1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP SİYASETİNİ BELİRLEYENLERDEN BEKLENENLER
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP SİYASETİNİ BELİRLEYENLERDEN BEKLENENLER

A+A-

Halk, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayına alternatif iktidar ihtiyacını karşılayacak sorumluluk yüklemedi.  Ana muhalefet partisi siyasetini alternatifliğe taşınması için fırsat sundu. Benzer beklenti ve fırsat adalet yürüyüşünde de ortaya çıkmıştı. Genel başkanın, sergilediği direnç ve kararlılık kabul görmüş kitleselleşmişti. Bu iki önemli girişimin ortak noktası, oluşan alternatif iktidar ihtiyacının karşılanması beklentisiydi. Adalet yürüyüşünde halkın beklentisi değerlendirilemediği için 24 Haziran seçimlerde alternatif iktidar ihtiyacı karşılanamadı. Bu defa 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayının kabul edilebilirliği yeterince değerlendirilemediği için yerel seçimlerinde benzer sonuçlarla karşılaşma ihtimali ortaya çıktı. CHP lideri etrafındaki belirleyici kadro veya Cumhurbaşkanı adayının etrafında oluşan belirleyici kadro, CHP’nin demokratik kurumsal dönüşümünü, demokratik kitlesel kurumlaşmasını sağlayıp, alternatif iktidar ihtiyacını karşılayamamaktadır. 

 

SONLANAN SİYASİ ANLAYIŞ

Genel başkanın CHP siyasetini taşıdığı anlayış dönemini tamamladı. Önceki genel başkanın vesayet sistemine bağlı siyaset anlayışını aşan bu anlayış CHP’ ye önemli mesafe kazandırdı. Lidere ve merkeze bağlı, parti içi dengelerle sağlanan, nisbi demokratik uygulamalarla sürdürülen anlayış halk’ ta % 25 oranında karşılık buldu.

Bu anlayışın, alternatifliğe, iktidar hedefine taşınmasını sağlayacak fırsatlar değerlendirilemedi. Bu fırsatların en önemlisi adalet yürüyüşüydü.  Dersim mağdurluğunun imkansızlıkları içerisinden, hayata tutunma mücadelesinde, kendisini en verimli gerçekleştirme çabasında biriktirdiklerini yansıtan genel başkanın adalet yürüyüşü halkta karşılık buldu, kitleselleşti, toplumsal muhalefetin desteğine ulaştı. Bu kabul edilebilirliğin, demokratik kurumsal kitleselliğe taşınıp, alternatifliğe, iktidar hedefine ulaşması sağlanamadı. Genel başkanın siyaset anlayışının dönemi tamamladığı, kendisini aşmasının, yeniden üretmesinin çok zor olduğu bu siyasi gerçekte görüldü.

 

24 HAZİRAN SEÇİMLERİ

Demokratik kurumsal kitleselleşmenin sağlanmasıyla,  demokratik dönüştürücü siyaset temsil edilebilecek alternatif iktidar ihtiyacı karşılanabilecekti.  Adalet yürüyüşü bu yaklaşımla değerlendirilemedi. 24 Haziran seçimlerinde başarılı olmak için çok çalışıldı. “0” Baraj hamlesi, İyi Partinin seçime katılmasını sağlayan hamle önemliydi. Millet ittifakında, Kürtlerin demokratik, barışçı, temsilinin sağlanamaması, Cumhurbaşkanı adayının sadece parti içi dengelere göre belirlenebilmiş olması, dönemini tamamlayan siyasi anlayışın yansımalarıydı.

 

CHP SİYASETİNİN İKTİDAR PARTİSİ SİYASETİNE ETKİSİ

CHP Siyasetinin oluşan alternatif iktidar ihtiyacını karşılayamaması, iktidar partisinin kendisini aşmasını, yeniden üretmesini de etkilemektedir. İktidar partisi siyasetinin, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayarak, Demokratik Hukuk Devletini, en kapsamlı, en demokratik, en eşitlikçi, en çoğulcu yaklaşımlarla inşası yönünde etkilenmesi ihtiyacı yeterince karşılanamamaktadır. Son seçimler, referandum oylaması, adalet yürüyüşü, 24 Haziran seçimleri bu gerçekliğin yeterince karşılanamadığını gösteren verilerle doludur. İktidar partisi, ortaya çıkan sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını şimdiye kadar sağlayabildiği kazanımlara yaslanarak aşmaya çalışmaktadır. Başka bir ifade ile iktidar partisinin alternatif iktidar ihtiyacını oluşturan yetmezliği, ana muhalefet partisinin alternatif iktidar ihtiyacını karşılayamayan siyaseti sayesinde sürdürülebilmektedir.

 

BELİRSİZLİKLERİN AŞILMASI

Halk, 24 Haziran seçimlerinde hem ana muhalefet partisine, hem de iktidar partisine sürdürdükleri siyasetle ilgili uyarıda bulundu. Sürdürülen siyasetlerin dönemlerini tamamladığını, Cumhurbaşkanları adaylarına verilen oylarla, partilere verilen oylardaki farklılıklarla ortaya koydu. Ana muhalefet partisi Cumhurbaşkanı adayının ortaya koyduğu performans, alternatif iktidar ihtiyacının karşılanması için yeterli bulunmadı ancak halkın kendisi gibi olmak yaklaşımı desteklenerek, partinin demokratik kurumsal kitleselliğe ulaştırılabilmesi fırsatı olarak yansıtıldı. Parti siyasetini 8 puan farkla, 4 milyonu aşan oyla verilen destek, Türkiye’nin demokratik dönüşüm dönemindeki sorumluluğun yerine getirilmesi beklentisiydi. Bu gerçekliğin kabullenilmesi, demokratik kurumsal kitleselleşmeyi sağlayacak dönüşümün başarılması için çok önemlidir. Başta genel başkan olmak üzere, sürdürülen siyasi mücadelede sorumluluğu bulunanların hak ettikleriyle anılması ve saygı görmeleri yaşanan gerçekliği kabullenmelerine, kendilerini aşmalarına ve yeniden üretilmelerine bağlıdır.

Bu yazı toplam 1306 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.