1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP’de bir tuhaflık var
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’de bir tuhaflık var

A+A-
Aslında bu süreçte CHP’ye hiç bulaşmak istemiyorum. Hele CHP’yi eleştirmek, hiç içimden gelmiyor.. 
Biz babamızdan, dedemizden, kökümüzden CHP’liyiz.. Eskiden CHP’liler adam gibi adamdı. 
Nerede Turan Güneş’ler, Ömer Türkçakal’lar, Kenan Akman’lar… 
Hatta İbrahim Akdoğan, Rıza Sirmen.. Mütevazi, demokrat, karşılıklı konuşabileceğiniz, alınganlıklardan kendisini arındırmış, kompleksleri olmayan insanlar.. 
Leyla Atakan kalitesinin yarısında bir CHP’li kadın- Fatma Hürriyet Kaplan’ı tenzih ederim-   günümüzde gösterebilir misiniz?.. 
Erol Köse’nin tevazusunda, entelektüellik kalitesinde; Cengiz Sarıbay’ın, Cemil Karakadılar’ın zarafetinde bir CHP’li-Tahsin Tarhan’ı tenzih ederim- günümüzde bu kentte gösterebilir misiniz? 
Bu kentte CHP, 1980’lerin sonu, 1990’ların başında Sefa Sirmen-Hikmet Erenkaya ikilisi ile bozulma sürecine girdi. Acıdır, bir daha da toparlanamadı. 
……..
7 Haziran’da Türkiye için de bu kent için de çok, ama çok önemli bir genel seçime gideceğiz.. Her parti, CHP dışındaki her partinin yöneticileri, aday adayları kendi çaplarında bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Koşuyorlar, koşturuyorlar. Organizasyonlar yapılıyor.. 
Ama CHP ortada yok.. CHP’liler Ankara’da kulis yapıyor. Geçmişte, CHP’den aday adaylığından adaylığa geçiş için bond tipi çantalar içinde birilerine para götürüldüğü rivayet edilirdi.  CHP’de aday belirlemeyi merkez yoklamasına bırakırsanız, her türlü söylenti de ister istemez çıkar.. 
AKP, ilimizde heyecanı hiç azaltmadı. Aday adaylarının hepsi her gün koşturup duruyorlar. Elbette AKP’de aday adaylarının bu dönemde koşturup durmasının kendilerine pek bir faydası yok. Ama partileri için, idealleri için çalışıyor, çaba harcıyorlar.. 
MHP’de aday adayları taraftarlarını parti binasının önüne taşıdı. İl binasının balkonuna çıkıp, el salladılar.. Partide bir hareket oldu. Yerel basına haber malzemesi çıktı. 
HDP bile aday adayları ile bir sabah kahvaltısı toplantısı düzenledi. 
CHP’de çıt yok.. 
Emin olun, bugün CHP örgütlerinin elinde, 7 Haziran seçimleri için bu kentten aday adayı olmuş insanların resmi listesi yok. Yerel basının tespitlerine göre, ilimizde CHP’nin 37 aday adayı var. Ama gidin örgüte sorun, size resmi bir aday adayı rakamı bile veremezler.. 
CHP’de örgütlerin üzerine ölü toprağı serilmiş. Bakmayın, parti genel merkezi “Ön seçim yok, adayları ben belirleyeceğim” dediği zaman birkaç bağıran oldu. Sonra, herkesin işine geldi. Şimdi partide herkes kulağının üzerine yatmış, 7 Nisan’ı bekliyor. 
Halbuki, keşke enerjilerini, parti içinde birbirlerine karşı olan öfkelerini şimdi boşaltsalar. Göreceksiniz, 7 Nisan’dan sonra kıyamet kopacak. CHP’de liste nasıl çıkarsa çıksın, ortalık karışacak. Partiden istifalar olacak. Partiye ihanetler havada uçuşacak. 
CHP’liler bütün enerjilerini 7 Nisan sonrasına, ortalığı ateşe verme hırsıyla saklıyorlar. 
………..
Hiç mazereti yok.. CHP bu kentte adaylarını ön seçimle belirlemeliydi. Ön seçim öncesi büyük kavgalar çıksa da, ön seçim sonunda ilk iki sırayı Sefa Sirmen-Hikmet Erenkaya alacak olsa da- ki ben kesinlikle öyle bir sonuç çıkmazdı diye iddia ediyorum- her şey göze alınmalı, burada 29 Mart’ta ön seçim yapılmalıydı. Ön seçim sonunda ortaya çıkacak en olumsuz tablonun bile partiye vereceği zarar, merkez yoklaması ile yapılacak en iyi listenin partiye vereceği zararın yanında devede kulak kalırdı. 
Bu süreçte hiç değilse örgüt bir şeyler yapmalıydı. Aday adayları hep birlikte veya gruplar halinde toplanabilir, partililere tanıtılabilirdi. CHP’de örgütün, partili kamuoyunun, kentin hiç tanımadığı  aday adayları var.. Gitmişler Ankara’ya, dosya vermişler, Kocaeli’den aday adayı olmuşlar.. Bu CHP ki, en kötü koşullarda bile bu şehirde 2 nci parti. Bütün olumsuzluklara rağmen, 4 yıl önceki seçimlerde 11’den 3’ünü almış. Ya da bu kent o koşullarda bile 11’den 3’ünü onlara vermiş.. 
Şimdi ortada yoklar.. Aday adayları Ankara’da kulis peşinde, parti yöneticileri kapalı kapılar arkasında çaresiz, etkisiz, fonksiyonsuz bekliyorlar. 7 Nisan gelsin, liste açıklansın, parti içinde büyük kavga başlasın.. 
Böyle olmaz, böyle gitmez..  CHP’de falanca milletvekili olmuş, filanca olamamış hiç umurumda değil. Ama 7 Haziran seçimlerinde bu kentte CHP silinir giderse, çok iyi biliyorum ki, bizim gibi insanlar için bu kentte yaşamak çok daha zor hale gelecektir.. 
Fişek gibi aday adayları var AKP’de. 70 küsur aday adayının herhalde tamamına yakını ile bu süreçte tanışmışımdır. Hepsi aklı başında. Hepsi oturup kalkmasını bilen, ölçülü konuşan, hepsi, “Ben değil, biz” diyebilen, hepsi davasını sahiplenmiş, yorulmak bilmeden davası adına çalışan insanlar. 
Ziyarete geliyorlar. Tanışıyoruz. Ağızlarından laf almaya çalışıyorum. Biraz birbirlerini çekiştirsinler, dedikodu yapsınlar istiyorum. Mümkün değil.. Birbirlerine toz kondurmuyor, parti yönetiminin alacağı karara karşı en küçük bir tereddüt göstermiyorlar. 
Böyle bir AKP ile, bu haldeki bir CHP yarışacak.. Nasıl olacak?.. Sonra 8 Haziran sabahı çıkacaklar, “İktidar makarna, kömür dağıtıp, insanların oyunu satın aldı. Zaten satılmış yandaş basın da bize hiç yer vermedi” diyerek kabahati başkalarında arayacaklar.. 
Hep şikayet ediyor, hep dövünüyor, hep “Bu kent bitti, bu kentin ışığı söndü” diye yakınıyoruz ya.. Aslında bu kentte önce CHP bitti. Önce, CHP’yi bitirdiler. Abuk sabuk adamlar CHP adına sözde muhalefet sözcüsü oldular.. Bu kent bu nedenle bitti. Bu kentin ışıkları bu nedenle söndü.. 
Üzüntüm, CHP için, CHP’liler için değildir. Kendim ve kentim için içim ağlıyor. Bilmem anlatabiliyor muyum?..
Bu yazı toplam 538 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum