1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP VE CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP VE CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI

A+A-

Ana muhalefet partisinin ortaya çıkaracağı adayın önemi, kuvvetler ayrılığının, demokrasinin, insan haklarının, çoğulculuğun, eşitliğin, kapsayıcılığın merkeze alınması ihtiyacıyla ilgiliydi. Bu ihtiyaçlar yeterince karşılanamadığı için belirsizlikler ve gerilim azaltılamıyor, normalleşme sağlanamıyordu. Ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlik sağlanamıyordu. Demokratik Hukuk Devletinin, kapsayıcı, eşitlikçi, demokratik, çoğulcu kural ve kurumlarla inşa edilebilmesinin sahiplenilmesine ihtiyaç duyuluyordu. Bu nedenlerle ana muhalefet partisinden kendisini aşması, yeniden üretmesi, demokratik dönüşüm döneminin sorumluluğunu yansıtması bekleniyordu.

ADAY BELİRLEME YAKLAŞIMLARI
CHP Cumhurbaşkanı adayını belirlerken çok zorlandı. İlk defa bu yoğunlukta, ana muhalefet konumunun, alternatiflik ihtiyacını karşılaması, iktidara gelmek hedefini temsil etmesi baskısıyla karşı karşıya kalmıştı. Demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edemediği için baskıları aşamıyor, alternatiflik ihtiyacını karşılayacak kararlılık sergileyemiyordu.  Ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayabilecek kabul edilebilirliği, sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını sağlayacak yapılanmayı başaramadığı için karşılayamıyordu. Demokratik Hukuk Devletinin inşasını sahiplenememesi, kapsayıcı, eşitlikçi, demokratik, çoğulcu kural ve kurumlarla sürdürülen siyasi işleyişi başaramadığı içindi.

CHP ADAYINI ORTAYA ÇIKARAN ETKENLER
Ana muhalefet partisinin içerisinde bulunduğu durum belirleyebileceği Cumhurbaşkanı adayının parti içi dengelere yönelik olabileceğini açığa çıkarmıştı. Adayın parti içerisinden ve dışarıdan olmasının, taşıdığı kişisel özelliklerinin önemi, oluşan iktidar ihtiyacının karşılanması, ekonomik/demokratik kurumsallığın sağlanmasıyla ilgiliydi. Aşılamayan, yeniden üretilemeyen, çaresizliği yansıtan konum nedeniyle belirlemeyi, sır haline getirmenin, gizemli, şaşırtıcı, heyecan uyandırıcı düzeye taşınmaya çalışılmanın önemi de kalmamıştı. Belirlemenin aşılmasının ihtiyaç haline geldiği lider partisi alışkanlıklarıyla yapılmaya çalışılması ise tam bir açmazdı. Ortaya çıkarılabilecek aday, parti içindeki ve parti dışındaki demokratik dönüştürücü siyaset beklentilerini karşılayabilecek aday olamayacaktı. İçerisinde bulunulan konum nedeniyle, parti içi dengelere, merkez kadronun kendi pozisyonlarını sürdürme eğilimine göre belirlenebilecekti.

PARTİ İÇİ MUHALEFET LİDERİNİN ADAYLIĞA TAŞINMASI
CHP siyasetinin çaresiz görünümüne başkaldıran, karşıtlık üzerinden sürdürülen siyasetin daha etkin yürütülmesini temsil eden aday partinin konumunun sürdürülmesi için uygun bulundu. Ben daha gencim, daha cesurum, daha hazır cevabım, karşıtlık üzerinden, hamaset ve hitabetle siyaset yapılacaksa ben daha iyi yaparım çıkışını yansıtan parti içi muhalefetin lideri aday olarak açıklandı. Oluşan iktidar ihtiyacının, ekonomik/demokratik kurumsallığın belirlenen adayla karşılanmaya çalışılacağı ortaya konulmuş oldu. Yapılan belirleme daha aktif olmak ihtiyacına belirli oranda karşılık verse bile alternatiflik ve iktidar ihtiyacının karşılanmasına yetmeyeceği için ana muhalefetin konumunun tartışılmasını gündeme taşıdı.

CHP SİYASETİNİN İÇERİSİNDE BULUNDUĞU DURUM
Türkiye, demokratik dönüşüm döneminde ortaya çıkan sorunlarının çözümüne, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasına çalışılıyor. Böyle bir dönemde ana muhalefet partisinin konumu alternatiflik ve iktidar ihtiyacının karşılanması üzerinden değerlendirilmek zorundadır.  CHP siyasetinin kendisini aşması, yeniden üretilmesi, alternatif hale gelmesi, iktidar hedefini karşılaması baskısı altında olması bu nedenlerledir. Ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliği hedefleyemeyen, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını merkeze alamayan yaklaşımlar,  kendi konumunu, ben merkezliliği gözeten eğilimleri açığa çıkarmaktadır. CHP siyaseti Türkiye’nin demokratik dönemeç noktasındaki en önemli seçimlerinde ihtiyaç duyulan demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edemediği için alternatiflik sergileyememektedir. İktidar partisinin ekonomik/demokratik kurumsallığı sağlayamayan, Demokratik Hukuk Devletinin inşasına yetmeyen yaklaşımlarının aşılmasını sağlayabilme kararlılığı sergileyemediği için kabul edilebilirliğe ulaşamamaktadır. Belirsizliklerin, gerilimin aşılıp, aşılamayacağı, normalleşmenin sağlanıp sağlanamayacağı, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlik ihtiyacının karşılanıp karşılanamayacağı duyarlılıklarının yoğun olduğu seçim süreci yaşanmaktadır.

Bu yazı toplam 1238 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.