1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP SİYASETİNİN ÜRETTİKLERİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP SİYASETİNİN ÜRETTİKLERİ

A+A-

Ana muhalefet siyasetinin, yetmezliği, alternatif iktidar ihtiyacını karşılayamayacağı, son seçimlerde, referandum oylamasında, adalet yürüyüşünde, 24 Haziran seçimlerinde objektif verilerle ortaya çıkmıştı. Belirleyici kadro hareketi kapsamında, lidere ve merkeze bağlı dengelerle, nispi demokratik uygulamalarla sürdürülmeye çalışılan siyaset dönemini tamamlamıştı. Ömrünü tamamlamış siyasi işleyişin, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınmayı sağlayamayacağı, yapısal dönüşüm kararlılığının sergileyemeyeceği, yeniden yapılanmayı başarılamayacağı da belli olmuştu. Lider ve merkez kadronun yetmezliğinin, üyelerin demokratik kurumsal dönüşümü gerçekleştiremeyen edilgenliğinin, halkta yeterince karşılık bulamayacağı, alternatif kabul edilebilirliğin ortaya konulmasında zorlanılacağı da biliniyordu.

 

CHP’NİN SÜRÜKLENDİĞİ GÖRÜNÜM

CHP’de ortaya çıkanlar, sürdürülmeye çalışılan siyasetin kabul edilemezliğe sürüklendiğinin habercisidir. Yerel yönetim seçimlerini kendi öncelikleri için değerlendiren belirleyici kadronun mevcut konumlarını sürdürülemeyecekleri ortaya çıkmıştır. CHP değişmek, demokratik kurumsal sürdürülebilirliği gerçekleştirmek zorundadır. Demokratik dönüşüm dönemini yaşayan Türkiye’nin sorunlarının çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasını sahiplenmek, temsil edebilmek, yapabilirliğe taşımak, CHP siyasetinin kendisini aşması, yeniden üretmesi için olmazsa olmazdır.

 

HALIKN BULUNDUĞU YER VE BAKTIĞI HEDEF

Halk, iradesinin temsiline ve yapabilirliğinin sağlanmasına, hayata tutunma mücadelesini sürdürdüğü yerden, kendisini en verimli gerçekleştirme hedefinden bakmaktadır. Çoğunlukçu, mutlak lider ve merkez kadro anlayışlarıyla sürdürülen siyasetlere, güveninin kalmaması, en yüksek kabul edilebilirliğin % 40’ın altına düşmüş olması bu nedenlerledir. Demokratik dönüşüm dönemi Türkiye’si, en kapsayıcı, en demokratik, en eşitlikçi, en çoğulcu yaklaşımlarla, Demokratik Hukuk Devletinin inşasına taşınabilirse halkın beklentileri yeterince karşılık bulabilecektir.

 

ALTERNATİF İKTİDAR İHTİYACI

lideri ve merkez yönetimi, Cumhur ittifakı siyasetini, uygun şekilde taklit edebilmiş olsaydı, liderin ve merkez kadronun mutlak yönetim anlayışını başarılı şekilde uygulayabilseydi de alternatif iktidar ihtiyacını karşılayabilmiş olamayacaktı. Demokratik dönüşüm dönemi Türkiye’sinin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalan iktidar partisine, halkın vereceği uyarı için, siyasi araç olmak işlevini yerine getirebilecekti. Halk, belirsizliği, kamplaşmayı azaltamayan, normalleşmeyi, demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayamayan iktidar partisi siyasetine uyarılarda bulunmaktan vazgeçmediğini hissettirmektedir. Çoğunlukçu iktidar yaklaşımları, ittifaklar, sürdürülen siyasetleri genel geçerli hale taşıyamamaktadır. Halk, hayata tutunma mücadelesiyle, kendisini en verimli gerçekleştirme tutkusuyla örtüşmeyen siyasetlere, sürdürülebilirliği sağlamaya en yakın olanı tercih ederek, uyarılarıyla, etkileyici, yönlendirici olmaya çalışmaktadır.

 

ADAY BELİRLEMELERDEKİ OLUMSUZLUKLARIN YEREL SEÇİMLERE ETKİSİ

Demokratik dönüşüm döneminin ihtiyaçlarını karşılayamayan, kendi konumlarını merkeze alan siyasetlerin, aday belirlemelerdeki hatalarının, bir birlerine bekledikleri avantajları sağlayabilmesi çok zordur. CHP’nin sergilediği yetmezliklerin, Cumhur ittifakına katkısı, yerel özgün farklılıklar oluşturabilmelerine bağlıdır. Halkın bulunduğu konumun gerçekliği bütün siyasi partiler için özellikle alternatiflik sağlamaya çalışan ana muhalefet partisi için de geçerlidir. Demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlama yaklaşımı ve kararlılığı, halkın kendisi olma özellikleri adayların kazanmasında etkili olabilecektir. Halk sürdürülen siyasetlere güvenmediğini, değişmesini, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşmasını istediğini şimdiye kadar olduğu gibi şaşmaz sağduyusu ile yerel yönetim seçimlerinde de sergileyecektir. CHP siyasetinde, yerel adaylık paylaşımında beklediklerini bulamayanların, istifaları, açıklamalar yapmaları, başka siyasetler üzerinden aday olmalarının ise kişisel öncelikleriyle ilgili olduğu, oluşacak yeni belirleyici kadrolar arasında kendilerine yer edinmeye çalıştıkları kapsamında anlam kazanabilmektedir.

Bu yazı toplam 770 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum