1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP’de beklenen sonuç ve bu sonucun ileriye görüntüsü 
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’de beklenen sonuç ve bu sonucun ileriye görüntüsü 

A+A-

CHP İl Kongresi yapıldı. Sonuç, beklendiği gibi. Ama açıkçası, iki liste arasındaki oy farkı, belki kazanan aday Cengiz Sarıbay’ın öngördüğünden, beklediğinden bile fazla oldu. 

Parti içindeki mevcut gücü ve iktidarı temsil eden Sarıbay listesi, parti içindeki muhalefeti temsil eden Yurdagül listesinin iki misli oy aldı. Kongrede seçime geçilmeden önce  “Blok liste” “Çarşaf liste” tartışmasının yaşanması, beklenen gelişmeydi. Zaten bu konudaki oylama ile, kongre sonucu da ortaya çıkmıştı. 

Dün iki önemli isimle kongreyi konuştum. Başından beri Sarıbay’ın yanında yer alan Sefa Sirmen sonuçtan ve kongreden memnun, Prof.Dr.Hurşit Güneş ise,  CHP açısından son derece karamsar ve üzgündü.

SİRMEN: GÜZEL KONGRE OLDU
Kocaeli’de CHP adına siyasetin hala ve her şeye rağmen en önemli isimlerinden biri olan Sefa Sirmen, il kongresini “Başarılı ve isabetli” olarak nitelendirdi. Kendisi Kurultay delegesi bile olamadı. Çünkü hala bu açıdan yargısal sorunlar ve engel var. Sirmen, “Zaten artık Alpaslan Seymen’in önünü açmam lazımdı. Hem ben, hep Alpaslan yakışmazdık” dedi. 

Bu il kongresi ile birlikte, parti içindeki Sefa Sirmen muhalifleri de kaybetmiş ve silinmiş oluyor. Bu nedenle de kongreyi Sirmen’in iyi ve başarılı bulması normal. 

HURŞİT HOCA:”DAVULCU, ZURNACI BİLE PARTİDEN UMUDUNU KESMİŞ”
Dün Prof.Dr.Hurşit Güneş ile de yaklaşık yarım saat süren bir görüşmemiz oldu. Telefonda çok üzgündü. Şunları söyledi:

“-Sinema salonu gibi salonda kongre yapıldı. Salon dışında yüzlerce partilinin bulunması gerekirdi. Aynalıkavak’tan davulcu, zurnacı bile gelmemişti. Oysa her CHP kongresinde davulcu, zurnacı olur, bahşiş toplardı. Artık davulcu, zurnacı bile CHP’den umudunu kesmiş.”

Prof.Güneş, kongrede ilimizdeki bir parti büyüğü olarak konuştu. Önemli mesajlar verdi. Konuşmasını özellikle “Çarşaf”-“Blok” tartışmaları ve oylamasından sonra yaptığını anlattı. “Ben ısrarla Kocaeli’de siyaset yapmak istiyorum. Ama partime Kocaeli’de bile laf anlatamıyorsam, yanlışları düzeltemiyorsam, o halde neden uğraşıyorum diye de kendime soruyorum.” dedi.

Güneş çok umutsuz. Bu kongre ile birlikte CHP’nin ilimizde halktan tamamen koptuğunu düşünüyor. Güneş, “Beni geçtim. En azından Hikmet Erenkaya kurultay delegesi olmalıydı. Ama öyle katı davrandılar ki, İzmit ilçe kongresinde Yalçın Kuşkan’ı il kongresi delegesi yazmadılar” diye  anlattı. 

Güneş’in değerlendirmeleri genel hatları ile şöyle:

“-CHP Kocaeli’de siliyor. Parti sadece İzmit’te yürüyüş yolu bölgesinde var. Neden çarşaf listeden korkuyorlar?.. Partinin yeni tüzüğüne göre, mevcut üç milletvekili yeniden merkez yoklaması ile aday olamayacaklar. Geçen dönem hepsi Genel Başkan’a gidip, ön seçim olmasın diye ısrar ettiler. Şimdi kendileri ön seçim isteyecekler. Çok sıkıntı yaşayacaklar. İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın da, Kemal Bey tarafından milletvekili listesinde en üste yazılacağını hiç sanmıyorum”

Prof.Güneş kongrede en azından kurultay delegeliği konusunda çarşaf listeye gidilmesinin şart olduğunu, ama partiyi ele geçirmek isteyenlerin bunu göze alamadığını söyledi. Blok listedeki kurultay delegelikleri için de  “En azından parti büyüklerine yer açılmalıydı” değerlendirmesi yaptı.

Görünen o ki, benim çok umut ettiğim “Mart’ta Prof.Güneş CHP’nin Büyükşehir adayı olsun” fikri, artık tamamen ortadan kalkmıştır. Hurşit Hoca böyle bir parti yönetimi ile kendisini adaylık riskine atmaz. Zaten şöyle dedi:
“-Partide hiç kimsede Başiskele’yi nasıl alırız. Büyükşehir’i nasıl alırız heyecanı yok. Herkes İzmit’e şartlanmış. Bu tablo içinde İzmit nasıl alınacak?”

BU SONUÇLAR NE GETİRİR 

Şimdi biraz da ortaya çıkan bu sonucun ileriye nasıl yansıyacağına bakalım:
Birincisi, artık CHP’nin 2019 Mart ayında veya yapılacak bir erken yerel seçimde İzmit adayı Selman Yıldırım’dır. Parti içindeki dizayn başarısıyla bunu fazlasıyla hak etmiştir. CHP İzmit adaylığı konusunda bir yarış olursa; bu yarın Yıldırım ile Küçükkaya arasında geçer. 
İkinci önemli sonuç; partideki eski isimlerin parti yönetiminde yeri kalmamıştır. Cengiz Sarıbay’ın farklı kazanması demek, uyguladığı muhalefete karşı yumuşak siyaset tavrının devamı demektir. 

Kasım 2019’daki genel seçimlere gelince. Cengiz Sarıbay, artık merkez yoklaması ile aday listesinin 1 inci sırasını hak etmiş görünüyor. Ama Hurşit Güneş’e bakarsanız, “Benim tanıdığım Kılıçdaroğlu, Sarıbay’ı aday yapmaz” diyor. 
Son iki il kongresinde CHP’yi yönetenler kurultay listesinde bile çarşaf liste modeline cesaret edemediler. Bu tablo, CHP açısından büyük bir ayıptır. İl kongresi, kazanmayı çok isteyenler tarafından kazanılmıştır. Ama aynı anda CHP de kazandı mı, bu konu tartışılır.

Kontrol sonuçları gayet iyi çıktı 

Kalbimdeki 4 damarın değiştirildiği by-pass ameliyatından çıkalı, ancak iki hafta oldu. Benim işe gelmeme, yazı yazmama çok şaşıranlar var. Ama ben kendimi eskisinden çok daha iyi hissediyordum.
Dün ameliyat sonrası ilk kontrol günüydü. Eşimle birlikte VM Medicalpark’a gittik. Bir kez daha ameliyatı da gerçekleştiren Prof.Dr.Haluk Akbaş’ın yakın ve samimi ilgisi ile karşılaştık. Kan tahlili, elektro, efor testi falan. Hepsi mükemmel çıktı. Ameliyat ile ilgili sorun yok. İlaçlar ve şekerle ilgili diyet devam edecek. 15 gün sonra bir kontrol daha yapılacak. 

Dünkü sonuçlar, moralimi daha da yükseltti. Bacaklarımdaki dikişler de alındı. Bugünden itibaren daha uzun süre çalışarak, normal hayata doğru ilerleyeceğim. 

DUVAR YAZISI 
CHP’de il kongresi  
tamamlandı. Ancak 
“Çarşaf” “Blok” tartışması 
bir sonraki kongreye kadar sürer
 

Bu yazı toplam 2345 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum