1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP örgütü, güvenilir bir eğilim yoklaması yapabilir mi?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP örgütü, güvenilir bir eğilim yoklaması yapabilir mi?

A+A-
İster istemez siyasetin içine gömülüp kaldık.. 7 Haziran seçimlerine gidilirken, yerel siyasetin gündeminde iki temel konu var: 
1)- İktidar partisi AKP’de bunca aday adayı içinden nasıl bir tercih yapılacak da, 11 kişilik aday listesi sıralanıp, belirlenecek?.. İktidar partisinin milletvekili aday listesinin belirleniş yöntemi konusunda en küçük bir tartışma, tereddüt, belirsizlik yok. 
2002’den buyana olduğu gibi, “Temayül, anket” diyecekler. Sonuçları kimseler bilmeyecek. Sonunda Ankara’da parti genel merkezinde liste hazırlanıp, 7 Nisan’da seçim kuruluna verilirken insanlar öğrenecek.  Bu bir yöntem.. Bugüne kadar uygulandı ve sonuçlara baktığımızda başarılı olduğu da görüldü. Partililer, aday adayı olup umutla koşturanlar razıysa, bize söyleyecek söz düşmez. 
2)- CHP, hangi yöntemle ilimizdeki adaylarını belirleyecek?.. Bakın, AKP’de ön plana çıkan, aday listesinin nasıl sıralanacağı. Yöntem konusunda bir tartışma yok. CHP’de ise, şimdilik birinci sırada kim, 3 ncü sırada kim olur  sorusuna yanıt aranmıyor..  Partinin ilimizde adaylarını hangi yöntemle belirleyeceği tartışılıyor. 
………
CHP kamuoyunun çok büyük bölümü, aday adayları, örgüt yöneticileri,  parti delegeleri, üyeleri ve CHP’ye oy veren insanların  tamamına yakın kısmı, partinin adayının hakim nezaretinde resmi ön seçimle  belirlenmesini istiyor..Bu yöndeki yüksek eğilim ve talebin etkisiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da Kocaeli için resmi ön seçim kararı alacağına inananlardan biriydim. Ama Ankara’dan gelen bilgiler, rüzgarın tersten esmeye başladığını gösteriyor. 
Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı 7 Haziran takvimine göre, resmi ön seçim tarihi 
29 Mart..  Bu tarih, geçenlerde de yazdım “Resmi ön seçimi beklersek çok geç kalırız” mazeretini ortaya koyanları açığa düşürdü. Çünkü, CHP 29 Mart’ta resmi ön seçim yaparsa, bu seçimden çıkacak sonuç, kesinleşmiş aday listesi olacak ve CHP’nin aday listesi 30 Mart’ta kesinleşmiş olacak. Ama diğer partilerin aday listeleri ancak 7 Nisan’da belli olacak. Yani tarih sakıncası yok. 
Ancak, resmi ön seçim konusunda kaygılar farklı. Yıllardır, CHP’nin ilimizdeki örgüt yöneticileri, her fırsatta Genel Başkan’a “Efendim, biz kesinlikle hakim nezaretinde ön seçim istiyoruz” demişler. Ama bu talebi Genel Başkanı ifade eden örgüt yöneticileri, arkasından “Ancak üye yapımıza da güvenmiyoruz” diye eklemişler. 
CHP’nin ilimizdeki “Üye yapımıza güvenmiyoruz” söyleminin açılımı, tercümesi şudur:
“- Bu kentte, bu partinin üyelerinin çok büyük bölümü Sefa Sirmen ile Hikmet Erenkaya’ya endekslidir. Ön seçim yapılırsa, bu iki isim listenin ilk sırasına oturur” 
Ben öyle olacağını sanmıyorum. Ama parti içindeki genel kanaat bu. CHP’nin bir resmi ön seçim yapılsa, il genelindeki 27 bin civarında üyesinin oy hakkı olacak. Sirmen ve Erenkaya, bence yerel siyasetteki son barutlarını 30 Mart yerel seçimlerinde kullandılar. Bu seçimde bir kez daha milletvekilliğine aday olurlarsa, bahse girerim ki, ikisi de ilk 10 içine bile giremezler. Ama, 29 Mart’ta resmi ön seçim yapılırsa, ve parti genel merkezi “Fermuar modeli” denilen yöntemi baştan ilan edip, “Şu şu sıralar boş kalacak. Oralara ben atama yapacağım” şartını koymazsa, hakim nezaretindeki ön seçimden çıkacak sonuç, doğrudan partinin aday listesi olacak. Kimse müdahale edemeyecek. 
……….
CHP’nin önemli isimlerinden biriyle konuştum. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun özellikle Antalya, Kocaeli, Mersin, Hatay, Adana illerinde adayların ön seçimle belirlenmesini arzuladığını, ama kafasında “Kocaeli’de ön seçim yapılırsa, bu üye tablosundan arzu edilmeyen bir sonuç çıkabilir” kaygısı taşıdığını anlattı. 
Elbette korku, Sirmen ve Erenkaya..  CHP’nin selameti için, CHP’nin ilimizde adaylarını resmi ön seçimle belirlemesi için bu iki ismin- bence bu kentte siyaset yapmalarının mahsuru olmasa da- “Biz milletvekili aday adayı değiliz” demesi lazım.
Aksi halde iş, resmi olmayan eğilim yoklamasına doğru gidiyor. CHP ilimizde resmi olmayan eğilim yoklaması modeline giderse, bu yöntemle belirlenecek liste üzerindeki tartışmalar, genel merkez tarafından atamayla hazırlanacak listenin yaratacağı tartışmalardan daha düşük seviyede kalmayacaktır. Ancak deniliyor ki:
“-CHP’nin çok değerli örgütü var. Eğilim yoklaması gayet rahat ve düzenli yapılabilir. Yerel seçim öncesi 8 Şubat’ta yapılan eğilim yoklamasında İzmit’teki birkaç sandık dışında hiçbir sıkıntı olmadı. Parti genel merkezinden gözlemci çağırılır. Aday adaylarından sandık kurulları için temsilci istenir. Hakim nezaretindeki resmi ön seçim kadar, güvenilir ve sağlıklı eğilim yoklaması pekala yapılır.” 
Resmi ön seçimle, eğilim yoklaması arasındaki fark ne?.. Resmi ön seçimden çıkan sonuç, milletvekili aday sıralaması kesin sıralama oluyor, fermuar ayırmadıysa, genel merkez müdahale edemiyor. Ama eğilim yoklaması resmi değil. Sandıktan çıkan sonuçları, sıralamayı genel merkez değiştirebilir. 
Böyle bir durumu düşünebiliyor musunuz?.. Bu kentte CHP diye bir parti kalır mı?...
Gidişat hiç sağlıklı görünmüyor.  CHP’nin Kocaeli’deki aday listesini, 29 Mart’ta hakim nezaretinde resmi ön seçimle belirlemesinin şart olduğuna inanıyorum. Eğer resmi ön seçim yapılmayacaksa, eğilim yoklamasına da hiç kalkışılmasın. Ankara’da 11 isim, kurayla belirlenip, liste açıklansın daha iyi olabilir.. 
………
CHP’deki bu duruma baktıkça, AKP’nin demokrasinin kırıntısını içermeyen modelinin Türkiye’ye ve özellikle bu kente ne kadar uygun olduğunu da insan ister istemez düşünüyor. 
7 Haziran seçimleri, aslında 7 Nisan’da aday listeleri açıklandığında kazanılacak veya kaybedilecek.. Hem AKP’nin, hem CHP’nin gerçekten ciddi zorlukları var. Ama en azından AKP’de yöntem belli. CHP ise, hala yöntemin arayışında.
Bu yazı toplam 520 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum