1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP VE 2019 SEÇİMLERİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP VE 2019 SEÇİMLERİ

A+A-

Ana muhalefet partisi yeni iktidar ihtiyacını, en yoğun şekilde adalet yürüyüşünde hissetti. Toplumsal muhalefetin desteğiyle ortaya çıkan kitleselleşme, son dönemlerde ilk defa adalet yürüyüşünde belirginleşmişti. Siyasi gündemin belirlenmesi, kendiliğindenlikle örtüşmesi, yeni iktidar ihtiyacının yapabilirliğe taşınabileceği heyecanı oluşturmuştu. Toplumsal muhalefetin temsilini, kitleselleşmeyi hissettiren adalet yürüyüşü demokratik sürdürülebilirliğe taşınarak, CHP’nin demokratik dönüşümünün tamamlanmasını sağlayabilirdi.  Adalet yürüyüşünün ortaya çıkardığı siyasi alanının temsili, yeni iktidar ihtiyacını karşılayacak alternatifliğin oluşması için belirleyici önemdeydi. 

YEREL İKTİDAR ARAYIŞLARI
Adalet yürüyüşünün sağladığı siyaset alanını dolduramayan CHP, demokratik dönüşüm döneminin baskısı nedeniyle yeni iktidar ihtiyacını karşılayabilmek için yerel yönetimlerde başarılı olma arayışlarına başladı.  Tek başına iktidara gelememe gerçekliğiyle yüzleşmeden CHP siyasetinin demokratik sürdürülebilirliğinin sağlanması mümkün olmadığı için dönemsel başarı arayışlarına yönelindi. Adalet yürüyüşünün oluşturduğu siyaset alanı, Demokratik Hukuk Devletinin inşasının merkeze alınmasını sağlayacak,  kapsayıcılığı, demokratikliği, eşitliği, evrenselliği hissettirmesine rağmen yeterince yönetememesi, eski alışkanlıkları üzerinden, kendisini tekrar eden arayış görünümleri sergilenmesine yol açtı.

CHP’Yİ İKTİDARA TAŞIYAMAYAN SİYASİ ANLAYIŞ
Ana muhalefet partisinin vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın ihtiyaç ve beklentilerinin sahiplenilememesi, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla sürdürülebilirliğe taşınması mücadelesinde yeterince başarılı olamamasına neden olmuştu.  Çok partili sisteme geçilmesinden sonra tek başına iktidara gelinememesi bu temel gerçeklik nedeniyledir. Vesayet sisteminin çözülmesini muhafazakar eğilimli iktidar partisi sağlayabildiği için  dördüncü iktidar dönemine ulaşabilmişti.  İçerisinde bulunduğumuz, vesayet sisteminin yerine inşa edilecek Demokratik Hukuk Devletinin kapsayıcı, demokratik, eşitlikçi, evrensel kural ve kurumlarla sağlanabilmesi döneminin Türkiye’ nin yaşadığı aştığı özgün gerçeklikler sahiplenilerek başarıya ulaştırılabilecektir.  CHP Siyaseti ulaşılan siyasi gerçekliği içselleştirip, demokratik sürdürülebilirliğini tamamlayarak alternatifliğe ulaşabilecektir.

İKTİDAR PARTİSİNİN DURUMU
İktidar partisi şimdiye kadar görülmemiş süre iktidarda kalmanın yıpranmışlığını aşarak, yenilenmeye, kendisini yeniden üretme görünümleri sergilemeye çalışıyor. Vesayet sisteminin çözülmesinde, FETÖ/PDY’sının çözülen sistemin yerini almak için kalkıştığı darbe girişiminin önlenmesinde gösterdiği kararlılıklarla iktidarını sürdürmektedir. İktidar partisinin oluşmakta olan ve giderek yoğunlaşan yeni iktidar ihtiyacını karşılamakta zorlanması değişen Türkiye’nin evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla yönetilmesinin olmazsa olmaz hale getirmesini içselleştirememesidir. Demokratik Hukuk Devletinin inşasının toplumun bütün dinamikleriyle başarılabileceği gerçeği yeterince gözetilemediği için bu ihtiyacın karşılanmasında yeterince başarılı olamamaktadır.

YENİ İKTİDAR İHTİYACINI KARŞILAMA ÇABALARI
Vesayet sisteminin çözülmesini sağlayan siyaset anlayışı Demokratik dönüşümün inşasına yetmediği için yeni iktidar ihtiyacı oluşmuştu. Demokratik dönüşümün öncelikle yerel yönetim alanlarında sürdürülebilirliğe ulaşması, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını kolaylaştıracak ve yapabilirliğe taşınmasını sağlayacaktır. İktidar partisi, ana muhalefet partisi ve diğer siyasi partiler bu ihtiyacı hissetmiş olmalarına rağmen siyasi işleyişlerini demokratik sürdürülebilirliğe taşıyamadıkları için yeterli güveni oluşturamamaktadırlar. 

ESKİ SİYASİ ALIŞKANLIKLARIN AŞILMASI ARAYIŞLARI
Eski siyasi alışkanlıklarla, yukarıdan aşağıya planlanan kurgularla, yerel yönetimlerin kazanılması yaklaşımı, demokratik, katılımcı, kapsayıcı, eşitlikçi, evrensel kural ve kurumlarla sürdürülebilecek ihtiyaçların karşılanmasını sağlayamayacağı için yeterli gelmemektedir.  İktidar partisi,  oluşan yen ihtiyacı karşılayabilmek için, değişebildiğini, kendisini yeniden üretebildiğini ortaya koyacak, yenilenmelere, özeleştirilere yönelmektedir. Ana muhalefet partisi ise defalarca denediği yöntemlere yeni farklılıklar kazandırarak 2019 seçimlerine hazırlanmaktadır.  

YENİ İKTİDAR İHTİYACININ KARŞILANMASI
Türkiye’nin bütün dinamikleri içerisinde bulunulan dönemin ayırdındadır. Sürdürülemez hale gelinen konumun kabullenilemez olduğunun farkındadırlar. Bu dönemin hızla aşılması, normalleşmenin sağlanması genel geçerli toplumsal beklenti düzeyine gelmiştir. Halkın iradesini temsil eden, sorunların çözümüne, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasına özgülenmesi gereken siyaset alanının demokratik evrensel kural ve kurumlarla temsil edilmesine, yapabilirliğe taşınması ihtiyaç vardır.

Bu yazı toplam 3701 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.