1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP’de bir ilk
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’de bir ilk

A+A-
Bu kentte en gıcık olduğum, en gereksiz bulduğum konulardan biri, tamamen “Geyik muhabbeti” ile geçiştirilen, gereksiz toplantılardır. 
Bir yerde somut iş yapılamıyor, gerçek anlamda projeler üretilemiyorsa orada sık sık toplantılar yapılır.. Misal, bizim AKP’li belediyelerimiz genellikle böyledir. Yetkilileri, iş üretmesi gerekenleri aradığınızda genellikle “Toplantıda” olduklarını öğrenirsiniz.
Sabah, mesai ile birlikte toplantıya başlarlar. Öğlen namazı arası verilir, sonra toplantı devam eder.  İkindi de bir mola,  akşam ezanı ile birlikte mesai ve toplantı biter. Elde ne var, ne karar çıktı diye sorsanız, hiçbir şey yoktur. 
CHP’nin toplantılarında da genellikle kavga çıkar. Partililer bir araya geldiğinde, herkes konuşmak ister. Kafayı bulmuşu, bunamışı, partinin eski tüfekleri gençleri hiç konuşturmazlar. Kürsüye çıkar, kendilerini överler. Sonra, parti içinde kendilerine rakip gördüklerini, siyasi hayatları boyunca kendilerine engel olduklarını düşündükleri insanları eleştirmeye, yerden yere vurmaya başlarlar. 
Sonuç olarak bu kentin, özellikle siyasetçi ve idareci konumundaki insanların “Toplantı kültürü” yoktur. Hele hele sırf fikir üretmek için yapılmış ve başarıya ulaşmış bir toplantı gösteremezsiniz. Batılılar, “Beyin fırtınası” diye bir kavram yarattı. Türkiye’de de genç kuşaklar, uluslararası ciddi kuruluşlar bu işi gayet iyi ve disiplinli yapıyorlar. Konu belirleniyor.. Bu konuda fikri olan veya olabilecek insanlar bir yere çağırılıyor. Organizasyon sadece bir salonda oturup sırayla konuşmaktan ibaret değil.. 
Güzel bir yerde toplantı planlanıyor. İnsanlar birlikte yemek yiyor, birlikte ağaçlar arasında yürüyüş yapıyor. Birlikte kahve ya da birer kadeh şarap içiyorlar. Herkes, aynı mekanda geceliyor. Bir gün öncesinden kalan konuların tartışılmasına ertesi gün aynı mekanda devam ediliyor. 
……….
Bizim kentimizde bu kültür yoktu. İl kez CHP’nin genç İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya düzenliyor. Hepsi partili, ama farklı sosyal sınıflardan, farklı yaş gruplarından 100 isim belirlenmiş. Yarın sabah parti örgütünün temin edeceği araçlarla bu 100 isim Darıca Bayramoğlu’nda Tahsin Tarhan’ın sahibi olduğu Cuci Otel’de toplanacaklar. Yarın gün boyu seçilmiş farklı konularda beyin fırtınası yapılacak.  Akşam, o otelde konaklanılacak. Pazar günü sabahtan yine farklı konularda beyin fırtınası devam edecek. Pazar günü akşam saatlerinde yine örgütün temin edeceği araçlarla İzmit’e dönecekler. 
Bu önemli çalışmanın yaratıcısı, planlayıcısı ve organizatörü CHP İzmit İlçe Başkanı Küçükkaya dün geldi, organizasyon hakkında bilgi verdi. 
Önce, toplantıya katılacak 100 kişinin nasıl belirlendiğini sordum. Şöyle anlattı:
“- Partililere böyle bir toplantı yapacağımızı duyurdum. Katılmak isteyenlerin başvurmasını istedim.  Bazı isimler, örneğin Fikret Toker kendisi katılmak için başvurdu. Bazı isimleri ben davet ettim. Partili gençlere, kadınlara kontenjan ayırdım. Onları ben davet ettim. İsterdim ki, Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya gibi isimler de kendileri başvursun, bu toplantıya katılsınlar. Ama başvurmadılar. Hala bugün bu iki isim ben de katılmak istiyorum derse, kabul ederiz. Ama öyle bir niyetleri olduğunu sanmıyorum.”
Küçükkaya, toplantıların düzenleneceği partili Tahsin Tarhan’a ait oteli ücretsiz kullanmayacaklarını da açıkladı, şunları anlattı:
“-Bu organizasyona karar aldıktan sonra İzmit’in dışında yapmayı kararlaştırdım. İzmit’te olursa, çat kapı gelip girenler olabilirdi. Tuzla, Gebze bölgesindeki uygun tesislerle temas kurdum. En uygun teklif, Sayın Tarhan’ın otelinden geldi. Talep etsem, eminim Sayın Tarhan otelini ücretsiz tahsis ederdi. Ama böyle bir talibimiz olmadı. Böyle bir durum, örgütü bağımlı kılar diye düşündüm. Teklifte belirtilen bedeli ödeyeceğiz. Katılacak 100 kişinin içinde ekonomik durumu el vermeyen arkadaşlardan ücret almayacağız. Durumu iyi olanların biraz daha fazla ücret vermesini sağlayacağız. Ulaşımı örgüt olarak karşılayacağız. Yani, toplantıların yapılacağı tesisin parasını da ödeyeceğiz.”
…….
CHP İzmit İlçe’nin beyin fırtınası toplantısında, Türkiye için, kent için fikirler ortaya konulacak. Parti içi eleştiriler, suçlamalar, iktidara yönelik sövgü dolu eleştiriler bu toplantının konusu değil. CHP’liler ekonomide, sanayileşmede, tarımda, sağlıkta, eğitimde yargıda neler öneriyor. Neler uygulansın isteniyor. Katılımcılar konuşacak, fikirlerini ortaya koyacak. Bunlar kayda alınacak. İlçe Başkanı Küçükkaya, bu toplantının hem kent, hem parti için bir ilk olacağını, en geç bir ay içinde bu toplantıda ortaya çıkacak fikirlerin kitap haline getirilip kamuoyunun bilgisine sunulacağını da anlattı. 
…….
CHP İzmit ilçenin bu toplantısı, öncelikle parti için bir ilktir. Partililerin birbiriyle adaylık yarışı içine girmeyeceği, birbirini suçlamayacağı, sadece fikir üreteceği bir toplantı olacak. Dilerim, CHP’de devamı gelir. Çünkü, CHP’nin gerçekten fikir, proje üretmeye ihtiyacı var. 
Aslında bu tür bir toplantının, her siyasi görüşten fikri olan herkesin katılımıyla il genelinde de yapılması gerekiyor.Bu kent için “Akil insan” sayılabilecek  50-60 kadar insanı bir araya toplayıp, iki gün beyin fırtınası yapılması, toplantıya katılanların birbirini kırıp dökmeden sadece kayda geçecek fikir ve projeler üretmesi ne güzel olurdu değil mi?.. 
Bu kent bitiyor sevgili dostlar. Emin olun 5-10 yıl sonra bu kent yaşanabilir bir kent olmaktan çıkacak. Boş, geyik muhabbetli toplantılarda kendimizi kandırmak yerine, “Beyin fırtınası” adı verilen, sadece fikir üretilen, ciddi planlanmış toplantılara gerçekten ihtiyaç var. Küçükkaya iyi bir şeye kalkıştı. Kutluyorum.
Bu yazı toplam 382 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.