1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP VE DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜ SİYASET  ZORUNLUĞU
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP VE DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜ SİYASET  ZORUNLUĞU

A+A-

Kuraltayda, demokratik dönüştürücü siyaset coşkusu hissettirilemedi. Yeniden seçilen genel başkan, nispi demokratikliği yansıttı. Genel başkanlık girişiminde bulunanlardan kurtarıcı aydın niteliklerini öne çıkaran iki aday kurultaya katkı sağlayamadı. Yarışa katılabilen diğer aday ise, yapılacak siyaset buysa, karşıtlığı da, hamaseti ve hitabeti de ben daha iyi yaparım görünürlüğü sergiledi.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞU

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucuları, değişimi ve gelişimi doğru okudukları, Osmanlı İmparatorluğu’nun sürüklendiği gerçekliği değerlendirebildikleri için  imkansızlıkları aşabildiler. Sanayi toplumunun yönetim sistemine geçilmesini sağlayacak Modern Türkiye Cumhuriyeti’ni 1. Dünya savaşı koşullarında inşa etmeyi başardılar.

ÇOK PARTİLİ SİSTEM DÖNEMİ

İkinci dünya savaşı sonrasının dünya gerçekliğine en uygun blokta yer almanın zorunluğu olarak  çok partili sisteme geçildi. Çok partili sistemin, halkın iradesinin yapabilirliği temelinde, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla, sorunların çözülmesi, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanması anlayışıyla gelişiminin tamamlanması sürecinde sorunlar ortaya çıktı.   

ÇOK PARTİLİ YÖNETİM DÖNEMİ İKTİDARLARI

Kuruluş döneminde halkın bütün farklılıklarıyla temsili CHP tarafından yerine getiriliyordu. Oluşan alışkanlıklar, hakim siyaset anlayışı olarak, çok partili sisteme geçilmesiyle bütün siyasi partilerde yansıtılmaya başlandı. Demokrat parti iktidarı, değişimi, gelişimi sağlayacak  mutlak siyasi güç olmaya yönelince, gerilimi, kamplaşmayı artırdı. Yaşanan, kargaşa ve belirsizlikler 1960 darbesine neden oldu ve başbakanla birlikte bazı bakanlar idam edildi. 1960 Darbesi sonrasında, darbelerle şekillenen, devletin merkezde olduğu, nisbi demokratik vesayet sistemi dönemi başladı.

ÇOK PARTİLİ DÖNEMDE CHP SİYASETİ

Çok partili demokratik sisteme geçilmesini sağlayabilen CHP, halkın bütününü temsil eden, değişimi, gelişimi sağlayan misyonunu değiştirmekte zorlandı. İktidara gelme hedefine “ devlet partisi “ anlayışı sergileyerek ulaşmaya çalıştı. Başarı sağlayamayınca, merkez sol siyaset anlayışına yöneldi. Bu değişim, İnsanı, demokrasiyi, özgürlüğü, eşitliği, evrenselliği merkeze alan eğilimleri ortaya çıkardı.  Oluşan birikim , 12. Mart.1971 darbesine karşı çıkılmasına neden oldu.   

CHP SİYASETİNİN “ DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜ SİYASETİ “ TEMSİLİ

12. Mart darbesine karşı çıkan CHP siyaseti, “ demokratik dönüştürücü siyaset “ anlayışıyla sürdürülmeye çalışıldı. Düzen değişmeli. Ne ezen, ne ezilen, insanca, hakça bir düzen. Toprak işleyenin, su kullananın. Gerçekten demokratik, tam bağımsız Türkiye vb. yaklaşımlar bu dönemi yansıtmaktadır. CHP, demokratik dönüştürücü siyaseti yapabilirliğe taşıyıp, Demokratik Hukuk Devletinin inşasının tamamlanmasını sağlayamadan, 12.Eylül.1980 darbesiyle karşılaştı. 12. Eylül darbesiyle, CHP siyaseti ve diğer bütün siyasi birikimler yok edilmeye çalışıldı.

12 EYLÜL SONRASININ SİYASETİ

12. Eylül sonrasında, darbecilerin düzenlemeleri ve kontrolü altında başlayan nisbi demokratik dönemde, ekonomik dönüşüm ihtiyacı ortaya çıktı. Bu ihtiyacı karşılayabilecek ANAP iktidarına imkan verildi. Anap iktidarı, önemli ekonomik yapısal dönüşümleri sağladı. Demokratik dönüşüm ihtiyacı belirginleşince  ANAP etkisizleşti. Yeniden siyasete dönen eski kadrolar, 12. eylül darbesinin etkisini ve kontrolünü aşacak, demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edecek kararlılığa ulaşamadılar. Bu dönemin siyaseti, rejimin denetiminde sürdürülen koalisyonlar dönemi anlayışıyla sürdürüldü.

POST MODERN DARBE SONRASININ SİYASETİ

Dini değerleri merkeze alan siyasi yaklaşımın, birinci parti konumuna yükselmesi vesayet sistemini endişelendirdi. Dünya şartlarının açık darbeye imkan vermeyecek duruma gelmesi nedeniyle, baskı ve yönlendirmelerle post modern darbe olarak tanımlanan müdahale yapıldı. ( 28 şubat 1997). Vesayet sisteminin baskısı ve yönlendirmesi, iktidarı değiştirip, şekillendirse de sürdürülemez konumda olduğunu açığa çıkardı. Post modern darbe sonrasında, demokratik dönüşüm siyasetini merkeze alan arayışları başladı. İktidar partisi siyaseti bu arayışlar sonucunda oluştu ve iktidara geldi.

VESAYET SİSTEMİNİN ÇÖZÜLMESİ

Vesayet sisteminin çözülmesi, demokratik dönüştürücü siyasetin, kuralları, kurumları ve anlayışıyla sağlanamadı. Pragmatik yönelimler nedeniyle, vesayet sistemiyle mücadelede önemli yanlışlar ve hatalar yaşandı. Bu nedenlerle, vesayet sisteminin yerine inşa edilecek Demokratik Hukuk Devletinin, kapsayıcı, demokratik, evrensel, eşitlikçi yaklaşımlarla tamamlanmasında sorunlar ortaya çıktı.   

CHP SİYASETİNİN DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜ SİYASETİ SAHİPLENMESİ

İktidar partisinin yetemez hale gelmesi eski siyasi alışkanlıklarını aşamamasındandır. CHP siyasetinin, alternatiflik sağlayamaması da eski alışkanlıkları nedeniyledir. CHP, demokratik dönüştürücü siyaseti sahiplenebilirse, vesayet sisteminin yerine inşa edilecek, Demokratik Hukuk Devletinin inşasının, kapsayıcı, demokratik, eşitlikçi, evrensel kural ve kurumlarla gerçekleşmesinde etkili olabilecektir. CHP’nin, alternatif olması, iktidara gelmesi için başka bir seçenek de bulunmamaktadır.
 

Bu yazı toplam 1781 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.