1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP, yöntemi açıklamak zorunda
CHP, yöntemi açıklamak zorunda

CHP, yöntemi açıklamak zorunda

12 Haziran seçimleri ile ilgili resmi süreç başladı. AKP Genel Merkezi, aday adaylığı başvurularını 14 Mart'a kadar kabul edecek. CHP de en geç 15 veya 20 Mart'a kadar aday adaylığı başvurularının

A+A-

12 Haziran seçimleri ile ilgili resmi süreç başladı. AKP Genel Merkezi, aday adaylığı başvurularını 14 Mart'a kadar kabul edecek.

CHP de en geç 15 veya 20 Mart'a kadar aday adaylığı başvurularının tamamlanmasını isteyecek. AKP'nin bir avantajı var; gündeminde ön seçim bulunmuyor. Partide herkes, bütün aday adayları, aday belirleme sisteminin nasıl işlediğini, eninde sonunda kararı Başbakan'ın verdiğini biliyor. Herkes bu yönteme zaten razı.

CHP'de ise ön seçim beklentisi var. Hem de yüksek bir beklenti. Genel Başkan bir gün çıkıyor “İstanbul ile Ankara dışında her yerde ön seçim yapacağız” diyor. Ertesi gün “En az 35 ilde”, bir sonraki gün, “En az 40 ilde önseçim yapacağız” diye açıklama yapıyor.

Büyük bir belirsizlik var. Oysa adayların hangi yöntemle belirleneceğinin net biçimde ortaya konması lazım. İnsanlar ön seçim beklentisi ile aday adayı olur da; merkez yoklaması kararı çıkarsa; ya da tam tersi olursa, aday adayları aldatılmış olacaklardır.

Yani aday belirleme yöntemini ilan etmeden, aday adayı başvurularını toplamak kesinlikle haksızlıktır. CHP Genel Merkezi, hangi ilde merkez yoklaması, hangi ilde hakim nezaretinde ön seçim, hangi ilde örgüt yoklaması yapacaksa, aday adaylığı başvuru süresi bitmeden önce bunları açıklamalıdır.

Bu yılın gribi yatağa düşürüyor

Ciddi bir grip salgını var. Hastaneler dolu, özel sağlık kuruluşları, doktor muayenehaneleri dolu. İnsanlar eczanelerde kuyrukta.

Her kış grip salgını olur. Geçmişte daha çok insanın hastalandığı salgınlar da görmüştüm. Ama bu yıl gelen salgının en önemli özelliği yakalanan hemen herkesi yatağa yapıştırması. Hastalık ağır yaşanıyor. En dayanıklı bünyeleri bile yıkıp geçiyor.

Dinlenmeden, istirahat etmeden de geçmiyor. Bu nedenle işyerlerinde devamsızlık çok yüksek. Okullarda devamsızlık en üst seviyeye çıktı. Şimdi bir de çok sert kış koşullarından söz ediliyor. Milli Eğitim'in okullarda, özellikle ilköğretim okullarında grip konusunda tedbirleri arttırması gerekir. Devamsızlık çok yükselmişse hiç değilse ana sınıfları ve küçük sınıflardaki öğrenciler için bu çok soğuk günlerde şöyle 3-5 gün grip tatili bile düşünülebilir.

Yaşanan bu salgın nedeniyle SGK'nın bu ayki muayene ve ilaç masrafının da çok yüksek olacağını tahmin ediyorum.

Şuraya bir tünel yapın artık

İki yıl gibi kısa bir süre içinde, aynı yerde, aynı şekilde tam dokuz trafik kazası olmuş. Neyse ki hiç birinde ölü yok. Ama 10 ncu kazada ölü de olabilir.

D-100 İzmit geçişinin şehiriçi kısmından söz ediyorum. D-100 genişledi. Transit gelip geçenler için gerçekten otoyoldan çok daha yüksek standartta, trafik ışıkları ile kesilmeden hareket olanağı sağlayan mükemmel yol yapıldı.

Ama aynı yolun İzmit şehiriçi trafiğini ilgilendiren bölümü tam bir rezalet. İzmit'ten arabanızla çıkıyorsunuz. Ankara yönüne gideceksiniz. Real AVM'yi geçince, yolunuz bitiyor. Burada İzzet Uzuner Sokak'a girmek zorundasınız. İşte kazalar da tam burada oluyor. Hemen sokak başında Belde Yuvam Apartmanı var. Bu binanın altında da Özcan Pişmaniye'nin dükkanı. Yolu bilmeyenler, anayolda ilerlerken birden bire yolun sonlanacağını hesap edemeyenler burada yolu dönemiyor, pişmaniye dükkanına giriyorlar.

Bu kazaların hepsi göz göre göre meydana gelmiş kazalar. Bundan sonra da olacak. Artık yolun bu kesiminde bir battı çıktı yapmak şart oldu. Yapılacak bir battı çıktı, hem Kandıra Sapağını rahatlatır, hem de aynı yerde sürekli meydana gelen kazaların önüne geçecektir.

İstanbul yolunda rekabet ortadan kalktı

İzmit-İstanbul arasında otobüsle yolcu taşımacılığı çok kârlı, çok önemli bir iş. Efe Tur, rahmetli M. Sadık Efe öncülüğünde kurulup, hizmete girdikten sonra, İbrahim Bezci de Asya Tur'u kurmuştu. İlk yıllarda bu iki firma arsındaki rekabetten yolcular çok kârlı çıkmıştı. Bir süre sonra iki firma yol ücretleri konusunda aralarında anlaşma yapmışlardı.

Günümüzde İzmit-İstanbul yolunda tekelleşme çok daha belirgin hâle geldi. Efe Tur ile İzmit Seyahat pek çok konuda anlaşmışlar. Artık aynı yazıhaneleri, aynı servis araçlarını kullanacaklar. Tabii, fiyatları birlikte belirleyecekler.

Günümüzdeki yasalara göre, aynı sektörde faaliyet gösteren firmalar arasında rekabet kurallarına çok özen göstermek gerekiyor. Geçenlerde Rekabet Kurulu, Türkiye'nin en büyük bankalarının yöneticilerini bir araya topladı, hesap sordu. Ama İzmit-İstanbul arasındaki otobüs yolculuğu konusunda olması gereken rekabet koşullarının hiç biri yok. Hem bu hatta yeni firmalara izin verilmiyor, hem de mevcutlar arasında tüketici aleyhine oluşabilecek anlaşmalar takip edilmiyor. İzmit-İstanbul yolunda rekabet unsurunun mutlaka korunması gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.