• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli 13 °C

CHP ne yapmaya çalışıyor?

Cem ŞAKOĞLU
Bu yazıyı yazmayı hiç istemezdim aslına bakarsanız. Bunu CHP’yi desteklediğim için falan değil ama kişisel ve saçma sapan bakış açılarının Türkiye’nin en köklü partilerinden birisine verdiği zarara gerçek anlamda çok üzüldüğüm için yazıyorum. Yazıyorum ki bunu bir daha yapmasınlar. Yapanlara engel olsunlar ya da ‘Yok kardeşim bizim fikrimiz böyle’ diyorlarsa bunu açık bir dille halkın önüne koysunlar. Çünkü bu belki birkaç kişinin savunduğu fikir ile halkın partisi olmaktan çok uzak duruyorlar. Hem de bunu tam da seçim zamanının arifesinde yapıyorlar. Biraz sonra anlatacağım olay için ‘Bir kişinin hatasını bütün partiye mal etmeniz yanlış’ fikrini güdenler olursa şayet, organizasyonların başına koydukları insanlarını iyi seçecekler. 
Şimdi anlatacağım kişi tarifini bir kesimi belirtmek adına yapmıyorum. Anlatacağım adam benim öz ve öz yeğenim. Çocukluğundan, bebekliğinden bu yana bildiğim, tarzını tanıdığım, şeklini bildiğim bir genç insan. Dünya görüşüyle, hayata bakış açısıyla, duruşuyla son derece modern bir adam. Siyasi görüşünü de iyi bilirim ama bu kısmı kendisinden başka kimseyi ilgilendirmeyeceği için burada kullanmayacağım. Bizim sülalede dövme yaptıran ilk adamdır. Hatta tek dövme ile kalmayıp, her iki kolunu da dirseklerine kadar dövmelerle süsleyen bir adamdır benim yeğenim. Saçlarıyla, kılık kıyafetiyle hep farklı bir adam olmuştur. Şimdilerde son zamanların trendi olan şu bol sakal modasına da uymuş durumda. Bunları neden anlattığımı biraz sonra anlayacaksınız.
Geçtiğimiz hafta Salı günü İzmit’e mekânı Cennet olsun Rahmetli ‘Buriç’ Ağabeyin cenazesine katılmak için gelmiştim. Geldiğimde de sosyal medya üzerinden yer bildirimi yapmıştım ‘İzmit’teyim’ diye. Bizim yeğenlerle sağlam sıkı bir bağlılığımız vardır birbirimize. İstanbul’a gittiğimizden bu yana görüşme aralıklarımız eskisinden daha az oldu haliyle. Tabi hal böyle olunca yeğenim telefonunda İzmit’te olduğumu gördüğünde telefonla aradı beni. ‘Cem abi nerelerdesin. İzmit’e gelmişsin. Ben 16.00 / 24.00 vardiyasına gideceğim. Öğlen yemeğini beraber yiyelim mi?’ dedi. Cenazeye gideceğimi ve çıkışta buluşup birlikte yemek yiyebileceğimizi söyledim. Buluştuk. Sevgili Cihat Filiz’in orada ‘İnegöl Köfte’ de buluştuk. Ben onlardan birkaç dakika geç geldim. Geldiğimde yeğenimin yüzü tabir caizse ‘Çarşamba Pazarı’ gibiydi. Şaşırdım. Sevgili Tarkan Elbir ile gelmişler yemeğe. ‘Hayırdır, bir şey mi oldu?’ diye sorduğumda burnundan ateş çıkartıyordu neredeyse. Tarkan’ı göstererek ‘Bu olmasaydı biraz önce kadının birisini tepeleyecektim neredeyse’ dedi. Hiç yeğenimin tarzı olan bir davranış değildir. Eyvallah bildim bileli haksızlıkların hep karşısında durmuş bir adamdır ama bu denli bir tepkiyi beklemiyordum açık konuşmak gerekirse. ‘Hayırdır Oğlum’ diye yineledim.
‘Cem abi, CHP’nin önünden geçiyorduk. Kapının önünde broşür dağıtıyorlardı. Bir bayan geçen insanlara uzatıyordu broşürleri. Elindeki broşürleri bize doğru da uzattı ve ‘Dindar gençlik sizde alın’ dedi. Nasıl nevrim döndü anlatamam sana. Tam döndüm iki laf söylemek için ki, Tarkan tuttu kolumdan ve ‘Yürü gidelim. Bırak uğraşmaya değmez’ dedi. Buraya kadar söylene söylene geldik ve hala içimde gidip o hatuna ağzıma geleni söylemek var içimde.’ 
Şimdi fotoğrafın çirkinliğini görüyor musunuz? Bir tane kendini bilmezin yaptığı işin gelebileceği noktaları görüyor musunuz? Durum o kadar vahim ki aslında. Ya da belki de şöyle demek lazım, bu iş o kadar normal ki, anlattığımız hava civa kalır. Çünkü yaşadığımız ülkenin insanının yapısı kraldan çok kralcı olmaya o kadar müsait ki. Herkesin birbirine verdiği gaz ile CHP’nin yapısını bir anda sanki dinin karşısındaki bir partiymiş hüviyetine bürünüverdi. Çünkü bu söylemler o kadar çok yayıldı, o kadar yanlış şekillerde kullanıldı ki.
Şimdi soruyorum hepinize. Elinizi vicdanınıza koyun ve öyle cevap verin. Bu ülke inanılmaz yanlışları yaşadı ve elbette ki hala farklı şekillerde yaşamaya da devam ediyor. Zamanında başı kapalı, inançlı, Müslüman kimliğinin gereklerini kendince uygulamaya çalışanlara uygulanan yasak yaptırımların yüzünden ortaya çıkmadı mı bu gün ki iktidar? Ve hala sırf o günlerin intikamı gibi yaşamıyor mu bu gün? Solun kendi içerisindeki bilinçli insanlar da söylüyorlar bunu. Şimdi ortada dini siyasete alet ederek politika yaptığını ve insanların dini duygularını sömürdüğünü iddia ettiğiniz bir parti varken, senin sokağa saldığın elemanın ağzından çıkan iki cümle, hem de o partiyle hiç ama hiç alakası olmayan birisine yargısız bir fikir infazı yapmadı mı? Hani karşıydınız yargısız infazlara? Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu arkadaşlar? 
Bu iş şayet ilk defa kulağıma gelmiş, ilk kez duyduğum bir şey olsaydı inanın yine yazmazdım. Ama yaşanmış o kadar çok örnek var ki bunun benzeri. Neden oluyor bu sizce peki? Çünkü birçok yerde aranızda da olsa bunun böyle olduğunu konuşan insan sayısı hayli fazla. Din olayını, Müslüman bir toplumu, kötü bir senaryo gibi göstermeye çalışıyorlar. Yahu size ne oluyor? Sen git bu diretilmeye çalışılan, dinle alakası olmayan işleri halka yutturmaya çalışanlarla uğraş. Sen siyasetini TBMM çatısı altında yap. Bana niye bulaşıyorsun, içindeki kini bana niye taşıyorsun ki? 
Sonra ne demek ‘Dindar Gençlik’ sen kimsin ki insanları dinleri ile yargılayabiliyorsun? Kendince küçümsemeye çalışarak ukalalık ediyorsun? Sana mı düştü benim dinimi karıştırmak? Sana mı düştü benim inancımı sorgulamak? Seni bu partinin başına şekil şemal işlerinden sorumlu ukala başı olarak mı koydular? Bu ahmaklık, bu sefillik, bu rezillik sadece ve sadece senin cahilliğinden kaynaklanıyor. Ne yapıyorsun biliyor musun? Türkiye’nin en köklü partisinin içerisinde gerçekten emek harcayarak, memleketi için bir şeyler yapmaya çalışan insanların emeklerini çalıyorsun. Hırsızlık yapıyorsun. Arsızlık hatta ahlaksızlık yapıyorsun. Beni dinimle ancak Allah sorgular, Allah yargılar. Bana bu dini sen vermedin ki hesabını sormaya kalkıyor, densizlik ediyorsun. 
İnanın yazacağım, daha doğrusu konu ile ilgili yazmayı istediğim o kadar çok şey var ki. Ancak CHP’nin içerisinde o kadar iyi arkadaşlarım var ki. Ve onların memleketin iyiliği adına harcadıkları emeklerini o kadar iyi biliyorum ki, onların hatırına ve şimdilik seçim öncesi diye susuyorum. Ancak ben öyle ya da böyle bulacağım bu işi yapan hanımefendiyi ve yüz yüze konuşmak istiyorum konuyu kendisiyle. Allah’a sonsuz inancı olan bir kul olarak kendisiyle şu ‘Dindar Gençlik’ işini konuşmak istiyorum iki medeni insan gibi. Partililerin onu bulması son derece kolay. 19 Mayıs Salı günü CHP parti binası önünde broşür dağıtan bayanı bulabilirler sanıyorum. Şayet bulup beni de ararsanız, keyifle ve seve seve isterseniz parti binasına gelerek bu işi yüz yüze konuşmak isterim. Yok şayet bulsanız bile bu işte beni muhatap kabul etmezseniz, o zaman size tavsiyem, kapının önü bile olsa görevlendirdiğiniz insanlar partinizi temsil edebilecek kültürde insanlar olsun. Partinizi teslim edecek değil. Benden bu kadar….

BU GÜN KERTİL TEKKE BULUŞMASI VAR. UNUTMAYIN!
Her ne kadar karşımızdaki fotoğrafın geneli kötü gibi görünse de, yine de bu kentin duyarlı insanları bu kentin kültürünü, bu kentin görgüsünü, hoşgörüsünü, anlayışını yaşatmaya çalışıyorlar. Sevgili Hüseyin EROL ağabeyimde bu insanlardan bir tanesi. Daha önce de birkaç kez yazdığım için ve bu söyleyeceklerime gerçekten hiç ama hiç ihtiyaç duymadığından dolayı onu övme, yaptıklarını ön plana çıkartma gibi girişimlerde bulunmayacağım. Çünkü fotoğraf zaten ortada. Kent siyasetinin bana sorarsanız en büyük kayıplarından bir tanesidir Sevgili Hüseyin EROL ağabey. Neyse..
Yıllardan bu yana sosyal medya üzerinden yürüttüğü ‘BİZ İZMİT’İZ’ gurubu inanılmaz bir noktaya geldi. Doğma büyüme bu kentin insanları da, kendisini bu kentli hisseden insanlarda, dostlarıyla bu kentte huzur içerisinde yaşayan insanlarda ‘BİZ İZMİT’İZ’ platformunun çatısı altında eski ve yeni İzmit’i konuşuyorlar. Geçmişi anarak, günümüze ışık tutmaya çaba gösteriyorlar. Sevdiğim için çok yazmışımdır Nietzsche’nin o meşhur sözünü ‘Çözümün bir parçası değilseniz, sorunun bir parçasısınız’ diye. BİZ İZMİT’İZ platformu elinden geldiğince bir şeyleri en azından yaşatabilmenin gayreti içerisinde.
İşte bu gayretle, kentin en eski mahallelerinden birisi olan Kertil Tekke Meydanında eski İzmit’liler bu gün buluşuyorlar. ‘BİZ İZMİT’İZ’ platformu üyeleri de bu nostaljik buluşmada birlikte geçirecekleri bu keyifli günü iple çekiyorlardı. Geçtiğimiz yıl 18 MAYIS 2014 Pazar tarihinde yapılacaktı bu organizasyon. Ancak ‘SOMA’ da yaşanan facia sonrasında iptal edilmişti. Şimdi 24 MAYIS Pazar günü, yani bu gün yine Kertil Tekke Meydanında toplanıyorlar. Katılmak isteyen, kendisini bu kentli hisseden herkesi bekliyorlar. 
Kertil Tekke Meydanında yapılacak organizasyon da yine buram buram İzmit kokuyor. Meydan da buluşmaya katılanlar pişmaniye çekecekler hep birlikte. Eski İzmit Fotoğraflarının en nostajiklerinden birisi olarak akıllarımızda yer alan çocuk parkının karşısındaki Nihat Özman’a ait Park Simit Fırını Sevgili Nevzat Özman ağabey tarafından Alemdar Caddesinde, Özman Eczanesinin yanındaki küçücük bir dükkanda yaşatılmaya çalışılıyor. İşte o dükkandan tadı damağınızda kalan lezzetler, yağlı halkalar, yağlı galetalar ve İzmit Simidi kaşar peyniri eşliğinde o gün katılanlara dağıtılacaklar arasında. Birçok etkinliğin yanında İzmit’in eski fotoğraflarının yer aldığı bir sergide olacak etkinlik esnasında. Müzik derseniz alası var. Tabi ki fasıl var ve tabi ki günün kapanışını kentimizi temsilen Sevgili Bülent Tamer ağabeyim ve gurup arkadaşları yapacaklar. 
Sevgili Dostlar katılmak isteyenler için organizasyon 16.00  / 20.00 saatleri arasında yapılacak. Ülke ve şehir dışından birçok İzmitlinin katılacak bu organizasyona. Amerika’dan sırf bu iş için gelenler var. Ve inanın yarım asırdan bu yana birbirini göremeyen bir çok insan bu gün bu fırsatı yakalayacak. Kaçırırsanız çok üzüleceğinizi bildiğim için ben hatırlatma vazifemi bir kentli olarak yapıyorum. Sonrasında hiç kimse benim haberim olmadı, bizi çağırmadılar falan demesin. Ve artık lütfen hiç kimse de davet beklemesin. Bu işler birbirine kapris yaparak değil, birbirine sarılarak, birbirinin eksiğini kapatarak, açığını örterek yürüyor ve büyüyor. Onun için bu Pazar haydi herkes Kertil Tekke Meydanına. Birbirine sarılmaya…

ESKİ TİCARET, ESKİ ESNAFLIK VE BU GÜN…
Modern çağa ayak uydurmak epey bir zor. Hele ki eskileri yaşamış birisiyseniz gerçekten zor. Teknoloji inanılmaz bir hızla gelişiyor. İnsanların yaptığı birçok şeyi artık makinalar rahatlıkla yapabiliyorlar. Makineleşiyoruz bile diyebiliriz aslında. Her şeyin robotunu yaptılar. Kaynağı robotlar yapıyor, arabaları robotlar monte ediyor, tornaları bilgisayarlar çalıştırıyor vs. vs. 
Oysa eskiden ustalar vardı. Branş ustaları. Kaynakçılar, oto boyacıları, karoserciler, tornacılar, tesviyeciler, depocular, elektrikçiler gibi işlerinin ehli isimler vardı. Herkes tanır bilirdi onları. Ciddi işi olanlar mutlaka onlara gider ama işlerinin hallolacağını da bilirlerdi. Demir ustaları vardı ve ‘İstesin demirden adam yapar’ diye tabirler kullanırlardı o insanlar için. 
Allah’a çok şükürler olsun ki ben bu isimlerin son demlerine yetiştim ve tanıdım birçoğunu. Yani en azından o usta kültürünün son dönemindeki isimlerin birçoğunu tanıma fırsatı buldum. Mekân bizim mekân. O zamanlar çok şikâyet ettiğimiz ama şimdi gürültüsünü bile acayip özlediğim eski sanayi çarşısı. Bilmeyenler için şimdiki adliye binasının olduğu yerden Eren Camiine kadar olan alan. Arka tarafı da Perşembe pazarı alanına kadar uzar. Daha ilerisi bataklık. Taşlama makinalarının, tankerci, depocu ve karosercilerden yükselen balyoz ve çekiç seslerinin, kaportacıların tak taklarının, kaynak penslerinin ucunda takılı elektrotların çıkarttığı acayip ses ve müthiş ışıkların büyülü dünyası. Bildiğiniz tabaka halinde dükkana giren bir sacın akıl almaz bir şekle bürünüp yeni bir hayata başlaması. Tuhaf bir hayranlık. Ancak çocuklukta yaşanan o yoğun sanayi macerası o dönemler sanki soğutuyor sizi. ‘Benim burada ne işim var’ gibi bir moda sokuyorsunuz kendinizi ama hal öyle değil. Bakın bu gün burnumda tütüyor o çamur deryası sanayi çarşısı. 
Tabi işin aslına bakarsanız, burnumda tüten o çamur deryası mıdır, yoksa o dönemdeki esnafın birbirlerine yaklaşımları ve yardımlaşmaları, dostlukları mıdır tartışılır. O döneme tabi ki dönmek isterim ama çamuru da ister misin diye sorsalar, mecbursam çok da şikayet etmeden kabul edebilirim. 
Mesela birden bire ilk aklıma gelen Allah Rahmet Eylesin Arslan amca oldu. Arslan Gönülalan. Demir işlerinin piri. Ustası demek bile hafif kalır. En sıkı çırağı oğlu Ömer ağabey. Halıdere’deki yazlık evin balkonuna ferforjeden bir salıncak yapmışlardı. Evin balkonuna getirdiklerinde abartarak söylüyorum ama üç gün gözümüzü alamadan salıncağı seyretmiştik sadece. Sonralarda kulakları çınlasın Anacığım çok şikayet etmişti, ‘Bunun bu kadar kıvrımını niye yapmışlar, tozunu almak için iki saat gerekiyor’ diye. Bildiğiniz sanat harikasıydı ki, onlar için çok basit işlerdi bunlar. Beni çok sever, çok zayıf bulurdu Arslan amca. Öyleydim de hakikaten. ‘İsa bunun cebine taş koymadan sokağa salmayın bunu. Uçar gider bu’ diye gülerek bana takılır, sürekli ‘Buna dalak yedirin. Kanlı kanlı dalak yedirin ki kan yapsın. Kilo alsın’ diye de öğüt verirdi. Şimdi insanlar birbirine bilmem ne diyetinin tarifini veriyorlar. 
Nasıl unutur sanayi çarşısını bilenler, Tornacı Emin amcayı. Emin Barış’ı. Büyük fabrikalar büyük parça işlerinin çoğunu Emin amcanın tornacı dükkanında yaptırırlardı. Çaycı Zafer ağabeyin dükkanına yakındı dükkanı. Onun için ne zaman çay söylemeye gitsem, kulakları çınlasın, sağlıkla yaşasın Emin amcanın tornayla cebelleşmesini izlerdim saklı saklı. Bir de en çok o torna talaşları çekerdi ilgimi. Elmas uçlar demiri yontarken çıkan talaşların parlaklığı ve aldıkları helezonvari halleri beni benden alırdı. Ne tuhaf zevkler. 
Sarı Kaynakçı Koreli Mehmet Amca. Hey gidi hey. Kaynakçılık ayrı iş, bir de özellikle sarı kaynakçılık öyle her babayiğidin becerebileceği türden bir iş değildi. İnce işti anlayacağınız. Yanlış hatırlamıyorsam normal kaynak gibi elektrikli kaynak motorlarıyla değil, oksijen tüpü ve asetilen tüpünün karışımından yapılan bir kaynak çeşidiydi. Ustasıydı Mehmet Amca. Namı diğer Koreli Mehmet. Allah Mekanını Cennet eylesin.
Dedim ya şimdi her şey robotlara döndü diye, bir başka tabirle tüfeng icad oldu mertlik bozuldu durumu hasıl oldu anlayacağınız. Mekanı Cennet Olsun karoserci Hasan amca. Hasan ERBAYRI. Dar uzun dükkânı sanki dün gibi gözümün önünde. Bizim dükkândan karşıya geçtiğinizde sanayinin orta tarafında, yanlış hatırlamıyorsam Rahmetli Tornacı Şükrü Baydar amcanın birkaç dükkân yanındaydı dükkanı. En çok gürültünün geldiği dükkânlardan birisiydi. Öyle de olmalıydı çünkü içeride bildiğiniz otobüs karoseri üretirlerdi. Yani otobüsün bedenini üretirlerdi. Türkiye’nin dört bir yanından geldikleri gibi yanlış hatırlamıyorsam en çok da Bursa’dan müşterisi olurdu Rahmetli Hasan amcanın. Bunlar hep Rahmetli Babamın dostları, ağabeyleri. 
Bizim dükkânın tam karşısında Depocu Hasan Usta ve oğlu Depocu Abdullah ağabey baba oğul çalışırlardı. Delik depoları onarır, kaynatır kimi zaman da yenilerini yaparlardı. Beni en çok endişelendiren ve meraklandıran yerlerden birisi de işte tam bu dükkândı. Çünkü ben o dükkânda iki kez deponun patlamasına şahit oldum. Şahit oldum derken oradayken olan bir olay değil tabi. Bizim dükkân ile depocu Abdullah ağabeylerin dükkânı arasında sadece bir araba yolu mesafe vardı. Yani çıplak gözle dükkânın içindeki her bir ayrıntıyı görebilirdim. Gerçi işlerin çoğunun kapının önünde yaparlardı. İlk gördüğümde korkudan altıma kaçırabilirdim. Depoya stim yapmadan kaynak yapmışlar. Hani şimdi reklamlarda çıkıyor ya, aynen öyle işte. Ben bizim dükkânın önünde oturuyordum. Kulakları sağır edercesine bir patlamanın ardından havalarda uçan ve neredeyse arşa yükselen bir depo kapağı görüyordum. Döne döne yükseliyordu. Depocu Abdullah Ağabeyin yerde yatan Babasının başında bir iki kişi yüzüne bildiğiniz su döküyorlardı. Allah’ın suyu. Tedaviye bak. Kendine gelip bir sandalyeye oturtulmasının ardından bir arabaya yüklenerek hastaneye kontrole götürülmüştü sanırım. 
Ne maceralar, ne maceralar. Bir keresinde de bir tanker patlaması yaşanmıştı. O da öyle büyük bir gürültüyle patlamıştı ki anlatamam size. Allahtan hayatını kaybeden hiçbir çalışan olmamıştı. Tankerci deyince aklıma ilk gelen sanıyorum sanayide bu işi ilk yapandır Tankerci Hakkı Yücel geldi. Hakkı Yücel, Necati Kalkan, Selahattin Ceylan. Üç ortak ve Yücel Tanker. Bir sonraki tık Ayhan İşgör. İşgör Tanker. Her birisinin çalışanlarına kadar aklımda. Nasıl biriktirdiysem o kadar insanı. Ama inanın çoğu aklımda. Üstlerindeki tulumlarına varıncaya kadar hatırlıyor olmam da şaşırtıcı. 
Kimi yazmasanız eksik kalır. O zamanların Renault Servisi Selim-İsmail Süer ağabeyleri, Kaportacı Feyza ağabeyi, Civatacı Osman amcayı, oğulları Turan ve Orhan ağabeyleri, çocukluğumun kocaman adamı Rahmetli Cemal Yılmaz amcayı, oğulları Rahmetli Tuğrul ve Turgut ağabeyleri, Rahmetli Demir Doğramacı Zekeriya Yılmaz amcayı, Elektrikçi Tayyar amcayı, Elektrikçi Zeki ağabeyi, Lastikçi Ferit amcayı, Çelik konstrüksiyoncu Rahmetli Erdoğan Göksel amcayı, Uydurukçu Ahmet ustayı, kauçukçu Nejdet Akbaş amcayı, oğulları İbrahim Ağabeyi, Nedim’i, Keresteci Rahmetli Hidayet Barış amcayı, Rahmetli Tornacı Oğuz Genççağlar ağabeyi, Ülker Makine Hamdi Ülker amca ve oğulları Nejat, Nevzat ve Sedat Ülker ağabeyleri ve isimlerini buraya asla sığdıramayacağım o gizli kahramanları nasıl unutursunuz. Onlar dokundukları şeylere hayat veren ustalardı. Onlar elleriyle, uğraşlarıyla kendi sektörlerinin sanatçılarıydı. Unutulmazlarıydı bildiğiniz. Benim çocukluğumun kahramanlarıydılar. 
Oysa bu gün hayat farklı akıyor. Ne insanlar ticarete o zaman ki gibi bakıyorlar, ne esnaflar insanlara o dönemdeki gibi davranıyorlar. Hani ben hep derim ya sevmek dokunmaktır diye. Dokundukları şeylerin çoğu metal bile olsa ona elleriyle dokunarak şekil verdikleri için o bile daha bir sevgi yayıyordu ortalığa. Şimdilerde bırakın makineleri, insanlar bile robot gibi yaşıyor. Onun için de sevgi unutuldu, saygı unutuldu, insanlık unutuldu gibi geliyor. Hepinize İyi Pazarlar Diliyorum…

70 SENELİK ŞİRK..
Hz. İbrahim (A.S.)’ın dininden olmayan birisi kendisine misafir geldiğinde Hz. İbrahim (A.S.) ona şöyle demiş:
“Allah’ı birle ki sana ikramda bulunayım, seni konuk edeyim.”
Adam:
“Bir lokma yemek uğruna mı dinimi ve atalarımın dinini terk edeceğim?” diyerek ayrılıp gitmiş. Allah (C.C.) İbrahim (A.S.)’a şöyle vahyetmiş:
“İbrahim! Adam doğru söyledi! Adam bana 70 senedir şirk koşuyor iken ben onu rızıklandırdım. Sen bir lokma uğruna dinini ve atalarının dinini terk etmesini istiyorsun.”
 
İbrahim (A.S.) hemen adama yetişerek özür dilemiş, kendisine yemek yedirmek üzere geri dönmesini rica etmiş Müşrik:
“Sana ne oldu? ” diye sorunca, İbrahim (A.S.) şöyle cevap vermiş:
“Rabbim beni senden dolayı azarladı ve bana şöyle dedi: “Ben beni inkâr etmesine rağmen yetmiş yıldır kendisini rızıklandırıyorum, sen bir lokma yemek uğruna dinini ve atalarının dinini terk etmesini istiyorsun.”
Bunun üzerine müşrik şöyle demiş:
“Benim gibi bir adam için mi bütün bunlar oldu? Öyle birine ibadet etmek gerekir.”
Sonra Müslüman olup İbrahim (A.S.) ile birlikte geri dönmüş. İbrahim (A.S.)’ın cömertliği yanına gelen Allah’ın bütün yaratıklarına yayılmıştı. Bu konuda kendisine soru soranlara:
“Ben cömertliği Rabbimden öğrendim. Gördüm ki, Rabbim düşmanlarını bile zayi etmiyor, ben de onları zayi etmedim.” demiştir. Bunun üzerine Allah (C.C.), İbrahim (A.S)’a:
“Sen benim gerçek dostumsun” diye vahyetmiştir
GÜNÜN ÖZÜ…
Edepli edebinden susar, edepsiz ben susturdum zanneder. (Mevlana Celaleddin-i Rumi)
Bu yazı toplam 190 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Sanayici’nin kafası hiç değişmedi
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37