1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP’DE BIKTIRAN GÖRÜNTÜLER
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’DE BIKTIRAN GÖRÜNTÜLER

A+A-
CHP İl kongresinde bilinen görüntülerin yaşanması, bu durum daha ne kadar devam edecek bıkkınlığını oluşturdu. Demokratik dönüşümün yapılamadığı, evrensel sosyal demokrat parti işleyişine kavuşulamadığı, iktidar hedefine yoğunlaşılamadığı ana muhalefet partisinde, ortaya çıkan görünümlerin yaşanması kaçınılmazdı. Olabileceklerin belirtileri, her yerel ve genel seçimlerde, her örgüt seçimlerinde görülebilen, çözülemeyen sorunlardan kaynaklanıyordu. Örgüt seçimleri için yapılan ilçe delegeleri seçimlerine katılım çok düşük, ilgisizlik çok yoğundu. Bazı mahallerde ve köylerde delege seçimlerine hiç katılım olmadığı için neredeyse delegelerin üçte birine yakını yönetimler tarafından belirlenebildi. Bu durum, sağlıksız üye yapısının, yetersiz çalışma anlayışının açık belirtisiydi, yeniden yapılanmanın ertelenmemesini gerektiriyordu.  Siyaset, örgütü ele geçirmek için değil de, alternatifliğe ulaşmak için yapılabilseydi, ortaya çıkan görüntülerin ortamı oluşmazdı. Siyasi çalışmalar, seçim sonuç analizleriyle örtüşen sorumlulukla, sorunlarımız, çözümlerimiz, beklentiler bazında  içselleştirmelerle yapılabilseydi,  üyeler, delegeler, yönetimler daha dinamik olur, iktidar hedefine kilitlenebilirdi.
 
DEFALARCA TEKRARIN ANLAMI KALMAMIŞTIR
CHP’ de yönetici ve aday olanların büyük çoğunluğu, sorunları bildikleri halde, defalarca bu görevleri yaptıkları, aday oldukları halde, önerdikleri farklılık, gösterdikleri kararlılık bulunmamasına rağmen, yeniden bilinenlerin tekrarına sebep olmaları endişe vericidir. Bir kasım seçimlerinin üzerinden iki ay geçmeden, sonucun belirleyicisi olan duyarlılık bütün yönleriyle ortaya çıkmış olmasına rağmen, yeterince dersler çıkarılmaması çaresizliktir. Yedi hazıran seçimleriyle, alternatifliğin ip uçları ortaya çıkmışken,  iktidar hedefi görünebilirliğe ulaşmışken, eksiklerimizi, yanlışlarımızı aşabilme kararlılığına ulaşılamadığımız  için, bir kasım seçimleri başarısızlığı yaşanmadı mı ? CHP’nin kendisiyle yüzleşmesinde, demokratikleşmesinde, evrensel sosyal demokrat işleyişe kavuşmasında gösterilemeyen kararlılık, kendimizi tekrar ederek aşılabilir mi ? Şimdiye kadar yapılan bütün çalışmalar, sergilenen yönetimler, büyük çoğunluğunu tanıdıklarımız tarafından, ittifaklar yapılarak, destekler açıklanarak, katılarak, eklemlenerek sürdürülmedi mi ? 

ALTERNATİFLİĞE ULAŞMAK ZORUNLULUKTUR
Sorunlar, çözümler, beklentiler bazında temsiliyete ve alternatifliğe dayanan örgütlenmede, seçim sonuç analizleri vazgeçilmez veridir ve Türkiye’nin bütün sorunlarını, çözümlerini, beklentilerini kapsama özelliğini taşımaktadır. Kapsayıcılığın, katılımcılığın, eşitliğin, özgürlüğün, temel olduğu çalışma anlayışında, bütün sorunların çözümünde, beklentilerin gerçekleşmesinde temsiliyete ve alternatifliğe ulaşılması hedeflenir. Yaşanan her sorunun çözümünde,  beklenilen her iyileşmede, umutların yeşermesinde, alternatiflik hissedilebilir, dokunulabilir ve gerçekleştirilebilir olmak durumdadır. Türkiye’ nin demokratik kırılma döneminde iki yılda yapılan dört seçimin, yeterince öğretici verileri barındırdığı gerçektir.
CHP, ana muhalefet partisi olmasının doğal sorumluluğu olarak, seçmenin ortaya koyduğu iradeden gerekli dersleri çıkarıp, kendisini yeniden üretebilmesini sağlamak durumundadır. Partinin değişmesine, evrensel sosyal demokrat partiye dönüşmesine, iktidar hedefine yoğunlaşmasına yeterince katkı veremeyecek olanların yapabilecekleri çok fazla bir şey kalmamıştır. CHP sergilediği görünümlerle, umutsuzluğu, bıkkınlığı hissettiren yaklaşımlarıyla  gederek tahammül edilemezlik sınırına yaklaşmaktadır. Türkiye’ nin içerisinde bulunduğu, Demokratik Hukuk Devleti’ ni inşa süreci, ana muhalefet partisini istese de, istemese de, yapısal dönüşüme zorlayacak, ya başaracak, ya başaracak konuma getirecektir. Sağlık ve mutluluk içerisinde, daha iyi bir yıl dilerim.
Bu yazı toplam 612 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.