1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP üyesini kutlamak lazım
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP üyesini kutlamak lazım

A+A-
CHP, çok uzun yıllardan beri bu ülkede “Ana muhalefet”. Toplum, özellikle CHP’liler, parti üyeleri bir sıçrama istiyor, bekliyorlar.. Ama CHP bir türlü genel seçimlerde yüzde 30’u bile göremiyor. 
Özellikle ilimiz çok uzun yıllar CHP tarafından yönetildi. 1989’da başlayan yerel CHP iktidarı giderek yıprandı, kokuştu, kendi içinde paylaşım kavgasına düştü ve 2004’de  AKP’ye kaybetti. 
1989-2004 arası, 15 yıl.. 2004’de Büyükşehir’le yerel iktidarı ele geçiren, 30 Mart 2014’de ilimizdeki belediyelerin tamamını kazanan iktidar partisi için de aslında makul ve mantıklı süre doldu. Yerel iktidardaki AKP de 1989-2004 yılları arasındaki yerel CHP iktidarı gibi yozlaştı. Yer yer iç kavgalara gömüldüler. Hantallaştılar, heyecanlarını kaybettiler, iş üretemez hala geldiler.. Ama hala hiç kimse, bu kentte “2019’da artık AKP’nin yerel iktidarı biter” diye kesin konuşamıyor. 
……….
CHP’nin özellikle bu şehirde kedisini yenilemesi lazım. Hızla ve tepeden tırnağa yenilemesi lazım.. Bu kentte CHP adına çok fazla yanlış yapıldı. CHP içinde sürekli partiyi yıpratan kavgalar yaşandı. Sadece kent kamuoyu değil, CHP’nin kendi üyelerinin bile önemli bölümü, CHP’den umudunu kesti. 
Yalçın Kuşkan’ın dönemi, aslında CHP için önemli bir fırsattı. Kuşkan’ın dürüst ve kişisel beklentilerden arınmış kimliği altında parti yenilenebilirdi. Ama  “Kahrolsun Yalçın Kuşkan’ın içindeki demokrasi aşkına ve herkese güvenen kişiliğe” diyesim geliyor. Partiye el sürmedi. Bir önceki dönemde elinde fazlasıyla güç varken, delege seçimlerine müdahil olmadı. CHP bu nedenle 30 Mart’ta yerel seçimleri yine kaybetti. 7 Haziran’da AKP 1 eksilirken, bunu bile kazanamadı. 
……….
Şimdi kıpırdanıyor CHP.. Üstelik partide kötü giden bütün işlere, doğrudan CHP üyeleri el koydular.. Delege seçimleri sonuçlarını kimileri “Erenkaya’nın zaferi”, kimileri “Parti içi muhalefetin zaferi”, olarak değerlendiriyor. Kimileri, “Hurşit Hoca’nın eli değdi de böyle oldu” diyor.. Hayır, hiç biri değil. CHP üyesi partideki kötü gidişe, yozlaşmaya, çıkarcılığa ve “Ben varsam parti var. Ben yoksam parti de yok olsun” mantığına isyan etti. 
CHP’nin Kocaeli’de toplam 27 bin civarında üyesi var. Bu rakam, AKP’nin bu kentteki üye sayısının yanında devede kulak bile değil. Üstelik kayıtlı 27 bin civarındaki üyenin de yarıdan fazlası partide olup bitenlerle ilgilenmiyor. Zamanında bir şekilde, kimbilir hangi partilinin kişisel hesapları nedeniyle partiye kaydedilmiş. Belki bir kısmı, CHP’de kayıtlı üye olduğunu bile bilmiyor. Ama bir de CHP içinde partiye gerçekten gönül koymuş, partisini yaşam biçiminin teminatı olarak belirlemiş üye grubu var. Bunlar sahip çıkıyor CHP’ye. Bunlar kendi içlerinde örgütleniyorlar. Koşturuyor, çalışıyorlar. 
…………
Her şeyi bir kenara bırakalım. Türkiye’de ve Kocaeli’de parti içi demokrasiyi CHP kadar düzgün işleten başka parti gösteremezsiniz. İki hafta boyunca delege seçimleri yapıldı. Hangi siyasi parti  CHP’deki gibi delege seçimi yapıyor?.. Kim ne derse desin, bu delege seçimi sürecinde birkaç kez görüşme fırsatı bulduğum İzmit İlçe Başkanı Küçükkaya’yı da kutlamak istiyorum. Küçükkaya, ebette yeniden seçilmeyi hedefliyor. Delege seçimlerinde kendisi de açıkça taraftı. Ama buna rağmen, İzmit’teki delege seçimlerini gayet iyi organize etti ve kimsenin tartışamayacağı şekilde düzgünce tamamlanmasını sağlamıştır. 
CHP’nin İzmit seçimlerinde son ve en önemli raunt Yahya Kaptan Mahallesi’nde gerçekleşti. Yahya Kaptan’da 34 ilçe kongresi, 150 ön seçim delegesi seçilecekti. İlçe kongresinin toplam 400 civarında delege ile yapılacağı düşünülürse, Yahya Kaptan’dan seçilecek 34 delegenin önemi daha iyi anlaşılacaktır. 
Yahya Kaptan’daki delege seçimi için parti içinde müthiş bir hazırlık, müthiş bir yarış vardı. Geçen Cuma günü tesadüf oldu. Akşam saatlerinde ben işi bitirmiş, gazetenin önünde yorgunluk kahvesi içiyordum. Selman Yıldırım, Mehmet Ümit Küçükkaya, Uğur Koştur gazetenin sokağından geçiyorlardı. “Oooo, çete bir araya gelmiş” diye laf attım. Alınmadılar. Çay içmeye davet ettim, gelip oturdular. Pazar günü yapılacak Yahya Kaptan seçiminden laf açıldı. İlçe Başkanı Küçükkaya, “Abi bizim listemiz hazır. Senin bir talebin varsa değerlendirebiliriz. Diğer tarafın liste yapabileceğinden bile kuşkuluyum” dedi. 
Mevcut ilçe yönetimini elinde bulan, en büyük desteği milletvekili Haydar Akar’dan alan ekip Yahya Kaptan seçiminden bu kadar emindi. Başlangıçta, mahalledeki parti içi muhalefet ile birlikte hareket eden Yahya Kaptan Muhtarı’nı da yanlarına çekebilmek için ellerinden geleni yapmışlardı. Pazar günü seçimi kazanacaklarından emindiler. 
Pazar günü Yahya Kaptan Mahallesinde CHP’nin oy hakkı bulunan 582 üyesinden 255’i –yüzde 50’den az- sandık başına geldi. Elbette bu kadar çekişmeli ve önemli bir seçim için katılım düşüktü. Ama sözünü ettiğimiz parti CHP.. Üyelerini hele bir Pazar günü bir yerden bir yere götürmek, deveye hendek atlatmaktan zordur. 
Yahya Kaptan’daki delege seçimlerine parti büyüklerinin hepsi kellelerini koymuştu. CHP milletvekilleri Haydar Akar ve Fatma Hürriyet’in Yahya Kaptan’da aramadıkları parti üyesi kalmamıştı. Hatta son iki gün, Sefa Sirmen’in doğrudan devreye girdiği, ilçe örgütünün listesine açık destek verdiği biliniyordu. Ama Yahya Kaptan’da yıllardır partiyi ayakta tutan,  parti için sürekli koşturup çalışan çok duyarlı ve nitelikli üye yapısı vardı. Kendi içlerinde organize oldular. Elbette Hikmet Erenkaya’nın desteği vardı. Erenkaya deyip geçmeyin. İyi örgütçüdür. Yalçın Kuşkan hiç karışmadı. Hurşit Güneş, “Aman kaybederlerse bana zarar gelmesin” mantığıyla, uzaktan müdahale etmeye özen gösterdi.
Seçim yapıldı, Yahya Kaptan’da mevcut örgütün iki milletvekili destekli listesi, kendi içinde organize olan mahalledeki duyarlı üyelerin oyları ile yıkıldı. 
………..
Bu gelişmeyi kaydedin. Önemlidir… CHP’ye atık, partinin üyeleri el koymuş durumdadır. Yahya Kaptan seçimlerinin sonucu, partinin büyük olasılıkla 1 Kasım seçimleri sonrasına kalacak kongrelerinde belirleyici olacaktır. Büyük olasılıkla önümüzdeki 1 Kasım erken seçimleri için listeyi belirleyici olacak, ön seçimin önünü açabilecektir. İl kongresini, CHP’nin 2019 vizyonunu Yahya Kaptan’daki bu seçim sonucu belirleyecektir. 
Rakiplerinin, “Sefa Sirmen’in” ya da “Hikmet Erenkaya’nın” CHP’sinden korkmalarına gerek yoktu. Ama ilimizde CHP artık partiye sahip çıkan aklı başında üyelerin kontrolüne geçiyor. İşte bundan korkmaları gerekiyor.
Bu yazı toplam 446 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum