1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ

A+A-

CHP, demokratikleşme hedefine ulaşmak için 9- 10 Mart’ ta tüzük değişikliği kurultayını yapacağını açıkladı. Son iki kurultayda artarak, 447 kurultay delegesinin desteğine ulaşan, tepkisel demokratikleşme taleplerinin dikkate alındığı, karşılanmaya çalışılacağı anlaşılmaktadır. Benzer ihtiyaçla 2012 yılında da karşılaşılmıştı. Vesayet sistemine bağlı siyaset anlayışını sergileyenlerin partiyi ele geçirme girişimleri nispi demokratikleşmenin hedeflendiği tüzük değişikliğiyle aşılmıştı. Yapısal demokratik dönüşüm ihtiyacının karşılanmasına yetmese de kararlılıkla sürdürülebilseydi, demokratik dönüştürücü siyaset alanını temsil etme yönünde önemli kazanımlara ulaşılabilirdi. Yeterli kararlılık sergilenemediği için yapısal demokratik dönüşümün başarılmasına, demokratik dönüştürücü siyaset alanının temsiline yönelik önemli birikim oluşturulamadı.

YAPISAL DEMOKRATİK DÖNÜŞÜMÜN TAMAMLANAMAMASI

CHP, yapısal demokratik dönüşümünü tamamlayamadığı için evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla sürdürülen kurumsal işleyişi sağlayamamaktadır. Demokratik kurumsal işleyişle sürdürülemeyen siyaset nedeniyle de demokratik dönüştürücü siyaset temsil edilememektedir. Demokratik dönüştürücü siyaset temsil edilemediği için sorunların çözümü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanması, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını merkeze alan yaklaşımlarla sürdürülememektedir. Vesayet sistemine bağlı siyasi alışkanlıkların aşılamaması,1970-1980 döneminde sürdürülen, demokratik dönüştürücü siyaseti temsil eden konuma ulaşmayı önlemektedir.  1970-1980 Dönemindeki temsili konuma, birinci parti desteğine ulaşmayı sağlayan yaklaşımlar,  doğru değerlendirilip, yaşadığımız döneme uyarlanamadığı için de iktidar olunamamaktadır.  

DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜ SİYASETİ TEMSİL ARAYIŞLARI

CHP, yerel ve genel seçimlerin birlikte yapıldığı 1999 seçimlerinde % 8,7 oy alarak barajı aşamamıştı. Seçimlerden sonra CHP kaosa sürüklenmiş, yönetimi terk edilen parti üst yönetiminin yerine sorumluluk yüklenenler, yapısal demokratik dönüşüm çalışmalarını başlatmışlardı. Üye kayıt yenileme, halkla birlikte çözüm, demokratik tüzük değişikliği, yeni program çalışmaları alanlarında, yapısal demokratik dönüşüm çalışmaları yapıldı. Halkla, üyelerle, sivil toplum kuruluşlarıyla, aşağıdan yukarıya demokratik sürdürülebilirliği temel alan çalışmalar, ilçelerde, illerde ve Türkiye’nin dinamizmini, gelişimini sağlayan 21 dinamik bölgesinde yapılan değerlendirme ve etkileşim çalışmalarıyla, kurumsal işleyişin sağlanacağı düzeye ulaştırılmıştı. Yapılan çalışmalar toplumsal kabul edilebilirliğe ulaştığı için kamuoyu araştırmalarında %36 düzeyinde desteğe ulaşmıştı. Vesayet sistemine bağlı siyaseti merkeze alan, parti üst yönetimini terk eden siyasiler, yapısal demokratik dönüşümün tamamlanmasına imkan tanınmadı. Etkileyip, kontrol ettikleri delegelerle CHP’ yi kurultaya sürükleyip partiyi ele geçirdiler. Yapısal demokratik dönüşümün tamamlanmasını, demokratik dönüştürücü siyasetin temsilini sağlayacak bütün çalışmaları yok ettiler.

NİSPİ DEMOKRATİK DEĞİŞİM ÇALIŞMALARININ YETMEZLİĞİ

CHP üst yönetimi, yapısal demokratik dönüşümün tamamlanmasını, demokratik dönüştürücü siyaset alanının temsilini sağlamak istiyor. Alternatif siyaseti sergilemeyi, iktidara gelmeyi de istiyor ve bunun için çok çalışıyor. Ayrıca merkez kadrolarda sorumluluk yüklenenlerin büyük çoğunluğu, 1999 seçimleri sonrasında yapılan yapısal demokratik dönüşüm çalışmalarına katılan siyasilerden oluşuyor. Bütün bunlara rağmen yapısal demokratik dönüşüm tamamlanamıyor, demokratik dönüştürücü siyaset temsil edilemiyor. Vesayet sistemine bağlı siyaset döneminde oluşan alışkanlıklarla yüzleşme sağlanamadığı için aşılamıyor, CHP siyasetinin kendisini yeniden üretmesi başarılamıyor. Bu nedenlerle de Demokratik Hukuk Devletinin inşası sahiplenilemiyor.

YENİDEN TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ

Son iki kurultayda açıkça ortaya çıkan ve aşılamayan tepkisel arayışlar 447 kurultay delegesinin desteğine ulaşan seslendirmeyle, yeni tüzük değişikliği çalışmalarını gündeme taşımıştır.

Tüzük değişikliği kararı, açıklamalardan anlaşılacağı gibi yapısal demokratik dönüşümü, demokratik dönüştürücü siyaset alanını temsilini merkeze alan kararlılığı yansıtmıyor. Parti içinde önemli görünürlüğe ulaşan tepkinin yumuşatılıp, kontrol altına alınması hedefine yönelik olduğu izlenimi uyandırıyor. Aşağıdan yukarıya, sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını sağlayacak çalışmaların, kural ve kurumların merkeze alınmasına yetmeyeceği, geçiştirme düzeyinde kalma ihtimalinin,  dönemsel olduğu, alternatiflik sağlayamayacağı hissediliyor.  Evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla kendiliğinden işleyen siyasi sürdürülebilirlik hedeflenmelidir. Halkın, üyelerin, seçmenlerinin iradelerinin belirleyiciliği ve yapabilirliği temel alınmalıdır. Merkez kadronun onayı ve kontrolü ile sağlanacak nispi demokratiklikle geçiştirilecek tüzük değişikliği, demokratik dönüştürücü siyaset alanını temsilini sağlamayacağı için alternatiflik oluşturamaya yetmeyecektir.

Bu yazı toplam 1232 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum