1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. CHP’de aslında neler oluyor?
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’de aslında neler oluyor?

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi’nde delege seçimleri başladı. Bazı mahallelerde iki liste yarışıyor. Buna rağmen katılımın yüksek olduğunu söylemek doğru değil. Hele de tek listenin olduğu mahallelerde katılım daha da az…

Bu normal…

Normal olmayan katılıma oranla çıkan gürültü.

Nedense CHP’de parti içi demokrasi adı altında her zaman ciddi bir kaos yaşanıyor. Teknik hatalar nedeniyle delege seçimleri yenileniyor falan…

Bir yandan da kim kime rakip olacak bunun tartışması yüksek dozda konuşuluyor. Eskilere göre seviyeli olsa bile olsa CHP’de istişare etmekten anlaşılan tartışmak. Seçimden anlaşılan da kendi ekibin dışındaki herkesin siyaseten gözünü kaşını dağıtmak…

Kısacası şunu söyleyeyim, CHP eski hamam eski tas…

***

Delege seçimleri de böyle…

Parti büyükleri denilen isimler, mahallelerde etkili 3-5 isimi muhatap kabul ederek listeler oluşturuyorlar. Kanaat önderliği yerini delege ağalığına bırakmış, gitmiş. Yani böyle bir yapıdan son tahlilde çok demokratik bir sonuç beklemeyin.

***

Tabi biz il başkanlığı meselesi üzerinden bu konuyu çok tartışıyoruz. Cengiz Sarıbay’ın ben dahil birçok kişinin “devam et” demesine rağmen tavrı net: Bırakıyor…

Böyle olunca da iktidar olmaya göz kırpan CHP’de bu koltuğun taliplileri de fazla…

Say say bitmiyor. Bozkurt Uslu, Selman Yıldırım, Fahri Örengül, Mehmet Ümit Küçükkaya, Harun Yıldızlı, Sertif Gökçe ve Hikmet Erenkaya… İsimler kaliteli ama yarış kalitesiz.

İş oraya gelene kadar ilçeler de var. Başta İzmit ve Derince olmak üzere CHP kendini iddialı gördüğü her noktada rekabetin şiddeti artacak.

Biz de meseleyi Ahmet ile Mehmet’in adaylık rekabeti olarak okumaya devam ediyoruz. 

Doğru mu?

Değil…

***

Sevgili dostlar, CHP’de çıkan gürültü nedeniyle herkes küçük fotoğrafa odaklanıyor. Herkes 31 Mart seçimlerinin zafer sarhoşluğu içinde.

Çok ciddi iki sıkıntı var:

Bir- 31 Mart CHP adına değil Millet İttifakı adına olumlu bir adımdı. CHP’nin böyle bir kredinin üzerine tek başına oturmasına ittifak bileşenleri izin vermez. Bu nedenle ciddi sorunların ortaya çıkabileceğini düşünüyorum. Lütfü Türkkan’ın çıkışlarını hatırlayın. Son dönemde Meral Akşener’in iktidar eleştirisi açıklamalarını bir kenara bırakırsak AK Parti ile İYİ Parti arasında eskisi gibi bir uçurum olmadığını söylemek mümkündür.

İki- 31 Mart ve 23 Haziran Yerel Seçimleri ile birlikte CHP içindeki iki başlılık krizi artık üç başlılık olarak güncellendi. Eskiden Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce arasında bir rekabet, bir kutuplaşma vardı. Ama yerel seçimlerle birlikte CHP tabanı gözünü Ankara’dan ayırdı ve İstanbul’a çevirdi; yerel yönetimlere çevirdi. Artık bir Ekrem İmamoğlu gerçeği var. CHP tabanını o domine ediyor. CHP kadrolarının değirmenine o su taşıyor.

***

Size bildiğim araştırmalardan sonuçlar söyleyeyim. CHP tabanında liderlik özellikleri ile Ekrem İmamoğlu, Muharrem İnce ve hatta Özgür Özel Kemal Kılıçdaroğlu’nun önünde. Her geçen gün de Kılıçdaroğlu eriyor.

Ben Kemal Beyin başarılı olduğunu düşünenlerdenim. Ama benim gibi düşünenler azınlıkta. CHP tabanı yeni bir umut istiyor.

***

Şimdi bunun parti içi seçimlere yansıması olmayacak mı sanıyorsunuz?

Haydi, buradan yakın!

İşte CHP’ye bu gözle bakın. Siyasetin kutbu Ankara’dan İstanbul’a kaymışken CHP’nin iç çekişmesi ya da parti içi seçimi bundan etkilenmeyecek mi?

Etkilenecek…

Çok etkilenecek.

CHP’de aslında ne olduğunu biraz da böyle yukarıya çıkıp izlerseniz, yereli- Kocaeli’yi de daha iyi anlarsınız.

 

Medya mahallesi…

Medya mahallesinde kirlenenler çok.

Medya mahallesinde yorulanlar çok.

Medya mahallesinde göz gözü görmüyor.

İbretle izliyorum.

Meğer neler varmış neler…

***

Herkese ilanen duyururum, ben kaliteli bir gazete devraldım ve aldığım bayrağı yukarıya taşıdığımı da görüyorum. İyi bir ekibimiz var ve iyi işler çıkıyor. Arada hata yapmıyor muyuz? Yapıyoruz. Ama kasıt yanlış, çirkeflik asla yok. Yanlışta ısrar hiç yok. Ama biri bize illa kötü gözle bakacaksa ben de ona karşı aynı gözlükle bakacağım.

***

Tabi yaşadıklarımızdan ders de alacağım.

Şahsımın çalışma arkadaşlarımın ve gazetemizin rolünün öneminin farkındayım. Son dönemde yaşadıklarımızdan önemli dersler çıkardığımızı da söylemeliyim. Akıllı insanlar böyle yapar. Ben de öyle yapacağım.

***

Bizim mahallede hayat zor.

Kirlenen çok, yorulan çok, çamur atmak isteyen çok.

Bizim mahalle zor bir yer…

Bu yazı toplam 2796 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum