1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP ve arama konferansı
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP ve arama konferansı

A+A-

CHP İzmit/Kocaeli örgütü, 22/23 Kasım 2014 Tarihlerinde arama konferansı gerçekleştirdi. Düzenleyenlerin, katılanların, katkı verenlerin, geleceğimizi ve hedeflerimizi, İzmit özgünlüğünde somut veriler ışığında görmeye çalışması sevindiricidir. Takdir edilmesi, kutlanılması gereken bir iş başarmışlardır. Çalışmanın sonuçları bir rapor halinde yayımlandığında, ilgili ve duyarlı kesimlerin bilgilenmeleri, eleştirileri, katkılarıyla çalışmadan en verimli sonuçlar çıkarılabilecektir. Basına yansıdığı kadarıyla, katılımcıların yapılan çalışmanın her ilçede yapılması ihtiyacını vurgulaması dikkat çekicidir. Katılımcılar, bütün ilçelerde, hayatın her alanında geleceğin yönetilmesi iddiasının karşılık bulması, alternatif olunması, hedeflerin netleştirilmesiyle ilgili arayışları, yapılanmaları arzulamaktadır. Bu istek şimdiye kadar yoğunlaşan beklentiler sonrasında, kendiliğinden oluşan etkileşim ve ihtiyaçlar kapsamında ortaya çıkmıştır.

Türkiye siyasi pratiklerinde de görüldüğü gibi, siyasi organizasyon ve işleyişler iki temel yaklaşıma göre sürdürülmektedir. Kadro hareketi ve kitle hareketi kapsamında sürdürülen siyasi etkinlikler, Türkiye siyasi partiler geleneğinde etkin ve baskın olarak “kadro hareketi” kapsamında yürütülmektedir. Bunun temel sebebi olarak, sanayi toplumu düzenine çok gecikmeli katılmamız, Türkiye Cumhuriyeti’nin yukarıdan aşağıya, modernleşme projesi kapsamında başarıya ulaştırılması, gelişmişlik düzeyi, eğitim ve demokrasi kültürünün yetersizliği vb. etkenler gösterilmektedir. Dünyadaki gelişmelere paralel olarak Türkiye’nin gelişmişlik düzeyinin yükselmesi, demokrasi kültürünün artması sonucunda kadro hareketi kapsamında yürütülen uygulamalar yetersiz kalmış, kitle partisi anlayışına yönelimler başlamıştır. En son iktidar partisinin siyasi işleyişinde liderin ve merkezin belirleyiciliğinin kabul edilebilir düzeyde tutulması için yapılan uygulamalar bu yönüyle incelenmeye değerdir. İktidar partisi, milletvekilliğini üç dönemle sınırlamış, düzenli kamuoyu araştırmaları, eğilim yoklamalarıyla etkin kadrolarını belirlemeye çalışmış, düzenli danışma, bilgilendirme, toplantılarıyla kadro hareketinin olumsuzluklarını, kitle hareketi yaklaşımlarıyla aşmaya çalışmaktadır. CHP kuruluşundan itibaren kadro hareketiyle sürdürülmeye çalışılan siyasi organizasyondur. İktidar partisini sınırlı demokratik uygulamalarla aşmaya çalışmak şimdiye kadar yetersiz kalmıştır. Her ilçede yapılacak toplantılarla geleceği yönetebilme, hedeflerimizi netleştirme ihtiyacının oluşması ve istek olarak yansıması önemlidir. CHP’nin alternatif olması, iktidar hedefine kilitlenebilmesi için, aşağıdan yukarıya kendiliğinden işleyen evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla yönetilmelidir. Sorun ve beklentiler bazında halkta karşılığı olan politikaların üretilmesi için, kitle partisi anlayışına göre yeniden yapılanılması temel ihtiyaç haline gelmiştir.

Bu yazı toplam 553 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.