1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP SÜRÜKLENDİĞİ KRİZİ YENİDEN YAPILANARAK AŞABİLİR
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP SÜRÜKLENDİĞİ KRİZİ YENİDEN YAPILANARAK AŞABİLİR

A+A-

Referandum sonrası CHP’ de başlayan tartışmaları, Demokratik Hukuk Devleti ihtiyacı baskısıyla oluşturmuştur. Toplumun yarısını oluşturan toplumsal muhalefetin alternatiflik baskısı, Demokratik Türkiye beklentilerinin yönetilmesini zorunlu hale getirdi. Belirginleşen bu ihtiyacı liderliği için değerlendirmeye çalışanlar olabileceği gibi, lidere tutunarak fırsata çevirmeye çalışanlar da olabilecektir. Oluşan baskıyı, arayışı, tartışmaları doğru yönetip, alternatifliğe dönüştürebilmek için CHP yeniden yapılanmasını tamamlanmalıdır. Başlatılan doğal kongre süreci, oluşan ihtiyaçları karşılamak, kendisini yeniden üretmek, alternatifliği kabul edilebilir düzeye ulaşmak için değerlendirilmelidir

TARTIŞMALI KONUM AŞILMALIDIR

Kongre süreciyle yürütülecek yeniden yapılanma çalışmaları, hatalarla, eksiklerle, yanlışlarla yüzleşmeyi, alternatifliğe, iktidar hedefine yoğunlaşmayı sağlayacağı için bütün siyasi beklentilere doğal beklenti ve verimlilik alanları üretecektir. Referandumda belirsizliklerin oluşturduğu %49’luk birlikteliğin, gönüllü alternatifliğe taşınması ihtiyacı bulunmaktadır. Bu ihtiyaç demokratik dönüşüm tamamlanmadan karşılanamaz. Kendisini tekrar etmekten başka işe yaramayacak girişimler ancak yeniden yapılanma kararlılığıyla aşılabilir.

REFERANDUM GERÇEKLİĞİ 

CHP genel başkanı referandumda elinden gelenin fazlasını yaptı. Yetemezliğin sebebi tek başına genel başkan değildir.  Hiç kimse, hiçbir lider ana muhalefetin içerisinde bulunduğu konumu tek başına başarıya taşıyamazdı.  İhtiyaç duyulan siyasi başarı     alternatiflikle” sağlanabilecekti.  Alternatifliğin, hayatın her alanında,    “ daha iyiyi “,  kitlesel ve toplumsal kabul edilebilirliğe taşımakla sağlanabileceği biliniyordu. Yetemezlik, başaramama bu konumla ilgiliydi. Bu enerjinin,  bu farklılığın, ortaya konulmasını sağlayacak, parti içi yapısal demokratik dönüşümün tamamlanamamış olması temel sorundu. Genel başkanın, merkez yönetimin sorumluluğu, alternatifliği sağlayacak demokratik dönüşümün kararlılığını sergileyememekle ilgiliydi.

İKTİDAR HEDEFİNE  KİLİTLENİLMEDEN  BAŞARILAMAZDI

Ana muhalefet partisi iktidara gelebilmek için öncelikle iktidara gelmeyi istemeli ve inanmalıdır. Bu isteğe, bu inanca ulaşabilmek için  şimdiye kadar neden iktidar olamadığını, halkla, seçmenlerle, üyeleriyle tartışabilmelidir.. Bu zorunlu başlangıç yapılamıyorsa, seçmenlerini, üyelerini daha fazla çaresizliğe sürüklememelidir. Konumuyla, sorunlarıyla, hedefleriyle yüzleşmeyi göze alamayan siyasi organizasyonun başarılı olması mümkün değildir. CHP, kendisini, ülkesini, dünyayı değiştirmek, gelişmek, özgürleşmek çabası için siyaset yapanlara daha fazla haksızlık yapmamalıdır.

KURTARICI BEKLENMEMELİDİR

Siyasi alternatiflik, bütün toplumu kavrayan, sahiplenen ve daha iyiye taşıyacak olan enerjiye, yapabilirliğe ulaşmaktır. Bir kişiye, bir lidere, bir kurtarıcıya veya ekibe bağlı değildir. Başlangıç için durumun kabullenilmesi, demokratik dönüşüm kararlılığı sergilenmesi yeterlidir. Yüzleşmeler, tartışmalar, alternatifliği sağlayacak fikirsel yaklaşımlar, kongre süreciyle yürütülecek yeniden yapılanma çalışmalarında ortaya çıkacaktır. Siyasi temsilcilikten daha çok siyasi görevli olarak konumlandırılan yerle örgütler bu çalışmaları yapabilecektir. Başlangıç için, hiçbir sorumluluğun, hiçbir yetkilinin, önceliği ve belirleyiciliği sahiplenmemesine ihtiyaç vardır. Halk, seçmenler, üyeler, gönüllüler, aşağıdan yukarıya kendiliğinden işleyen demokratik kural ve kurumları ortaya koyabilecektir. Yapılan çalışmaları yansıtacak, görünürlüğe, kabul edilebilirliğe ulaştıracak doğal liderlikler çalışmalarda belirginleşecektir. Şimdiye kadar yapılan girişimlerin ve başlangıçların başarılı olmaması, önceliğin, belirleyiciliğin halkta ve üyelerde olmaması nedeniyledir.    

YAPISAL DEMOKRATİK DÖNÜŞÜM OLMAZSA OLMAZDIR

Ana muhalefet partisinin alternatif olamaması, tek başına iktidara gelememesi yapısal sorunlarıyla ilgilidir, Başarılı sonuçlar için yapılan hamlelerle, başarıya ulaşılamayacağı defalarca denenerek yaşanmış gerçeklik haline gelmiştir.

Referandumda yaşanan ve karşılanamayanlar bunun en yakın göstergesidir.

Siyasi işleyişi, üye kayıt sistemi, politika üretimi, seçilme ve seçme kuralları, alternatifliği, vb. bütün yaklaşımları, yapısal demokratik dönüşümün temel alanlarıdır. Evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla sağlanacak sürdürülebilirlik zorunluluktur. Sorunların çözümünü ve beklentilerin gerçekleştirilmesini sağlayacak politika değişiklikleri olmazsa olmazdır. Halkın iradesinin belirleyiciliği ve yapabilirliği vazgeçilmezdir. İktidar partisi bütün gücünü kullanmasına, bunca seçim başarısına, iki referandum kazanmasına rağmen, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını merkeze alamadığı, demokrasinin çoğaltılmasını yönetemediği için belirsizlikleri giderememiş baskın kabul edilebilirliğe ulaşamamıştır.

 

Bu yazı toplam 1787 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.