1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP’DE ADAY BELİRLEME SORUNLARI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’DE ADAY BELİRLEME SORUNLARI

A+A-

31 Mart 2019 yerel yönetim seçimlerine az bir süre kalmasına rağmen CHP adaylarının belirlenmesini tamamlayamadı. En fazla belirsizlik ve tartışmanın yaşandığı parti konumuna geldi. Bunun temel sebebi, ana muhalefet partisinin nisbi demokratik uygulamaları en fazla gözeten parti olmasındandır. Diğer partilerden daha fazla demokratik duyarlılığının olması, CHP’ de, topluma nelerin kazandırılıp, nelerin kaybettirilebileceği tartışılmalarının daha fazla yapılmasına neden olmaktadır. Demokratikliğin “nispi” gözetilebilir olmasının yetmezliği ise “ehven-i şer, şerlerin en kötüsüdür” diyen Cumhuriyetin ve CHP’nin kurucusunun söyleminin doğruluğunu yansıtmaktadır.

ANA MUHALEFET PARTİSİNİN SORUMLULUĞU 
Alternatiflik ihtiyacının en yoğun yaşandığı dönemde ana muhalefet partisi, beklentileri karşılayabilmeliydi. Demokratik dönüşüm döneminin sorunlarının çözümüne, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasına ihtiyaç vardı. Yaşanılan dönemin, olmazsa olmaz yaklaşımının  “ demokrasi “ olduğu da ortaya çıkmıştı. Demokrasinin kurumsal olarak, sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını,  çatışmaların, belirsizliklerin, gerilimin, kamplaşmanın giderilmesini sağlaması, değişimi, gelişimi,  demokratikleşmeyi, özgürleşmeyi başarması, evrensel demokrasinin kural, kurul ve kurumlarıyla sürdürülmeye taşınması ihtiyacı vazgeçilmez olmuştu. CHP, nispi demokratik birikimini ve duyarlılığını, demokratik kurumsal dönüşüme taşıyamadığı için ihtiyaç duyulan demokrasinin içselleştirilmesini, yapabilirliğini hayata geçiremedi.

BELİRLEYİCİ KADRO SİYASETİNİN YETMEZLİĞİ
Belirleyici kadro hareketi kapsamında sürdürülen siyasetin, demokratik dönüşüm dönemi Türkiye’ sinin ihtiyaçlarını karşılayamayacağı ortaya çıkmıştı. Cumhur ittifakı oluşumunun, ulaşılan gücü korumaya yönelik olduğu, çoğunlukçu yaklaşımlara imkan tanıdığı, gerilimi, kamplaşmayı azaltmaya yetmediği de belli olmuştu. Cumhur ittifakı iletişiminde ve etkileşiminde sağlanan uyumun, iktidarda olmanın verdiği avantajla, siyasi alışkanlıkların sürdürülebilmesinden kaynaklandığı da bilinmekteydi. Millet ittifakından beklenilen, demokratik dönüşüm döneminin sorunlarını çözecek, ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak yaklaşımların kabul edilebilirliğe, alternatifliğe taşınmasıydı. Millet ittifakı, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu dönemin tespitinde, kendi siyasi konumlarını ve hedeflerini aşan Türkiye gerçekliğiyle örtüşen siyasi belirlemeyi yapamadı. Demokrasinin içselleştirilmesini, kabul edilebilirliğini, uygulanabilirliğini merkeze alamadı. Cumhur ittifakı olarak belirlenen çoğunlukçu yaklaşımı, “Demokrasi ittifakı” anlayışıyla, daha kapsayıcı, daha demokratik,  daha eşitlikçi, daha çoğulcu anlayışla aşamadı. İktidar partisinin, yanlışlarını, eksiklerini öne çıkararak, onun yerini almayı hedeflendiği için cumhur ittifakının eğilimlerini, uygulamalarını taklit edilebildi.

CHP’NİN SERGİLEDİĞİ GÖRÜNÜM
Ana muhalefet partisinin ortaya koyduğu siyasetin, demokratik dönüşüm döneminin sorunlarını çözebilecek, ihtiyaç ve beklentilerini karşılayabilecek siyaset olmadığı belli oldu. Bu durum CHP siyasetinin içerisinde yer alanların, sorumluluk yüklenenlerin, daha az çalışmaları veya kötü niyetli olmalarıyla ilgili değildir. Siyasi konumlarıyla, öncelikleriyle, demokratik kurumsal dönüşüm ihtiyaçları kapsamında yüzleşememeleri, kendilerini aşıp, yeniden üretememeleriyle ilgilidir. Siyaset üretiminin, yönetimlerinin, karar alma yöntemlerinin, aday belirlemelerin, temsillerin vb. bütün siyasi çalışmaların demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınmasına ihtiyaç vardır. 

Bu yazı toplam 688 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.