prof.Hurşit Güneş’in yakışacağını, 2 nci sırasını Yalçın Kuşkan’ın hak ettiğini düşünen ve inananlardan biriydim. Bugün de aynı yerdeyim..Ama CHP listesini sakin kafayla, ön yargısız  incelediğim zaman, bu listenin  üzerinde çok kafa yorularak hazırlandığını ve Kocaeli’de CHP adına iş yapacak en iyi liste olduğunu düşünüyorum. 
………
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başka illerde ne yaptı bilemem ama, Kocaeli’de tam anlamıyla herkesi ters köşeye yatırdı. CHP listesinin yarattığı şaşkınlık, ilimizdeki CHP kamuoyu ile sınırlı değildir. Bu kentte siyasetle ilgilenen herkesi çok şaşırtan, sürpriz bir liste ortaya çıkmıştır. CHP ön seçim yapsaydı, ya da parti örgütlerinde eğilim yapsaydı, kesinlikle böyle bir tablo ortaya çıkmazdı. Ama bu listeyi dikkatle, tek tek incelerseniz, CHP’ye 
7 Haziran’da en çok oyu getirecek liste olduğunu kabul edersiniz. 
Şöyle kabaca bir bakalım. 1 nci sıra adayı Fatma Kaplan Hürriyet’e tanıdığım ilk günden itibaren çok içim ısındı. Bunu yazılarımda da hep vurguladım. 30 Mart seçimlerinden önceki ön seçimde, Fatma Hanım’ın 1 nci olmasını, İzmit adayı olmasını çok istedim. Hatta Nevzat Doğan’la sohbetlerimizde, “Sefa Sirmen’den korkma. CHP Sirmen’le İzmit’i alamaz. Fatma Hürriyet çıkarsa, o zaman korkun” demiştim. 
Fatma Hanım çok çalışkan, tuttuğunu kopartan bir tip. Hep, “Siyaset kısmettir” derler. Siyasette bazen kaybederken kazanırsınız. Fatma Hürriyet, 30 Mart’ta İzmit Belediye Başkan adayı olamadı ama, şimdi 8 Haziran’da milletvekilliği garanti. Göreceksiniz, çok çalışacaktır. CHP kadın temsili konusunda hep AKP’nin gerisinde kalmıştı. Fatma Hürriyet, özellikle Tahsin Tarhan ile birlikte ev ev dolaşacak, binlerce kişinin elini sıkacak, özellikle kadın seçmenlere kendisini sevdirecek çok uygun bir isimdir.
İkinci sıra adayı Haydar Akar ile, selamı sabahı çok önceden kesmiştik. Hakkında olumlu ya da olumsuz hiçbir yorum yapmam.  Kendisi için 2 nci dönem hayırlı olsun. 
CHP listesinin 3-4-5 nci sıralarının özellikle çok dikkatli seçildiğini düşünüyorum. 
7 Haziran için CHP’nin ilimizde 2 milletvekilliği her koşulda garanti görülüyor. 3 olursa normal, 4 çıkarsa başarı, 5 çıkarsa, zaten CHP iktidar oluyor demektir. Kılıçdaroğlu, 3’e sanayici Tahsin Tarhan’ı, 4’e eczacı Turan Dumlu’yu-umarım bu kez sırasını beğenmiştir, adaylıktan çekilmez-  koydu. 5 nci sırada büyük bomba Cuma Karavar var. Üçü de,  bu seçimlerde CHP’nin yükünü taşıyacak ekonomik güce sahip isimler. Üstelik üçü de hiç ayağına üşenmeden, hırsla çok çalışmaya müsait isimler. 
Tahsin Tarhan, Kocaeli siyasetinde çok güvendiğim, tanımaktan onur duyduğum isimlerden biridir. 30 Mart’ta Büyükşehir adaylığı sırasında partisi ve partililer tarafından sabote edildi. Yeterince kendisini tanıtamadı. Bu dönemde Kocaeli Tarhan’ı daha iyi tanıyacak ve eminim sevecektir. 
Turan Dumlu, zaten Gölcük’te bir marka. 30 Mart seçimlerinde CHP’nin Gölcük’teki oylarını patlatmıştı. Bu seçimde 4 ncü sıradan çıkması zor olsa da çok asılacaktır.
5 nci sıra adayı Cuma Karavar, iyi okurumdur. Kimi zaman yazdığım yazılarla ilgili telefonla aramıştı. Dün, ilk kez tanıştık. Urfalı. Bu seçim döneminde HDP de kendisine adaylık teklif etmiş. 2011’de AKP listesinde yer almıştı. Şimdi CHP’de. Dün gazeteye geldi. Son derece sempatik. Ağzı laf yapan, herkesle çok kolay iletişim kurabilen biri. Seçime renk katacak, CHP’nin ilimizde başka adaylarla kolay kolay ulaşamayacağı insanlara ulaşmayı ve bir kısmının oyunu almayı başaracak biri. 
6 ncı sıradaki Av.Tamer Solakoğlu için elbette seçilme umudundan söz edemeyiz. Ama Solakoğlu, bu kentte CHP içinde siyaseten önü en açık isimlerden biridir. Bu seçimde listede olması bile kendisi adına önemli bir adımdır. Çok çalışacağına, gönülden çalışacağına inanıyorum. 9 ncu sıradaki Asude Fırat Özkan’ı tanıyorum. O da 1 nci sıradaki Fatma Hürriyet’in koluna girip, kadın seçmenlere ulaşırsa, partiye katkı sağlayabilecek potansiyel. 10 ncu sıradaki Kemal Nişancı ile CHP Genel Merkezinin İzmit’e iki parti müfettişi gönderdiği gün tanışmıştık. Daha doğrusu gazeteye geldi, kendisini tanıttı. Kemal Nişancı adını da bir kenara yazın. Çok donanımlı, son derece sempatik, gerçek sosyal demokrat değerlere sahip, siyasette önü açık bir genç. Gebze bölgesinden artı oy getirebilir.
………..
Yazının girişinde de belirttim. Kemal Kılıçdaroğlu, bu listeyi çok ince eleyip, sık dokuyarak hazırlamış.. Bu listenin en önemli tarafı ne biliyor musunuz: Parti içinden kolay kolay kimsenin itiraz edemeyecek olması. 
Eğer CHP listesinin ilk sıralarında Hurşit Güneş ile Yalçın Kuşkan bulunsaydı, dün parti ilimizde çok büyük kargaşaya girecekti. Hep siyasette kendi çıkarlarını kollayan CHP içindeki unsurlar, Güneş ve Kuşkan’ın adaylığını kullanıp, isyan bayrağı açacak, partiyi yerden yere vuracak ve açıkça başka partilere çalışmak için kendilerinde hak bulacaklardı. 
Kılıçdaroğlu, Güneş ve Kuşkan’ı bence haksızlık yaparak harcadı ama, partisini bu kentte dağılmaktan kurtardı. Yakın çevreme pekçok kez, “Kuşkan’sız ve Güneş’siz bir liste çıkması halinde 7 Haziran’da kime oy vereceğim konusunda kendimi sorgularım” diyordum. Bu listenin 2 nci sırasına kişisel çekincemi hep koruyacağım. Ama diğer adayların çok doğru seçilerek, çok doğru yerlere konulduğunu düşünüyorum. Bu liste yüzünden, CHP’den oy kaçacağını hiç sanmam. Ama bu listenin, şu sıralar aklından CHP’ye oy vermek geçmeyen pek çok kişiyi oy pusulasındaki 22 nci sıraya mührü basmaya ikna edebileceğini düşünüyorum. Bu yazı kaleme alınırken, AKP; MHP; HDP listeleri belli değildi. Ama CHP listesi ortaya çıkınca, diğer listelerde de ister istemez sürpriz beklentileri başlamıştı. 
Yarından sonra diğer partilerin aday listelerini değerlendirmek için de çok zamanımız olacak.
Bu yazı toplam 852 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum