1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP örgütleri bir şeyler yapmalı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP örgütleri bir şeyler yapmalı

A+A-
Demokratik ülkelerde büyük ve önemli seçimleri kazanmak, kazanılamasa bile seçimden başarıyla, başı dik çıkabilmek pek çok faktörün bir araya gelmesiyle mümkündür. Elbette ülke genelinde esen rüzgarlar, partilerin halka vereceği mesajlar ve vaatler, siyasi parti genel başkanlarının karizmaları ve söylemleri önemlidir. Ebette partilerin gösterdiği adaylar, seçimlerin yaklaştığı günlerde düzenlenen meydan mitingleri, TV ve gazete reklamları önemlidir.. Ancak büyük seçimlerde en önemli faktör örgütlerin-ya da teşkilat diyebilirsiniz- aktif olmasıdır. Örgütlerin önce partili üyeler, sonra bütün kent veya ilçe kamuoyları ile kenetlenmesi, doğru ve sürekli çalışması, üstelik bütün bunlara seçimden aylar önce başlaması seçim başarı ya da başarısızlığında son derece önemlidir. 
AKP Kocaeli teşkilatları, yine oyunu kurallarına göre oynuyor. Teşkilat sürekli bir hareketlilik halinde. AKP’lilerde heyecan var. Partililer, en azından ucundan kıyısından da olsa işin içinde bulunduklarını düşünüyorlar. Geçen pazar günü, yaklaşık 2 bin partili temayül yoklamasında oy kullandı. Belki bu yoklamada verilen oyların hiç kıymet-i harbiyesi yok. Ama partililer heyecan yaşadı. Önemsendiklerini düşündü. Olayın, yani çok önemli bir seçimle ilgili mücadelenin içinde yer aldıklarına inandılar. 
……….
Bir de ilimizde CHP’nin durumuna bakalım. Bütün örgüt yöneticileri bir ay öncesine kadar her fırsatta hem kent kamuoyuna, hem partililere “Resmi ön seçim” olacağını söylediler. Ankara’ya gidip dönen her CHP’li, “Genel Başkan’la görüştüm. İlimizde milletvekili adayları ön seçimle belirlenecek” diye açıklama yaptılar.
Ama parti genel merkezi, Kocaeli’yi adayların merkez yoklaması ile belirleneceği 30 ilin içine koydu. Bu karar, CHP’de çok büyük bir hayal kırıklığı ve öfke yaratmanın dışında, partideki bütün heyecanı bitirdi. CHP’nin içine yeniden fitneyi, fesatı, dedikoduyu soktu. CHP örgütlerinin üzerine de tabir yerindeyse ölü toprağı örtüldü. 
CHP’de aday adaylığı başvuruları bile yerelde yapılmadı. Hatta, bugün gidin CHP örgütlerine, partinin aday adayları listesi ile ilgili resmi bir tablo bile bulunmuyor. Bu durum çok acı bir durumdur. En azından, aday adaylığı başvuruları yerel örgütlere yapılabilir, aday adayları il merkezi önünde taraftarlarını toplayıp, iki zurna, bir davulla hareketlilik getirebilirdi. Bu bile, CHP’lilere biraz olsun heyecan getirir, her aday adayı bir diğerinden daha fazla insanı toplamak, daha fazla gürültüyle başvuru yapmak için yarışınca partinin ruhu harekete geçerdi. 
Bunlar bile yapılmadı. Yaptırılmadı. Bir büyük seçime sadece 3 ay kalmışken, bir siyasi partinin, üstelik bu seçimde iddialı olan bir siyasi partinin örgütleri böylesine sessiz, çaresiz, yetkisiz kalmışsa, o siyasi partinin üyeleri ve tabanı giderek daha büyük bir karamsarlığın içine sürükleniyorsa, seçimde o partiden hiçbir şey bekleyemezsiniz. Hatta seçim günü o parti sandık başlarında sonucu alana kadar bekleyecek görevli bile bulamaz. 
………
Yazıktır, günahtır, ayıptır.. İl Başkanı Cihat Altunyuva, adeta o koltukta süs diye oturuyor. AKP il binası her gün dolup taşarken, MHP; HDP, hatta DSP’de bile belli oranlarda hareketlilik varken, CHP il binasında haftada iki gün abuk sabuk basın toplantıları düzenleniyor,  CHP il başkanı, haftada bir veya iki kez kendisini ziyarete gelen sivil toplum örgütü heyetlerini karşılayıp, çay ikram ediyor. 
7 Haziran seçimleri için CHP’nin ilimizde 35 aday adayı var. Evet, bir kısmı, virgülden sonraki sıfır etkisindedir. Ama bu aday adayları içinde çok kaliteli, çok nitelikli, milletvekili adayı olmayı hak eden önemli isimler de var. Onların da elleri kolları bağlı. Örgüt, önlerine bir program koymuyor. Aday adayları ne yapacaklarını bilmiyorlar. O dernek senin, şu gazete benim çaresiz biçimde ziyaretler yaparak, 7 Haziran’da aday listesinin açıklanmasını bekliyorlar. 
CHP şimdiden seçimi kaybediyor. Herkesin gözü önünde eriyor.  2011 genel seçimlerinde 11’in 3’ünü alan CHP’de bugün aynı rakama ulaşılmanın zorlukları konuşuluyor. 
………
Örgüt harekete geçmelidir. Gerekirse, genel merkeze rağmen harekete geçmelidir. Aday adaylarının partililere ve kent kamuoyuna tanıtımı için büyük bir salonda büyük bir toplantı, çok fazla vakit kaybedilmeden yapılmalıdır. 7 Nisan’a kadar partinin aday adayları belli bir program çerçevesinde ilçelerde parti üyelerinin önüne çıkartılmalı, tanıştırılmalıdır. 
Hatta Kocaeli örgütü, genel merkeze rağmen, genel merkez izin vermese bile kendi içinde tamamen gayrı resmi bir eğilim yoklaması yapabilir. 7 Nisan’da aday listesi açıklandığında CHP içinde çok büyük gürültüler kopacak. Elde hiçbir veri olmadığı için, listeye giremeyenler ve listede 5 nci sıranın altında kalanlar bas bas bağıracak. Görürsünüz istifalar olacak. CHP bu kentte tamamen dağılacak. Belki, 7 Haziran 2015 seçimlerinde CHP bu kentte daha şimdiden 2019’daki seçimleri de kaybetmiş olacak. 
Elde bir veri olmalıdır. Ama bütün üyelerin katılımıyla, ama AKP’nin yaptığı gibi örgüt yöneticilerinin, meclis üyelerinin, partili muhtarların katılımıyla bir eğilim yoklaması yapılmalı, parti çevrelerinde aday adaylarının hangisinin daha çok, hangisinin daha az sevildiğini ölçen bir veri ortaya konulmalıdır. 
Yerel seçimler öncesi İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, hem Başkan aday adaylarını, hem belediye meclisi üyesi aday adaylarını bir araya getiren, partililere tanıtan toplantılar yapmıştı. Şimdi, 34 tane milletvekili aday adayını bir araya getirmek, partiyi hareketlendirecek toplantılar yapmak bu kadar zor bir şey midir?.. 
CHP, şimdiden 7 Haziran’ı da kaybediyor. Üzerindeki ölü toprağının altına sığınmayı kurtuluş sayan CHP örgütleri, 7 Haziran’ı da şimdiden altın tepsi içinde AKP’ye sunuyor. Seçim bitince suçlu arayamaya başlayacak, yine birbirlerini kıracaklar. 
Seçim için şimdiden bir şeyler yapılmazsa, sonra yapmacık toplantılar, iş olsun torba dolsun çalışmaları hiçbir fayda getirmeyecektir.
Bu yazı toplam 536 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.