1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP VE ADALET YÜRÜYÜŞÜ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP VE ADALET YÜRÜYÜŞÜ

A+A-

CHP Milletvekilinin tutuklanmasıyla refleks olarak başlatılan yürüyüş ve etkinlikler toplumca doğal itiraz gösterileri olarak karşılanmaktadır. Yürüyüş ve gösterilerin sadece tepki düzeyinde kalmaması, uzlaşmacı, kapsayıcı, demokratik alternatifliğin geliştirilmesini sağlaması beklenmektedir. Asıl ihtiyaç duyulan, Demokratik Hukuk Devletinin, evrensel demokrasinin kurum ve kurallarıyla, halkın baskın eğilim ve kararlılığıyla inşa edilebilmesidir. Yaşadığımız dönem, kendi anlayışlarını, kadrolarını merkeze alan siyasi yaklaşımların, uzlaşmayı, kapsayıcılığı, demokratikliği, sorunların çözümünü kolaylaştıramadığının hissedildiği dönemdir.

CHP KENDİSİNİ YENİDEN ÜRETMEK HEYECANI OLUŞTURMALIDIR  
CHP geçmişine özlemle yetinen, eski başarılarına sığınan görünümden kurtulmalıdır. Cumhuriyetin kuruyucu kadrosunun birinci dünya savaşının yok edici koşullarında, parçalanan, sürdürülemez hale gelen imparatorluktan Cumhuriyet Türkiye’sini inşa edebilmesi imkansızlıklar içerisinde kazanılmış başarıdır. Kurucu kadronun halkın temsilcilerini seçmek ve yetkilendirmek adına CHP’yi kurmasına, tek parti temsilcileriyle Cumhuriyetin kuruluşunu tamamlanmaya çalışmasına, dünyanın içerisinde bulunduğu koşullar ve Türkiye’nin imkansızlıkları sebep olmuştur. Kazanılan başarılar, giderilemeyen eksikler, önlenemeyen yanlışlar, dönemin imkansızlıkları ve yetmezlikleriyle ilgilidir. Başarılar, eksikler, hatalar toplumsal gerçeklik olarak değerlendirilmiş ve sahiplenilmiş durumdadır. CHP’nin topluma mal olmuş bu gerçeklikleri daha fazla sahiplenmesi de olağandır. CHP’ de ihtiyaç duyulan, toplumsal gerçeklikleri evrensel değerler kapsamında içselleştirip, değişen, gelişen dünya ve Türkiye koşullarına göre kendisini yeniden üretebilmesidir

KURULUŞ DÖNEMİ BAŞARILARI TOPLUMSALDIR
Türkiye Cumhuriyeti’nin imkansızlıklarla karşılanmaya çalışılan kuruluş dönemi
ihtiyaçları ikinci dünya savaşına sürüklenen dünya şartlarına göre gerçekleştirilmeye çalışıldı. Kuruluşu tamamlanmadan başlayan ikinci dünya savaşına zorunlu olarak sürüklenmek sorunu aşılabildi. İkinci dünya savaşı sonrasının dünya dengeleri içerisinde, gelişime, değişime, demokratikleşmeye en elverişli konumun içerisinde yer alındı. Dünya dengeleri içerisindeki konumuna uygun olarak, çok partili sisteme geçilmesi başarılabildi. Toplumun sahiplendiği bu başarılar, kurucu kadronun kendisini de aşabilmesi, sürekli yenileyip, üretebilmesiyle sağlanabildi.

ÇOK PARTİLİ SİSTEMİN DEMOKRATİK GELİŞİM SEYRİNİ İZLEYEMEMESİ
Çok partili sistemin, demokratik kurumsallığa ulaştırılamaması, toplumun,  siyasi partilerin, gelişimine zararlar verdi. 12.Mart.1971 müdahalesinin halka karşı yapıldığı anlayışıyla Ecevit’ in öncülük ettiği mücadele halkta karşılık bulmuş ve %42’lik oy oranıyla desteklenmişti. Halkla bütünleşmek, halkın demokratik düzenini kurmak girişimi olarak başlatılan bu yaklaşım Demokratik Hukuk Devleti’nin inşasına yetemedi. Siyasi partilerin mücadeleleri, demokratik dünya ülkelerinin etkisi vesayet sisteminin nispi demokratik sınırda tutulabilmesini sağlayabildi. 

DEMOKRATİK DÖNÜŞÜMÜN OLMAZSA OLMAZLIĞI
Çok partili sistemin, darbelerle şekillenen devletin merkezde olduğu nispi demokratik vesayet sistemi olarak sürdürülmesinin, ekonomik, demokratik birikim ve deneyim eksikliğinden kaynaklandığı, dünya dengelerinin elverdiği oranda etkili olduğu gerçeklik olarak ortaya çıktı. İçerisinde bulunduğumuz dönem Demokratik Hukuk Devletinin inşası için en elverişli dönemdir. Değişen ve gelişen koşullar değerlendirilerek, demokratik Türkiye’nin inşası sahiplenilmelidir. 

YEREL BAŞARILAR GENEL BEKLENTİLERLE ÖRTÜŞMELİDİR
CHP, Kocaeli, Gaziantep, İzmir, Aydın vb. yerel yönetimlerde dönemsel başarılar sergiledi ve bazılarında sergilemeye devam ediyor. Yakından tanıdığımız Kocaeli deneyi halen, objektif, evrensel verilerle değerlendirilip kendisini yeniden üretecek kurumsallığa taşınamadı. Kocaeli’ deki gelişimin, yaşamın, hizmetlerin, sürdürülemez hale geldiği dönemde ( 1989 - 2004 ) CHP’nin yerel kadroları yeni açılımları ve çözümleri başarmıştı. CHP’nin Kocaeli’ deki veya başarılı yerel yönetimlerdeki deneyimlerini yeniden sergileyememe sorunu bulunmaktadır. Kocaeli bu sorunu eski başarılı kadrolarıyla aşabilmek için defalarca girişimlerde bulundu. Eski siyasi yaklaşımların yeni dinamikleri kavrayıp kapsamadığını, dönemsel olduğunu, kendisini yeniden üretmeye yetmediğini, alternatiflik sağlayamadığını gördü. Diğer yerel deneylerde de benzerliklerin olduğu bilinmektedir. CHP’nin sorununun yapısal olduğu, demokrasiyi içselleştirmesinin, siyasi işleyişini, üretimini, temsilini, bu kurumsallıklarla sürdürülmesinin zorunluluk olduğu anlaşıldı. Yapısal demokratik dönüşüm tamamlanmadan, alternatifliğe, iktidar hedefine ulaşılamayacağı gerçeklik durumuna geldi. Özlenilen ve beklenilen, yeni demokratik toplumsal heyecanların oluşturulacağı, başarı hikayelerinin ortaya çıkarılacağı, dönüşümün ve yeniden üretimin başarılabilmesidir.    

Bu yazı toplam 2455 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.