1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP Merkez Yönetimi halka karşı direniyor
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP Merkez Yönetimi halka karşı direniyor

A+A-

CHP Merkez yönetimi, aynı şeyleri deneyerek, kendisini tekrar ederek başarılı olunamayacağını biliyor. Türkiye’ nin içerisinde bulunduğu durumdan, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlik sağlanarak çıkılabileceğinin farkında. Demokratik Hukuk Devletinin, en kapsamlı, en demokratik, en eşitlikçi, en çoğulcu anlayışla inşasının olmazsa olmaz olduğunu kabulleniyor. Sürdürdüğü siyasetin yetersizliğinin bütün sıkıntılarını yaşıyor. Yapısal demokratik dönüşümün tamamlanmasının olmazsa olmaz olduğunun bilincinde. Demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edebilecek kurumsal işleyişi sağlayamazsa alternatif olamayacağı, her seçimde, her oylamada her toplumsal olayda, çözmesi gereken temel sorun olarak önüne çıkıyor.  İçerisine sürüklendiği durumu aşamazsa, yerel yönetim seçimlerinde beklemediği başarısızlıklarla karşılaşabileceğini de hissediyor. Bütün bunlara rağmen kendi konumunu ve belirleyiciliğini merkeze almaktan vazgeçemiyor.

 

BELİRLEYİCİ KONUMUN VAZGEÇİLMEZLİĞİ

CHP Merkez yönetimi, son seçimlerde, referandum oylamasında ortaya çıkan verilerin, alternatiflik ihtiyacını ortaya çıkardığını, yeni iktidar ihtiyacının oluştuğunu bilecek durumdadır. Demokratik dönüşümün sağlanmamasına rağmen, adalet yürüyüşünde genel başkanın, halkın kendisi gibi olma direncinin, kararlılığının, kendiliğindenlikle örtüştüğünü, kitleselleştiğini, toplumsal muhalefetin desteğine ulaştığını gördü. Adalet yürüyüşünde ortaya çıkan kabul edilebilirliklerin demokratik dönüştürücü siyaseti temsil yönüyle değerlendirilmemesinin ne anlama geldiğinin  karşılığını yaşadığı başarısızlıklarla anladı. 24. Haziran seçimlerine demokratik dönüşümünü tamamlayamadan sürüklenmenin baskısından bunaldı. Türkiye’ nin demokratik dönüşüm döneminin en kritik seçimlerinde alternatiflik sağlayamamanın sorumluluğu altında eziliyor, ne yapacağını karar veremez hale sürükleniyor.

 

CUMHURBAŞKANI ADAYININ KARŞILIĞI

CHP Merkez yönetimi, belirlemek zorunda kaldığı Cumhurbaşkanı adayının demokratik dönüşüm mücadelesini kapsayamayan, demokratik dönüştürücü siyasetin temsilini hedefleyemeyen, ancak halkın kendisi gibi olan özelliklerini sergileyerek sağladığı başarının farkında. Adalet yürüyüşünde olduğu gibi, Cumhurbaşkanı adayının performansıyla da CHP siyasetinin sürdürülemez hale geldiğini anlamış durumda. Adalet yürüyüşünde ortaya çıkan ve değerlendirilemeyen, 24. Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayının performansıyla görmemezlikten gelinemeyecek konuma gelen siyasi yetersizliği aşmayı, kendisini yeniden üretmeyi göze alınamıyor. Konumunun, yaptıklarının, yapamadıklarının farkında olan CHP merkez yönetimi, yapısal demokratik dönüşüm kararı alamadığı, demokratik dönüştürücü siyasete odaklanamadığı için kendi konumunu ve belirleyiciliğini taşıyamaz hale sürükleniyor.

 

PARTİ İÇİ MUHALEFETİN BASKISI 

CHP Merkez yönetimi, sürdürdüğü siyasetle, parti içi muhalefetin liderinin sürdürmeyi tasarladığı siyasetin benzer olduğunu biliyor. Muhalefetin liderinin şimdiye kadar üstlendiği sorumlulukları demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edebilme çabasıyla sürdüremediğinin yakın tanığı. Yapılacak siyaset buysa,  ben daha iyisini yaparım özgüveni ile halkın kendisi gibi olma özellikleriyle partiyi ele geçirmek üzere olduğunun farkında. CHP’ nin benzer anlayışla, aynı şeyleri, başka kadrolarla tekrarlamasının alternatiflik sağlamayacağını yakından bileni durumunda. Halkın beklentilerinin normalleşme olduğunu, siyasetin demokratik kurumsal sürdürülebilirlik sağlayarak alternatiflik sağlayabileceğini defalarca girip, başarısız olduğu seçimlerde anladı. Sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını isteyenlerin ve bekleyenlerin temsil edilebilmesiyle, sorumluluk yüklenmesiyle, demokratik kurumsal sürdürülebilir çalışmalara oluşan iktidar ihtiyacının karşılanabileceğini  kabullenir duruma geldi. CHP’ nin içerisine sürüklendiği konumdan çıkamamasının da, kendisini aynı siyasi yaklaşımlarla fakat farklı kadrolarla tekrar etmesinin de sorumluluğunun yine kendilerinde olacağının bilincinde.

Bütün bunlara rağmen yapısal demokratik dönüşüm kararı alamıyor.  Demokratik dönüştürücü siyasetin temsiline yoğunlaşamıyor. İçerisine sürüklendiği sıkışmışlığın, halka karşı, üyelere karşı, seçmene karşı direnmek olduğunu hissetse bile kendisini tekrara devam etmekten alıkoyamıyor.

Bu yazı toplam 1485 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum