1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP VE TOPARLANMA ÇALIŞMALARI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP VE TOPARLANMA ÇALIŞMALARI

A+A-
Siyasi organizasyonlar genel geçerli duruma ulaşmak için yapılan çalışmalar olduğu için demokratik kitle hareketi kapsamında yapılmaktadır. Demokratik kitle hareketi işlevinin yerine getirilebilmesi için toplumun tamamı, bütün farklılıklar, bütün dinamikler kapsanmalıdır. Lider partilerinde merkezin yetkileri mutlak olduğu için yapılan mücadeleler daha çok genel başkan ve merkez yöneticiler gözetilerek yapılır. Bu anlayışla yapılan siyasi çalışmalarda, evrenselliğe, demokrasiye, çoğulculuğa, kapsayıcılığa, katılımcılığa, yerelliğe yönelik önermeler, liderin ve merkezin anlayışını topluma aktarma düzeyinde yapılmaktadır. Bir siyasi partinin, demokratik kitle hareketi kriterlerine göre çalışıp çalışmadığını anlamak için, kapsayıcılıkla, katılımcılıkla, demokratiklikle ilgili kuralları ne kadar içselleştllirip uyguladığına bakmak yeterlidir. Kriterler bütünüyle uygulanmıyor, isteğe göre veya kısmen yerine getiriliyorsa, kitlesellik görecelidir, ulaşılan başarılar da dönemsel olacaktır. Dünya düşünce tarihi ve Türkiye siyasi tarihi bu tür örneklerle doludur.

CHP VE DEMOKRATİK KİTLE HAREKETİ
CHP, öğrenim durumu daha iyi olanların tercih ettiği siyasi parti olduğu için, demokratiklik, kapsayıcılık, katılımcılık gözetilmektedir. CHP’nin demokratik kitle partisi olma kaygısını göz önünde tutmasına rağmen, lider partisi, kadro partisi olma özelliğini aşamaması, kuruculuk konumunu evrensel kural ve kurumlar temeline oturtup, kendisini yeniden üretememesiyle ilgilidir. Yukarıdan aşağıya, en iyi, en doğru program ve projelerle, değişimin, gelişimin ve uygarlaşmanın sağlanabileceği anlayışının korunması, CHP’nin toplum mühendisliği kurgularıyla yönetilmesine sebep olmaktadır. Bu yönetim anlayışının aşağıdan yukarıya, kendiliğinden işleyen demokratik kurumsallığı sağlamaması nedeniyle de alternatif kitle hareketi organizasyonlarına ulaşılamamaktadır.  Ana muhalefet konumunu iktidara taşıyamayan, görünür gelecekte taşıma umudu üretemeyen CHP’nin, kendisini kilitleyen alışkanlıklarıyla yüzleşip aşmaktan başka seçeneği yoktur.  

EN SON DEĞİŞİM GİRİŞİMİ
CHP ‘ de yapılan demokratik tüzük değişikliği ile kadınlara ve gençlere sağlanacak pozitif ayrımcılık kotaları uygulanarak,  bir anda partinin yarısının değişebileceği öngörülmüştü. Adayların üyelerle seçilmesi sağlanarak, demokratik katılımcılık ve üyelerin dinamik hale gelmesi hedeflenmişti. Yönetimlerin çarşaf liste ile belirlenmesiyle de, yeterliliğe, kabul görmüşlüğe ulaşan yönetim kadrolarıyla, partiyi ele geçirme anlayışlarının aşılması sağlanacaktı. Liderin ve az sayıda merkez kadronun inisiyatif almasıyla gerçekleşen demokratik tüzük değişikliklerinin hayata geçmesini sağlayacak mekanizmaların oluşturulup, işletilememesi, eski alışkanlıklarla siyaset yapılmasının aşılamamasına neden oldu. 

DEMOKRATİK DEĞİŞİKLİKLER VE KOCAELİ UYGULAMALARI
CHP’nin yaptığı demokratik değişiklikleri örneklik temelinde uygulayabilecek kentlerin başında Kocaeli geliyordu. Kocaeli’nin Türkiye nin çok önünde dinamiklere sahip olması, yerel değişim ve düzenleme alanında CHP kadrolarıyla önemli işler başarması bunun göstergesiydi. Demokratik tüzük değişikliklerinin hayata geçmesini sağlayacak mekanizmaların oluşturulup çalıştırılamamasının en açık yansımaları Kocaeli’ de görüldü. Kadın ve gençlik çalışmaları demokratik kitle hareketi kapsayıcılığına dönüştürülemedi. Adayların üyelerle seçilmesinin önünü açacak ilk deneyde, sağlıklı üye yapısının, katılımcılığın, kapsayıcılığın, demokratikliğin içselleştirilemediği görüldü. Çarşaf liste kuralı değişikliği uygulanamadı, önemli oranda, dar grupçu, partiyi ele geçirme alışkanlıklarının sürdürülmesi tekrarlandı. CHP’nin sorunları yapısaldır ve yapısal dönüşümü sağlayacak mekanizmaların hayata geçirilmesiyle kendisini yeniden üretebilecektir. CHP Kocaeli örgütlerinde yapılacak çalışmaların, yapısal dönüşüm ihtiyacının karşılanmasını sağlayacak yaklaşımla sürdürülmesine ihtiyaç vardır.
Bu yazı toplam 985 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.